Nowotwory są drugą co do kolejności przyczyną zgonów w Polsce, co stawia je w czołówce problemów populacyjnych, z jakimi opieka medyczna musi się zmierzyć. By zaplanować zarówno środki, jaki i kierunek działań na kolejne lata, konieczne jest wykonanie prognozy, która opiera się na danych historycznych, z których wynika, że najbliższy czas to wzrost liczby zachorowań na choroby nowotworowe.
Wskaźniki zachorowalności określane są, jak widać, globalnie oraz regionalnie. Jak odnotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), schorzenia nowotworowe najczęściej rozpoznawane są w krajach wysoko rozwiniętych, a najniższe współczynniki obserwuje się w krajach Azji i Afryki. W krajach europejskich, zgodnie z danymi IARC (International Agency for Research on Cancer), najwyższy poziom zachorowalności został zaobserwowany w Belgii, a najwyższy wskaźnik umieralności w Danii. Najniższe wskaźniki zachorowalności to obszar Rumunii, a najniższy wskaźnik umieralności w Hiszpanii. Polska uplasowała się w środku, czyli wskaźnik zachorowalności określany jest na poziomie średnim, jednak prognostycznie tendencja jest rosnąca [3].
Długość życia
Innym parametrem, równie ważnym z punktu widzenia planowania, jest oczekiwana długość życia pacjentów onkologicznych oraz prawdopodobieństwo przeżycia określonego czasu od momentu postawienia diagnozy nowotworowej. Zarówno długość życia, jak i prawdopodobieństwo przeżycia nie mają wpływu na zapadalność i nie są parametrem skutecznym w określeniu chorobowości. Jest to informacja bardzo ważna z puntu widzenia pacjenta oraz opieki zdrowotnej, pozwalająca na oszacowanie ekonomiczne tego sektora.
Oszacowana zachorowalność pozwala na stworzenie krzywych przeżycia, które to wskazują tendencje dotyczące prognozowanej długości przeżycia w kontekście 5 lat. Jak wskazują analizy, największe szanse przeżycia roku od postawienia diagnozy mają osoby, u których zdiagnozowano raka tarczycy, piersi, jądra oraz trzonu macicy. Wskaźnik przeżywalności u tych pacjentów wynosi aż 90%. Najwyższą śmiertelność charakteryzują takie schorzenia nowotworowe trzustki, przełyku i pęcherzyka żółciowego i w tych przypadkach wskaźnik przeżywalności to około 23%. Niską przeżywalnością charakteryzuje się również nowotwór płuc.
Największe znaczenie w schorzeniach nowotworowych ma pierwszy rok od postawienia diagnozy, gdyż ryzyko zgonu w tym czasie jest bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju nowotworu [1].