Leki na nadciśnienie – ze względu na to, jak częste jest nadciśnienie tętnicze – należą do jednych z najczęściej przyjmowanych przez pacjentów farmaceutyków. Wyróżnia się różne ich rodzaje – jedne wpływają na specyficzne receptory w sercu, a inne leki hipotensyjne działają poprzez zwiększenie wydalania wody z organizmu. Dla jednego jednak pacjenta najkorzystniejszy jest jeden lek hipotensyjny, a dla drugiego całkowicie inny. Jak ustala się to, jaki lek na nadciśnienie jest najodpowiedniejszy dla chorego i co jeszcze warto wiedzieć o lekach hipotensyjnych?
Przy planowaniu leczenia hipotensyjnego trzeba znać inne choroby, które występują u pacjenta, ponieważ dzięki temu można zalecić mu taki lek na nadciśnienie, który będzie mógł niwelować negatywne skutki tej choroby na serce czy inne narządy. Przykładowo w przypadku osób, które chorują na cukrzycę, mają przerost lewej komory serca lub cierpią na jakieś zaburzenia czynności nerek, najkorzystniejszymi dla nich lekami hipotensyjnymi mogą być ACEI lub blokery receptora sartanowego.
Zagadnienie szczególne: leki na nadciśnienie u młodych kobiet i ciężarnych
Szczególnie istotne i wymagającego osobnego omówienia są zasady leczenia nadciśnienia tętniczego u młodych, mogących zajść w ciążę pacjentek oraz u kobiet ciężarnych. Otóż u młodych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jednymi z częściej wykorzystywanych leków są ACEI oraz sartany. Środki te wywierają jednak działanie teratogenne, dlatego też nie zaleca się ich stosowania u tych pacjentek, które są w wieku prokreacyjnym.
Szczególne są również i zasady leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentek w ciąży. U nich nie stosuje się zwykle leków, które zostały wymienione wcześniej. W przypadku ciężarnych wykorzystanie znajdują przede wszystkim takie leki hipotensyjne, jak labetalol, nifedypina oraz metyldopa i klonidyna.