Profilaktyka nowotworowa jest jednym z kluczowych zadań, jakie medycyna stawia sobie każdego dnia, walcząc z rosnąca liczbą zachorowań. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest dieta, która w ostatnim czasie jest często wzbogacana o młody jęczmień i produkty powstające na jego bazie. Sięgamy po niego głównie ze względu na jego właściwości odchudzające, jednak jak pokazują obserwacje i badania, ma on również wpływ na procesu rozwoju raka, stąd sugeruje się jego stosowanie w celach profilaktycznych.
Młody jęczmień
W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskał młody jęczmień jako suplement i uzupełnienie codziennej diety. Wiele kobiet postawia włączyć go do swojego jadłospisu, głównie z powodu jego właściwości wspomagających odchudzanie. Do jego niewątpliwych zalet można zaliczyć dużą ilość witamin i związków mineralnych, jak również wysokie stężenie witaminy C, beta-karotenu, aminokwasów oraz błonnika pokarmowego.
Aktywność antyoksydacyjna młodego jęczmienia ma duże znaczenie w procesie blokowania produkcji prozapalnych cytokin, które to z kolei są początkowym elementem procesu powstawania nowotworów – dzięki suplementacji młodym jęczmieniem można więc obniżyć stężenie wolnych rodników w organizmie.
Młody jęczmień jest więc elementem diety, który ma wpływ na profilaktykę chorób nowotworowych, głównie dzięki jego zdolności do ochrony ludzkich fibroblastów przed czynnikami rakotwórczymi. Działanie to i mechanizm nie został do końca poznany, jednak uważa się, że to właśnie właściwości antyoksydacyjne mają tutaj kluczowe znaczenie [3].
Jęczmień jest zaliczany do produktów spożywczych, stąd konieczne było sprawdzenie, czy jego właściwości są skuteczne w walce z nowotworem. Dostępne wyniki badań, podejmujące zdolność młodego jęczmienia do hamowania podziałów komórek raka oraz toksyczności względem komórek zdrowych potwierdzają jego właściwości i oddziaływanie. Na podstawie uzyskanych wyników można więc stwierdzić, że zasadne jest wykorzystanie suplementacji młodym jęczmieniem w prewencji nowotworów, jednak konieczne jest podjęcie klinicznych w celu potwierdzenia jego skuteczności oraz bezpieczeństwa. Niemniej- brak zauważalnych efektów ubocznych, niski koszt oraz potwierdzone właściwości, korzystne jest wprowadzenie do diety młodego jęczmienia czy też produktów na jego bazie do diety [4].