Reklama:

Jak zminimalizować powstawanie łupieżu i przetłuszczających się włosów

Daria Lipowska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak zminimalizować powstawanie łupieżu i przetłuszczających się włosów

shutterstock

Odżywka do włosów

Obecnie wiele osób ma problemy z łupieżem lub przetłuszczającymi się włosami. Źródłem ich powstawania może być stan naszego zdrowia, warunki środowiskowe jak i stosowane kosmetyki.

Reklama:

Aby zwalczyć objawy, przeważnie wykorzystuje się do tego metody farmakologiczne, konsultacje lekarskie, ale także i domowe sposoby mogą sprawić, że zmniejszymy występowanie łupieżu i przetłuszczających się włosów. Łojotok charakteryzuje się wzmożonym wydzielaniem łoju w strefach łojotokowych, co uwidacznia się lśniącą skórą w tych miejscach.

Czynnikami predysponującymi do występowania tego schorzenia mogą być: wrodzona skłonność osobnicza oraz zaburzenia hormonalne jak i zaburzenia układu nerwowego – stres. Do domowych sposobów walki z przetłuszczającymi się włosami można zaliczyć m. in. mycie włosów już przetłuszczonych, (nawet, jeżeli jest to konieczne, codziennie) w letniej wodzie, gdyż gorąca wzmaga czynność gruczołów łojowych.

Do tej czynności odpowiednie są szampony ziołowe zawierające wyciągi cytrusowe, piwne bądź z czarnej rzepy. Z odżywek najlepiej wybierać te, które są do spłukiwania i nie zawierają olejków. Olejki powodują obciążanie włosów sprawiając, że są oklapnięte i nie wyglądają efektywnie. Należy jednak pamiętać, aby wcierać je tylko we włosy, nie w skórę.

kobieta/hj005047_kobieta_wlosy_szczotka_ojoimages_cr.webp" style="width: 450px; height: 300px; border-width: 0px; border-style: solid;" />

fot. ojoimages

Przetłuszczające się włosy w większym stopniu leczy się farmakologicznie, ale też duży wpływ na stan włosów ma dieta, o małej zawartości tłuszczów oraz węglowodanów, a bogata w białka i witaminy. Ważne jest, aby praktykować higieniczny tryb życia. W lecie zażywać kąpieli słonecznych, a zimą, jeżeli jest to możliwe stosować lampę kwarcową. Wskazane jest również przebywanie na świeżym powietrzu.