Obecnie wiele osób ma problemy z łupieżem lub przetłuszczającymi się włosami. Źródłem ich powstawania może być stan naszego zdrowia, warunki środowiskowe jak i stosowane kosmetyki.
Przyczyną powstawania łupieżu jest występowanie na skórze głowy grzybów drożdżopodobnych (Pityrosporum Ovale) oraz bakterii odpowiedzialnych za proliferację keratynocytów czyli złuszczania się naskórka. Dodatkowymi powodami, mogą być nadmierne nasłonecznienie, zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednio stosowane preparaty do pielęgnacji włosów, a także zaburzenia hormonalne i immunologiczne.
Do leczenia łupieżu stosuje się kosmetyki, których zadaniem jest zredukowanie lub usunięcie objawów nadmiernego złuszczania. Powinny nadawać włosom estetyczny wygląd, puszystość, połysk i zapach. Działać przeciwświądowo i antyseptycznie na skórę głowy.
W zależności od przyczyny łupieżu stosuje się szampony zawierające:
a) Przeciwgrzybicze – ketokonazol, pirytynian cynku
b) Keratolityczne – zawierają dziegcie (związki pochodzące m.in. z destylacji drewna, stosowane do leczenia łuszczycy), związki siarki, kwas salicylowy, mocznik.
fot. ojoimages
W walce z przetłuszczającymi się włosami jak i z łupieżem ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, codzienna higiena, częste mycie włosów. Najważniejsze jest aby nie bagatelizować problemu. Istotna jest odpowiednia profilaktyka, zmniejszająca występowanie łupieżu i łojotoku. Jeżeli objawy się nasilają lekarz dermatolog najlepiej doradzi co w takich wypadkach robić.