Reklama:

Operacje bariatryczne, czyli chirurgia w leczeniu otyłości

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Operacje bariatryczne, czyli chirurgia w leczeniu otyłości

panthermedia

Otyłość

Operacje bariatryczne są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu otyłości. Wyróżnia się zabiegi całkowicie odwracalne (takie jak wprowadzenie do żołądka pacjenta balonu) oraz operacje prowadzące do nieodwracalnych zmian (np. ominięcie żołądkowo-jelitowe). Nie każda jednak osoba, która ma nadmierną masę ciała, może być zakwalifikowana do takiego zabiegu. Jakie są wskazania do operacji bariatrycznej i kto opłaca koszty takiego zabiegu: można go wykonać na NFZ czy też pacjenci zmuszeni są sami opłacać koszty leczenia?

Reklama:

Wskazania do operacji bariatrycznych

Operacja bariatryczna czasami stanowi ostatnią deskę ratunku dla otyłego pacjenta. Podkreślić tutaj należy jednak pewien aspekt – otóż zdecydowanie nie jest tak, że każda chętna osoba, która ma nadmierną masę ciała, może skorzystać z chirurgicznego leczenia otyłości. Otóż istnieją pewne wskazania do operacji bariatrycznych – są nimi:

  • wskaźnik masy ciała (BMI) przekraczający 40 kg/m2,
  • wskaźnik BMI równy lub większy od 35 kg/m2 przy współistnieniu schorzeń związanych z otyłością lub spowodowanych przez otyłość, takich jak np. cukrzyca typu 2., nadciśnienie tętnicze czy obturacyjny bezdech senny.

W kwalifikowaniu do chirurgicznego leczenia otyłości bierze zwykle udział cały zespół specjalistów. W jego skład zazwyczaj wchodzi chirurg, specjalista chorób wewnętrznych, dietetyk oraz psycholog. Rozważne kwalifikowanie do tego typu zabiegów jest wręcz absolutnie konieczne, ponieważ same ingerencje chirurgiczne nie doprowadzą do tego, że pacjent zmniejszy swoją masę ciała. Decyzja o przeprowadzeniu operacji zapada wyłącznie wtedy, gdy istnieją szanse na to, że chory po operacji będzie przestrzegał wydanych mu zaleceń (dotyczących chociażby odpowiedniej diety po zabiegu).

Skutki operacji bariatrycznej

Celem wykonania operacji bariatrycznej jest przede wszystkim doprowadzenie do spadku masy ciała u operowanego. Nie dzieje się to jednak wskutek samych tylko ingerencji chirurgicznych – to, czego dokonują chirurdzy, ma jedynie ułatwić pacjentowi dążenia do zredukowania masy ciała. Operacja może zmniejszać objętość żołądka, dzięki czemu pacjent będzie jadł po prostu mniej – wtedy bowiem, gdy w krótkim czasie przyjmie on duże ilości pokarmu, pojawiać się mogą u niego po prostu nudności czy wymioty. Dzięki zaistniałym po operacji zmianom operowany zdecydowanie szybciej odczuwa poczucie sytości – to także prowadzi do tego, że pacjent finalnie je mniej.

Utrata masy ciała po operacji bariatrycznej wynika jednak nie tylko z tego, że pacjent zjada mniejsze posiłki. W trakcie niektórych z tych operacji – przede wszystkim przy różnych ominięciach – jak już wspominano, zmniejszeniu ulega długość przewodu pokarmowego, w którym zachodzi wchłanianie przyjmowanych wraz z posiłkami substancji odżywczych. W takim przypadku po operacji przyjęcie takiej samej ilości pokarmu, jak przed zabiegiem, prowadzi finalnie do tego, że do krwi trafiają zdecydowanie mniejsze ilości substancji energetycznych. Oba opisane mechanizmy finalnie mogą skutkować redukcją masy ciała pacjenta – operacje bariatryczne jednak, co należy podkreślić, pozbawione wad zdecydowanie nie są.

Wady operacji bariatrycznych

Rozważne kwalifikowanie do operacji bariatrycznej jest wymagane nie tylko ze względu na późniejsze potencjalne przestrzeganie przez chorych zaleceń. Potrzeba ta bierze się również i stąd, że jest to leczenie operacyjne, gdzie – jak przy każdej operacji – jego przeprowadzaniu towarzyszy pewne ryzyko, polegające na możliwości pojawienia się powikłań. Częstość ich występowania jest uznawana za stosunkowo niską, jednakże mogą one wystąpić – ze względu m.in. na ich ryzyko chirurgiczne leczenie otyłości wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach.

Innym zagrożeniem, które pojawia się przede wszystkim przy zabiegach o trwałych rezultatach, są zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych. Prowadzić mogą one do różnych niedoborów – wśród osób po operacjach bariatrycznych jednymi z najczęściej występujących niedoborów są niedobór witaminy D, wapnia oraz witaminy B12.

Operacja bariatryczna: NFZ finansuje jej koszty czy pacjent opłaca ją sam?

O operacjach bariatrycznych – przynajmniej w Polsce – więcej zaczęto mówić tak naprawdę dopiero niedawno. Pacjentom może więc się wydawać, że zabiegi te z pewnością są wykonywane jedynie w sektorze prywatnym. To prawdą jednak nie jest – przy istnieniu wskazań do operacji bariatrycznej, zabiegi tego rodzaju (a przynajmniej część z nich) są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dziwny wkres V1
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację wykresu EKG ze zdjęć. Jestem mężczyzną lat 40, 5 stopień niewydolności nerek. Niepokoi mnie wykres V1. 10 lat temu miałem podejrzenie zwału serc...
Prośba o interpretację ECHO serca
Proszę o interpretację wyników (spisałam tylko wartości nieprawidłowe, reszta parametrów w normie lub -umiarkowane zmiany) - wiek - 83 lata - utrwalone migotanie przedsionków, - poszerzona praw...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: