Lato to okres większej mobilności, kiedy przemieszczamy się z miejsca na miejsce, poznajemy nowe tereny, rzeczy, potrawy... Wakacje to także czas, gdy częściej uskarżamy się na nieznajomego pochodzenia dolegliwości skórne.
Kontakt z hotelowym ręcznikiem, sierść zwierząt w gospodarstwie agroturystycznym czy nowa potrawa w hotelowej restauracji – wszystko to może powodować zmiany skórne – tzw. pokrzywki. Na skórze pojawiają się wtedy różowo-porcelanowe „bąble” rozwijające się na skutek obrzęku skóry. Ich wielkość waha sie od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.
„Bąble” pokrzywkowe mogą być skupione w jednym lub kilku miejscach albo pokrywać całe ciało. Zwykle rozwijają się szybko, bo w kilka minut, przy czym swędzą, pieką, ale ustępują do 24 godzin nie pozostawiając po sobie śladu. Mówimy wówczas o pokrzywce ostrej, którą według lekarzy przechodzi przynajmniej raz w życiu połowa populacji.
Zdarza się jednak, że dolegliwość daje się we znaki, co jakiś czas a nawet utrzymuje przez sześć tygodni lub ciągnie latami – wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą. Pokrzywka stanowi jedną z najczęstszych i najbardziej kłopotliwych dolegliwości zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, gdyż trudno ją zdiagnozować. W około 80% przypadków pokrzywki, nie jest możliwe ustalenie czynnika przyczynowego i mechanizmu rozwoju choroby skóry. Tego typu dokuczliwą zmianę skórną określa się jako pokrzywkę idiopatyczną.
kobieta/15jy0103rf_kobieta_dlonie_ojoimages_cr.webp" style="width: 450px; height: 300px; border-width: 0px; border-style: solid;" />
fot. ojoimages
Przypuszczalnie odpowiadają za nią czynniki wewnątrzpochodne: psychogenne i autoimmunologiczne jak i zewnątrzpochodne: leki, sierść i naskórek zwierząt czy kontakt z tkaninami. Przyczyną zmian w obrębie dłoni są zazwyczaj środki spożywcze czy rękawice lateksowe. W każdym przypadku, pokrzywka może skutecznie popsuć nam wakacje, gdyż szpeci i jest uciążliwa zwłaszcza, gdy przebywamy w innym kraju i mamy trudność w porozumieniu się z lekarzem.