Reklama:

Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?

PantherMedia

Brzydki zapach

Halitoza jest problemem nieprzyjemnego zapachu z ust wyczuwalnego zarówno przez osobę nim dotkniętą, jak również ludzi znajdujących się w otoczeniu. Przyczyną zazwyczaj się nieprawidłowości stomatologiczne w postaci nalotu i płytki nazębnej, próchnicy, stanów zapalnych czy ropni w obrębie jamy ustnej, nosa czy gardła, jednak nie jest wykluczone, że źródłem tego typu problemów mogą być także czynniki i choroby ogólnoustrojowe.

Reklama:

Skala problemu

Nieprzyjemny oddech jest trzecim co do kolejności problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty. Nieco częściej, w około 60%, problem ten dotyka mężczyzn oraz osób po 60. roku życia, co wynikać może z prowadzenia bardziej starannej higieny jamy ustnej przez kobiety [2].

W populacji światowej około 22-50% osób zmaga się z nieprzyjemnym oddechem, a na gruncie polskim około 50% społeczeństwa ma poczucie nieświeżego oddechu. Co więcej – około 12% osób nie ma świadomości, że ich nieprzyjemny zapach z ust odczuwalny jest przez społeczeństwo [3].

Diagnostyka

Oprócz badania przedmiotowego oraz zebrania wywiadu od pacjenta ważne jest przeprowadzenie diagnostyki przed wdrożeniem leczenia. Najłatwiejszym badaniem stwierdzającym o halitozie jest badanie organoleptyczne, które polega na wąchaniu oraz ocenie zapachu z ust pacjenta. Można także oceniać zapach zdrapanego nalotu nazębnego, a ciężkość danej postaci ocenia się na podstawie odległości, z jakiej jest wyczuwalny przykry zapach – jeśli odległość wynosi około 1 metra, mamy wówczas do czynienia z postacią ciężką.

Do wykorzystania lekarz ma także specjalistyczne badania obiektywne, takie jak badania laboratoryjne – chromatografia gazowa wydychanego powietrza przy wykorzystaniu halitometru, czyli urządzenia badającego skład powietrza wydychanego i określającego poziom stężenia lotnych związków siarki [3].

Proces leczenia

Jak w przypadku innych schorzeń, tak i tu ważna jest likwidacja przyczyny. W pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie stomatologiczne, a jeśli nie nastąpi poprawa, konieczne jest leczenie ogólnoustrojowe. Ważne jest usunięcie wszystkich źródeł nieświeżego oddechu pochodzenia zębowego, czyli wszelkie ogniska stanu zapalnego i zakażenia. Należy przeformułować zasady związane z higieną jamy ustnej – usunąć płytkę nazębną i wszelkie osady. Pomocne stają się także dostępne na rynku płukanki i tabletki do ssania na bazie cynku, dzięki którym dochodzi do ograniczenia flory beztlenowej. Warto także ograniczyć, a nawet zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek: kawy, mocnej herbaty, palenia tytoniu, picia alkoholu oraz zastosowanie się do reguły regularnego spożywania posiłków. Jeżeli powyższe działania nie przyniosą efektów, konieczne jest pogłębienie diagnostyki w kierunku schorzeń ogólnoustrojowych [3].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Wibrowanie w lewym uchu
Witam serdecznie, od Stycznie 24 borykam się z dziwnym drganiem, wibrowaniem, tetnieniem w lewym uchu. Otóż gdy kładę się np. Spać na lewym boku owo wibrowanie się rozpoczyna za kazdym razem. Pojawia...
gość
Uczucie zatkanego ucha
Czuję jakby moje ucho było zatkane, do tego słabo na nie słyszę. Do niedawna czułem ból przy dotykaniu. Zrobiłem zdjęcie ucha w środku, proszę o pomoc
Zaburzenie pneumatyzacji
Witam serdecznie co oznacza zaburzenie pneumatyzacji wyrostka sutkowatego? Czy muszę udać się koniecznie do lekarza? Dodatkowo mam dwa torbiele w zatoce szczękowej.
Reklama:
Reklama: