Reklama:

Fitoterapia żylaków podudzi i hemoroidów

Michał Mańka

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Fitoterapia żylaków podudzi i hemoroidów

Pantherstock

Dziurawiec

Choroby żył wywołane przede wszystkim stanami zapalnymi i procesami zakrzepowymi, niejednokrotnie prowadzą do osłabienia ścian naczyń krwionośnych oraz wzrostu ich przepuszczalności.

Reklama:


Owoce borówki czernicy (Myrtilli fructus)

Surowiec ten bogaty jest w antocyjany działające silnie przeciwutleniająco. Mechanizm działania antyoksydacyjnego antocyjanów zawartych w wyciągach w owoców borówki czernicy polega na hamowaniu peroksydacji (utleniania) lipidów i neutralizacji wolnych rodników. Badania przedkliniczne z zastosowaniem ekstraktu z owoców borówki czernicy, wykonane na zwierzętach laboratoryjnych, wykazały właściwości wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne oraz zmniejszające ich przepuszczalność. Natomiast w badaniach klinicznych stwierdzono likwidację takich objawów, jak uczucie ciężkości nóg, czy też bóle przy oddawaniu stolca.

Liść oczaru (Hamamelidis folium)

Zawarte w surowcu liczne garbniki (oligomeryczne procyjanidyny) oraz flawonoidy wykazują silne działanie ściągające i przeciwzapalne, pomocne w leczeniu żylaków. Surowiec ten stosuje się zarówno wewnętrznie, w postaci naparu 3 razy dziennie oraz zewnętrznie – w formie kremu aplikowanego do odbytu.

Ziele nostrzyka (Meliloti herba)

Występujące w surowcu kumaryny (skopoletyna), melilotozyd oraz umbeliferon, zmniejszają objawy przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęk węzłów chłonnych i stan zapalny żył.

Koszyczek rumianku (Chamomillae anthodium)

Najważniejsze substancje lecznicze występujące w wyżej wymienionym surowcu, to bisabolol, matrycyna i chamazulen (zawarte w olejku eterycznym), a także flawonoidy (apigenina, 7-glukozyd apigeniny). Związki te wykazują silne działanie przeciwzapalne, poprzez zahamowanie aktywności enzymów – lipooksygenaz i cyklooksygenaz, biorących udział w rozpadzie kwasu arachidonowego. W konsekwencji nie dochodzi do powstawania mediatorów procesu zapalnego (prostaglandyn i leukotrienów). Natomiast, zawarty w olejku eterycznym chamazulen działa antyoksydacyjnie. Koszyczek rumianku stosowany jest zarówno wewnętrznie – w żylakach podudzi i odbytu, jak i zewnętrznie – w hemoroidach.

 



fot. pantherstock


Ziele i kwiat krwawnika (Millefolii herba et flos)

W częściach nadziemnych rośliny występuje olejek eteryczny (linalol, borneol), laktony seskwiterpenowe (achillicyna) oraz flawonoidy. Oba surowce krwawnika (w postaci wyciągów wodnych do stosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego - do nasiadówek) wykazują działanie przeciwzapalne, hemostatyczne i łagodne przeciwbólowe.

Pączki topoli (Populi gemmae)

Surowce lecznicze tych drzew zawierają olejek eteryczny, flawonoidy, estry fenolowe (ester kwasu kawowego) oraz glukozydy fenolowe, pochodne kwasu salicylowego. Efektem działania wymienionych związków czynnych jest zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie zmienionych chorobowo naczyń.

Kora dębu (Quercus cortex)

W korze dębu znajdują się liczne garbniki, działające silnie ściągająco i przeciwzapalnie, a także saponozydy. Te ostatnie wykazują efekt hipocholesteremiczny i zwiększający odporność organizmu.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

30lat codzienne pauzy w holterze 72h interpretacja błędy
Witam serdecznie. Mam 30 lat. Jestem po Ablacji, zespół WPW sprzed 7 lat. Pierwszy holter wykonany właśnie wtedy. Po ablacji. Od tamtej pory w holterach, (bo było ich wiele) pojawiają się zahamowania...
Dziwny wkres V1
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację wykresu EKG ze zdjęć. Jestem mężczyzną lat 40, 5 stopień niewydolności nerek. Niepokoi mnie wykres V1. 10 lat temu miałem podejrzenie zwału serc...
Prośba o interpretację ECHO serca
Proszę o interpretację wyników (spisałam tylko wartości nieprawidłowe, reszta parametrów w normie lub -umiarkowane zmiany) - wiek - 83 lata - utrwalone migotanie przedsionków, - poszerzona praw...
Reklama:
Reklama: