Reklama:

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie

Barbara Wyszyńska, KonkretPR

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie

Panthermedia

Konsultacja z lekarzem

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?

Reklama:

Jeśli pozytywny wynik badań potwierdzi raka średniego lub wysokiego ryzyka przeprowadza się zabieg usunięcia prostaty. Prostatektomia, bo tak fachowo nazywa się wycięcie gruczołu krokowego, może być niekiedy uzupełniona radioterapią. Zdarza się, że radioterapia stosowana jest alternatywnie do operacji – dzieje się tak w przypadku mężczyzn, którzy nie mogą być leczeni chirurgicznie lub odmawiają poddania się zabiegowi. Prawidłowo wykonany zabieg daje szansę na powrót do zdrowia oraz, wbrew obiegowej opinii, nie musi się wiązać z utratą sprawności seksualnej i nietrzymaniem moczu.

Jeśli stadium choroby jest na tyle zaawansowane, że prostatektomia nie wystarcza, pacjentów poddaje się leczeniu hormonoterapią. Badania udowodniły, że na rozwój nowotworu gruczołu krokowego wpływają hormony androgenne, w tym w szczególności testosteron. Podczas hormonoterapii pacjentowi podawane są leki zmniejszające ich produkcje, tym samym hamując wzrost samego raka.

Nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty

U pacjentów, u których hormonoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczna jest chemioterapia. Leczenie hormonalne z założenia jest leczeniem paliatywnym i nie prowadzi do wyleczenia, dlatego kluczowe jest zastosowanie chemioterapii. Wkrótce wachlarz opcji terapeutycznych dostępnych dla polskich pacjentów cierpiących na przerzutowego raka gruczołu krokowego może powiększyć się o nową substancję: kabazytaksel. Stosowany w połączeniu ze sterydowem lekiem przeciwzapalnym – prednizonem – pozwala znacząco wydłużyć życie chorych, u których dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów. Ponadto zgodnie z badaniami analizującymi praktykę kliniczną stosowanie kabazytakselu wpływa na poprawę jakości życia oraz zmniejszenie odczuwania bólu wśród pacjentów.

Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie jest wczesna diagnostyka. Rutynowe badania oraz reagowanie nawet na najmniejsze przesłanki mogą uratować życie.

– Mężczyźni uwielbiają dbać o swoje samochody. Wyjeżdżając z garażu, nie myślą o tym, że zdarzy się wypadek. Jednak, by samochód mógł sprawnie i bezpiecznie jeździć, potrzebne są rutynowe badania kontrolne. Dlatego wszyscy panowie, czy mają poczucie choroby, czy nie, powinni, podobnie jak ich samochody, dbać o swoje zdrowie i przechodzić regularne badania kontrolne – podsumowuje Marcin Włodarczyk ze stowarzyszenia Gladiator