Mózgowe porażenie dziecięce powstaje na skutek różnego rodzaju uszkodzeń/ zaburzeń centralnego układu nerwowego u dzieci, najczęściej już w okresie płodowym ale także podczas porodu czy po urodzeniu dziecka. Początkowo nie było wiadomo w jakim obszarze mózgu dochodzi do uszkodzenia i co jest jego przyczyną.
Jak widać ilość czynników i procesów, mogących prowadzić do mózgowego porażenia dziecięcego jest bardzo duża. Niektórych z nich nie można przewidzieć i kontrolować inne mogą być przyczyną niewłaściwego postępowania kobiety będącej w ciąży. Są tutaj także czynniki, na które kobieta ciężarna ani jej partner nie mają żadnego wpływu (mowa tu o czynnikach genetycznych).
Rozpoznanie mózgowego porażenia dziecięcego
Dzięki ogromnym postępom nauki i techniki, możliwe jest wczesne rozpoznanie mózgowego porażenia dziecięcego, metodami najczęściej wykorzystywanymi są tomografia komputerowa, tomografia rezonansu magnetycznego i inne. Konieczne jest także badanie neurologiczne dziecka, przeprowadzenie wywiadu prenatalnego oraz okołoporodowego.
Bardzo ważną kwestią jest ustalenie czasu, kiedy powstały uszkodzenia mózgu, stopnia ich nasilenia oraz przyczyn ich powstania. Rozpoznanie mózgowego porażenia dziecięcego, w większości przypadków ustala się poprzez powtarzanie badań oraz narastanie podejrzeń choroby- nigdy nie jest to proces jednoczasowy.
Dzieci z porażeniem mózgowym, wymagają całodobowej opieki, pomocy w funkcjonowaniu na co dzień (mycie się, ubieranie, pobieranie pokarmów). Kluczową kwestią jest także przyjmowanie określonych leków oraz zabiegi rehabilitacyjne.