Reklama:

Leczenie zębów już nie boli!

Newsrm.tv

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Leczenie zębów już nie boli!

Pantherstock

Leczenie zębów

Ból jest tym, co najczęściej odstrasza pacjentów od regularnych wizyt u dentysty. Efekt? Coraz gorsze statystyki próchnicy u Polaków. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje dziś różnorodne rodzaje znieczulenia, które redukują ból oraz pomagają komfortowo przejść przez leczenie.

Reklama:

Znieczulenie przewodowe – polega na znieczuleniu większego obszaru jamy ustnej dzięki wstrzyknięciu znieczulenia bezpośrednio w nerw zębodołowy. Najczęściej jest ono wykonywane przed leczeniem i usuwaniem zębów dolnych trzonowych oraz przedtrzonowych (np. ósemek)  – wówczas pacjent traci czucie po jednej stronie twarzy. Występuje m.in. charakterystyczne drętwienie wargi dolnej, języka oraz brody. Tego typu znieczulenie może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin od zabiegu.

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu (tzw. gaz rozweselający) polega na podaniu pacjentowi za pomocą specjalnej maseczki podtlenku azotu, który uspokaja go i wprowadza w stan fizycznego odprężenia. Pacjent zachowuje świadomość i podstawowe odruchy, może reagować na polecenia, ale dzięki właściwościom gazu eliminowane są negatywne odczucia i strach przed zabiegiem. Może być stosowany m.in. przed właściwym znieczuleniem u dzieci oraz pacjentów wrażliwych na ból czy obawiających się leczenia u dentysty .

Coraz nowocześniej

Znieczulenie może się też różnić formą podania – tradycyjną (za pomocą igły i strzykawki) oraz komputerowo, gdzie proces aplikacji kontroluje specjalne urządzenie.

Znieczulenie komputerowe – mniej bolesna wersja znieczulenia miejscowego. Preparaty znieczulające są te same, co w przypadku tradycyjnego znieczulenia, ale inna jest forma ich podawania – zamiast tradycyjnej strzykawki środek znieczulający podaje specjalny aplikator, który przypomina długopis.

Znieczulenie podawane jest przez stomatologa, ale proces aplikacji np. tempo, sterowane jest komputerowo. Znieczulenie jest wchłaniane stopniowo, a nie wtłaczane pod dużym ciśnieniem, co pomaga uniknąć rozpierania tkanek. Dzięki temu taka forma eliminuje ból i dyskomfort, zapewnia mniej stresu pacjentowi oraz redukuje odrętwienie tkanek języka, policzków i opadanie warg. Dlatego jest to opcja zalecana każdemu pacjentowi, który chce zredukować ból do minimum, szczególnie sprawdzi się ona u dzieci.

Nawet znieczulenie podawane w sposób tradycyjny nie przypomina tego z przeszłości. Strzykawki mają coraz mniejsze igły, co pomaga zniwelować dyskomfort podczas zastrzyku. Dostępne są również strzykawki bezigłowe, które pod dużym ciśnieniem aplikują na tkanki środek znieczulający.

Czy znieczulenie w stomatologii jest bezpieczne?

Znieczulenie stomatologiczne jest na tyle bezpieczną i powszechną procedurą, że nie powinniśmy mieć obaw co do jego stosowania. Skutki uboczne i powikłania się jednak zdarzają, jak przy każdym rodzaju znieczulenia, może to być np. ból głowy i mdłości (po narkozie), uszkodzenie nerwu (czasowe lub trwałe) i utrata czucia, większe ryzyko interakcji np. w przypadku pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi czy uczulenie na środek znieczulający.

Aby zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych oraz ewentualnych powikłań, kluczowa jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta przed zabiegiem oraz wywiad lekarski.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Zmiany na podniebieniu
Witam od tygodnia mecze się z bólem podniebienia na początku był straszny że ledwo tabletki pomagały lekarz pierwszego kontaktu przepisał leki przeciwbólowe i tabletki do ssania ból ostry minął ale p...
Martwica dziąsła po zatruciu dziąsła (błąd stomatologiczny)
Dzień dobry, Od ponad półtora roku borykam się z okropnym problemem, jakim jest martwica dziąsła po nieszczęsnej wizycie u pewnego stomatologa (?!), który zatruł mi oprócz zęba, także i dziąsło.....
Coś na podniebieniu
Cześć. Mam to od 7 miesięcy. Początkowo bylo dużo większe i bolalo. Pomniejszyło się i nie boli. Pojawiło się w raz z angina. Byłam z tym u periodontologa. Powiedział że Ok. Niestety nie daje mi ...
Narośl na zębie
Wyrwałem ósemkę, na zębie zauważyłem teraz biała kulkę i jak widać z lewej strony zęba, taka dziwna dobudowę
Korona, a nakładki ortodontyczne
Niedługo będę ściągać aparat ortodontyczny. Problem polega na tym, że zaraz po zdjęciu muszę zrobić na mojej ciemnej od leczenia kanałowego jedynce koronę ceramiczną ( to górna jedynka) . Dentysta po...
Zmiany w jamie ustnej
Witam, Zwracam się z problemem z którym zmagam się już około rok. Otóż pojawiły mi się białe naloty w jamie ustnej. Naloty te raz widać mocniej a raz mniej, ale z reguły występują cały czas. Stosowa...
Reklama:
Reklama: