Analiza przeprowadzona przez Imperial College w Londynie i Sechenov University w Moskwie wykazała związek pomiędzy wytycznymi dotyczących diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt i małych dzieci z fałszywą diagnozą tego stanu.
Tylko 1 procent dzieci cierpi na tę alergię
Naukowcy sugerują, że jedynie 1 procent rzeczywiście dzieci cierpi na alergię na mleko krowie, ale nawet 14 procent rodzin uważa, że ich dziecko ma tę chorobę.
Autorzy badania wskazują na oficjalne wytyczne dotyczące wykrywania alergii na mleko krowie jako możliwej przyczyny niewłaściwej i mylnej diagnozy. W ramach doświadczenia przeanalizowali 9 oficjalnych wytycznych dotyczących alergii na mleko krowie opublikowanych w latach 2012-2019.
Objawy występują również u zdrowych dzieci
Wytyczne poddane analizie pochodziły z organizacji medycznych w wielu krajach, głównie w Europie. Zespół odkrył, że objawy mające sugerować oznaki alergii na mleko krowie, takie jak: nadmierny płacz, zwracanie mleka czy luźne stolce, bardzo często występują także u zdrowych dzieci.
Badanie statystyczne, obejmujące ponad 12000 niemowląt w 9 krajach, wykazało, że mniej niż 1 procent niemowląt miało alergię na mleko krowie. Jednocześnie podczas badania odkryto również, że nawet 14 procent rodzin błędnie uważa, że ich dziecko ją ma.
Analiza sugeruje, że w latach 2000-2018, w krajach takich jak Australia i Anglia, przepisywanie specjalistycznych preparatów dla niemowląt z alergią na mleko krowie znacznie wzrosło pomimo braku dowodów na wzrost zachorowań wśród dzieci.
– Wiele niemowląt ze zdiagnozowaną alergią na mleko nie ma tej choroby. Podejrzenie alergii u dziecka to również źródło stresu dla całej rodziny. Błędnie postawiona może skutkować pominięciem analizy pod kątem innych schorzeń o podobnych objawach. Dalsze konsekwencje błędnej diagnozy to niepotrzebne przestrzeganie diet lub całkowite zaprzestanie karmienia piersią przez matki karmiące, jak również niepotrzebne wydatki na specjalistyczne suplementy i leki obciążające budżet rodzin, jak i służby zdrowia – mówi Dr Robert Boyle, specjalista ds. alergii i główny autor badania.
Różne typy alergii na mleko
Alergia na mleko występuje najczęściej u dzieci poniżej drugiego roku życia i jest podzielona na 2 typy – IgE-zależna oraz IgE-niezależna.
W przypadku IgE-zależnej reakcja alergiczna obejmuje następujące objawy: wymioty, pokrzywkę, a w bardzo rzadkich przypadkach ciężką reakcję, która powoduje trudności w oddychaniu, zwaną anafilaksją.
fot. panthermedia
Objawy dla typu IgE-niezależnej mogą obejmować wymioty, biegunkę lub nadmierny płacz. Zespół podkreśla, że charakter tych objawów sprawia, że często są one mylone z normalnymi dolegliwościami występującymi u małych dzieci.