Reklama:

Jaki wpływ ma dieta na stan naszych zębów?

Małgorzata Dębska, InnovationPR

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jaki wpływ ma dieta na stan naszych zębów?

PantherMedia

Zdrowe śniadanie

Oprócz regularnego szczotkowania, nitkowania i wizyt u dentysty, dla naszych zębów bardzo ważne jest to, co jemy. Stan uzębienia jest ściśle związany ze sposobem odżywiania. Tak jak skóra i włosy są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu, tak samo zęby pokazują jego kondycję. Dbanie o zęby powinniśmy rozpocząć od zawartości lodówki.

Reklama:

Jak wynika z rozmowy z lek. dent. Agatą Pleszyniak – wiedza, jak wpłynąć na właściwą kondycję naszych zębów, jest nadal niewielka.

Czego unikać?

Przede wszystkim cukrów. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia naszych zębów są produkty zawierające sacharozę i maltozę. Owoce zawierające fruktozę również obniżają pH w jamie ustnej, ale już w znacznie mniejszym stopniu. Cukier powoduje zakwaszenie w jamie ustnej i rozwój bakterii. Szczególnie szkodliwe są takie produkty, które mają długi kontakt z jamą ustną, jak na przykład lizaki czy słodkie gumy. Najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, jest kawałek czekolady.

Kolejną grupą produktów, mającą negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, są produkty wysoko przetworzone. Zawierające konserwanty, polepszacze smaku, wzmacniacze, sztuczne barwniki. Uszkadzają szkliwo i przylepiają się do zębów, utrudniając naturalne obmywanie przez ślinę. Są to przede wszystkim słone przekąski, dania w proszku, gotowe sosy czy zupki chińskie.

Niekorzystnie na zęby wpływają również papierosy. Powodują powstawanie ciemnego osadu oraz uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej. Uważać należy także na cytrusy, ich spożywanie powoduje kwasową erozję szkliwa, a zęby stają się podatne na mechaniczne uszkodzenia. Ciągłe podjadanie również nie jest dobre dla naszych zębów. Bakterie zawarte w jamie ustnej odwapniają szkliwo, dopiero po około pół godzinie ślina zobojętnia kwasy i naprawia uszkodzone szkliwo. Jeśli ciągle coś jemy, nie ma ona na to czasu, a odwapnianie trwa cały czas.

Jaką dietę stosować?

Dieta wzmacniająca nasze zęby powinna zawierać odpowiednie ilości składników mineralnych, a także witamin ułatwiających ich wchłanianie – wyjaśnia lek. dent. Agata Pleszyniak.

Na mocne szkliwo – wapń

Za stan naszego szkliwa odpowiedzialny jest wapń, nadaje on zębom odpowiednią twardość i wytrzymałość. Jego niedobór w codziennej diecie sprzyja osłabieniu  i uszkadzaniu zębów. Największą ilość wapnia zawierają mleko, przetwory mleczne, a także takie produkty jak: szpinak, rośliny strączkowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, orzechy czy woda mineralna.

fot. panthermedia

Przeciw próchnicy – fluor

Kolejnym minerałem budulcowym szkliwa i zębiny jest fluor, sojusznik wapnia  w walce o mocne szkliwo. Rozpuszcza on dodatkowo kwasy powstałe po posiłkach i działa antybakteryjnie. Produkty bogate w fluor to: herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna.

Na twarde zęby  witamina D

W naszym menu nie może zabraknąć również witaminy D. Wpływa ona na twardość zębów. Jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia oraz fosforu i odpowiada za mineralizację szkliwa. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, stąd dostarczają ją produkty o jego wysokiej zawartości. Najlepszym źródłem są tłuste ryby, jak np. łosoś, makrela, jajka, tłusty nabiał (masło), kukurydza oraz kakao.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
czy tak powinno wyglądać po wyrywaniu ósemki?
Witam. Miałem usuwaną ósemkę 20.11. Nieprzyjemny posmak w buzi i zapach zaczął się już dzień później. Mam też spuchnięte węzły chłonne. Cy tak to powinno wyglądać??
Wyrwana 6
Witam, tydzień temu mialam wyrywana 6, ból po był do zniesienia, wczoraj byłam na zdjęciu szwów i podobno rana goi sie dobrze , jednak od kilku dni ból nie ustępuje. Dostalam lekarstwo w zębodól- prz...
gość
Cementoma ?
Mam narośl u podstawy lewej zatoki szczękowej i zęba 27:..żadnych zauważalnych czy odczuwalnych objawów ani w szczęce ani w okolicach zęba który jest dobrze osadzony ...obraz radiologiczny TK wszystk...
gość
Wyrwanie żeby czy wygląda to dobrze?
Witam przedwczoraj miałem wyrywanenego zęba, pytanie czy wygląda to dobrze? Jadę do Keni 12.11 dlatego się obawiam
Czy to wygląda prawidłowo po wyrwaniu 8-mki?
Czy to wygląda prawidłowo po wyrwaniu ósemki? To drugi dzień - boli, bez ketonalu nie da rady funkcjonować,
Ząb 3 Jakie możliwości?
Dzień Dobry Od 2 lat sobie leczę zęby po kolei. Ostatnio pękł mi kawałek 3 (tak dziwnie od spodu do góry) i plomba z niego wypadła. Zapisałem się prywatnie do dentysty i on po 30 sekundach stwierdz...
Reklama:
Reklama: