Reklama:

Olejki eteryczne i ich zbawienny wpływ na skórę

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Olejki eteryczne i ich zbawienny wpływ na skórę

PantherMedia

Zdrowa cera

Jeszcze kilka lat temu dbanie o skórę wiązało się z nakładaniem na nią zwykłego kremu. Wraz z upływem lat kobiety zmieniły swoje podejście do codziennej pielęgnacji i obecnie rynek oferuje nam różnego rodzaju kosmetyki. Zbawienne dla skóry okazują się również olejki eteryczne – zarówno w przypadku narażenia jej na stres, jak i szkodliwych warunków zewnętrznych.

Reklama:

Spis treści:

  1. Cera tłusta i trądzikowa
  2. Cera mieszana
  3. Skóra dojrzała
  4. Skóra sucha
  5. Stosowanie eterycznych olejków

Najbardziej powszechnymi problemami skórnymi są nadmierne przetłuszczanie, wysuszanie, trądzik czy pojawianie się przedwczesnych objawów starzenia. Do tej, już niemałej, grupy dołączyły także takie, które są następstwem czasów, w których dane jest nam żyć. Mowa tu o pojawieniu się nadwrażliwości na stres, bardzo wysokie temperatury, zmiany pogody. Nie bez znaczenia okazuje się przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy niezdrowy i szybki tryb życia. Wszystkie te czynniki wpływają na osłabienie organizmu, za czym idzie również pogorszenie wyglądu skóry. W skórze odwodnionej występuje niedobór niezbędnych substancji odżywczych, co niestety wiąże się ze spowolnieniem procesów życiowych. Traci ona wówczas zdolność naturalnej ochrony i oczyszczania. Staje się nadwrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju choroby, podrażnienia, urazy, a także na wymienione wcześniej przedwczesne starzenie się. Niezbędna zatem wydaje się być naturalna pielęgnacja, dostosowana do różnych rodzajów skóry.

Cera tłusta i trądzikowa 

Dla cery tłustej i trądzikowej najbardziej odpowiednimi olejkiem eterycznymi są te pochodzenia z drzewa herbacianego, lawendowego, cytrynowego, krwawnikowego oraz z olejków manuka. Charakteryzują się tym, że doskonale pielęgnują tłustą skórę, ale również działają korzystnie na łagodzenie skutków związanych ze stresem, który bezpośrednio wpływa na problemy skórne.

Olejki eteryczne hamują rozwój bakterii patogennych, przyspieszają także proces gojenia się skóry, zapobiegając jednocześnie powstawaniu przebarwień oraz brzydko wyglądających blizn. Jeżeli jednak w przebiegu trądziku zaczynają pojawiać się skłonności do tworzenia się blizn, warto skorzystać z  olejków neroli, palmarozowego, lawendowego czy z kocanki. Gdy z kolei zauważymy zaczerwienienie i podrażnienia, pierwszym wyborem powinien być rumiankowy oraz mirtowy. Bakteriobójczy i antydepresyjny jest natomiast olejek z bergamotki, który będzie idealnym dopełnieniem naturalnej pielęgnacji skóry tłustej.

Cera mieszana 

Cera mieszana jest najbardziej powszechną ze wszystkich zdefiniowanych. Statystyki pokazują bowiem, że jest nią obdarzona większość kobiet. Olejki, które doskonale uregulują pracę gruczołów łojowych oraz zmniejszą reaktywność skóry, to te wytworzone z drzewa sandałowego, różanego, lawendy, geranium oraz manuki.

Najlepsze efekty w regeneracji skóry mieszanej osiągniemy, gdy – poza olejkami eterycznymi – zastosujemy bazę olejową zasobną w kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Należy tu rozważyć stosowanie bioolejów z kiełków pszenicy oraz z nasion męczennicy.

Naturalna pielęgnacja, Olejki eteryczne

Wpływ olejków eterycznych na skórę, fot. panthermedia

Skóra dojrzała 

Skóra dojrzała potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji. Tutaj doskonale sprawdzi się mieszanka olejków z szałwii muszkatołowej, absolutu jaśminowego oraz geranium. Jeśli skóra staje się przesuszona, jednak spowodowane jest to przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu lub poprzez odwodnienie organizmu w trakcie choroby, oznacza to, że jest ona wysuszona jedynie na powierzchni. W takiej sytuacji pomocne okażą się olejki eteryczne z róży, pomarańczy, mandarynki oraz drzewa sandałowego. W przypadku skóry dojrzałej dobranie olejku zależy także od tego, z jakim typem skóry mamy do czynienia. Kondycję skóry mocno zniszczonej poprawimy mieszanką olejów z neroli, lawendy czy geranium, w bazowym oleju z jojoby i brzoskwini, z dodatkiem maceratu z nagietka.

Skóra sucha 

Skóra sucha charakteryzuje się wrodzonym niedoborem wydzielania łoju. W naturalnej pielęgnacji najlepiej sprawdzą się oleje bazowe, które bogate są w kwas linolowy, oleinowy oraz linolenowy. Warto zatem skorzystać z olejów z róży, pestek brzoskwini, owoców żurawiny, pestek granatu oraz moreli. Najlepsze działanie uzyskamy poprzez łączenie ze sobą co najmniej dwóch olejów. Jakie właściwości mają te biooleje? Przede wszystkim odpowiedzialne są za wzmocnienie warstwy ochronnej naskórka i zapobieganie odwodnieniu skóry. Do bazowych olejów warto dodać olejki eteryczne z płatków jaśminu lub drzewa jaśminowego.

Bywa, że sucha skóra jest nadwrażliwa, co objawia się między innymi  skłonnością do podrażnień oraz nieprzyjemnym uczuciem nadmiernego napięcia. Ukojeniem okażą się olejki eteryczne z rumianku, neroli i lawendy.

Jeśli zaczynają pojawiać się pękające naczynka, do olejów bazowych należy dodać eteryczne olejki z róży damasceńskiej, drzewa sandałowego oraz cyprysa.

Stosowanie eterycznych olejków 

Zanim zaczniemy stosować w naturalnej pielęgnacji skóry eteryczne olejki, należy pamiętać, że są one niezwykle aktywne. Dlatego przed zastosowaniem ich na twarz konieczna jest wcześniejsza próba. Najlepiej, jeśli przetestujemy olejki o niskim stężeniu – jedna kropla olejku rozpuszczona w 5 ml oleju bazowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Ślad po zamykaniu naczynek
Dzień dobry. 6 tygodni temu miałam zamykane naczynka nogach. W jednym miejscu zrobila się taka zmiana, czy to normalne, czy jest szansa że zejdzie ? Czy mogłabym to czymś smarować?
Wytatuowany pieprzyk
Witam , miałam robiony tatuaż , dzień później zorientowałam się że tatuator mi go wytatuował , bez konsultacji ze mną , lekko mnie to zestresowało , ponieważ słyszałam że nie powinno się tego robić.....
Co to może być ? Lekarze nie umieją pomóc
Witam Mam taką plamę między wargami sromowymi. Ona swędzi piecze bliżej dni płodnych a okresu ewentualnie jak mam jakąś infekcję. Ogólnie miałam kiedyś kłykciny ale to z trzy lata temu pięknie je us...
Łuszczyca - Czy to nieodwracalne uszkodzenie skóry?
Dzień dobry. Jak w temacie. Zmagam się od kilkunastu lat z łuszczycą i kilka lat temu trochę zaniedbałem regularne smarowanie zmian a teraz ile bym nie smarował to nie mogę się kompletnie pozbyć tego...
Białe swędzące krostki na ciele w okresie marzec-sierpień
Dzień dobry, W tym roku jak i w zeszłym dostałam pod koniec marca wysypkę która swędzi, jest BIAŁA. Białe kropki .. jak kaszka, robi się czerwona pod wpływem gorąca i nasila w różnych porach dnia. (...
Czerwone swędzące bąble
Witam ,po nocy u dziecka pojawiły się swędzące bable na ciele co to może być
Reklama:
Reklama: