Reklama:

Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci - cz. 2

lek. med. Kamila Mielniczuk

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci - cz. 2

medforum

Matka opiekująca się dzieckiem

Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu.  W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.

Reklama:

Kilkulatek

Kąpiel kilkulatka można przeprowadzać zarówno w wannie jak i pod prysznicem. Pamiętajmy aby ze względu bezpieczeństwa nigdy nie zostawiać malucha samego w wodzie. Do kąpieli oraz mycia głowy starszego dziecka nadal powinno się stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla dzieci. Wskazane są płynne środki myjące, niezawierające barwników, konserwantów ani substancji zapachowych. Jest to szczególnie istotne u dzieci z problemami skórnymi  i chorobami dermatologicznymi.  Preparaty dedykowane osobom dorosłym zawierają w swym składzie substancje mogące wywoływać podrażnienia, reakcje alergiczne, świąd czy przesuszenie skóry. U dzieci nie zaleca się używania alkalicznych mydeł. Zaburzają one funkcję bariery naskórkowej, prowadząc do jej ścieńczenia, co sprzyja zakażeniom skóry. Mycie głowy, dla większości dzieci jest najmniej przyjemną częścią kąpieli. Pomocne mogą okazać się specjalne „ronda” nakładane na główkę dziecka i zapobiegające dostawaniu się wody do oczu. Po zakończeniu kąpieli należy starannie osuszyć ciało dziecka i nawilżyć skórę balsamem lub kremem przeznaczonym dla dzieci. Można także użyć emolientu, który należy nakładać na lekko wilgotną skórę.

Pielęgnacja skóry zimą i latem

Zarówno zimą, jak i latem należy smarować twarz dziecka kremem ochronnym zawierającym filtry przeciwsłoneczne. Kremy zimowe muszą być bardziej tłuste i oprócz filtrów UVA i UVB zawierać substancje chroniące przed wiatrem i mrozem.

W lecie pomiędzy godziną 11 a 16 nie należy narażać skóry dziecka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ważne jest organizowanie dzieciom zabaw w cieniu. Nie wolno zapominać o nakryciu głowy. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być kapelusze z rondem. Przed wyjściem na spacer podobnie jak u niemowląt zaleca się stosowanie kremów z filtrem. Dla maluchów poniżej trzeciego roku życia wskazane są kremy ze współczynnikiem 50+, starsze dzieci można smarować kremem z faktorem 30. W przypadku kąpieli w zbiornikach wodnych, stosujmy kremy wodoodporne i często powtarzajmy aplikacje kosmetyku. Wskazane jest założenie dziecku specjalistycznej odzieży- koszulek i spodenek (dostępnych również z długimi rękawkami i nogawkami) z włókien poliestrowych pokrytych nanocząsteczkami ditlenku tytanu. Takie ubranka charakteryzują się znacznymi właściwościami fotoochronnymi. W celu ochrony oczu przed działaniem promieni słonecznych należy stosować okulary przeciwsłoneczne, ale tylko takie, które mają specjalne filtry. Okulary bez filtrów uszkadzają wzrok. Dlatego nie kupujmy ich w sklepach z zabawkami lecz w salonach optycznych! Na oparzenie słoneczne narażone są szczególnie dzieci o jasnej karnacji, rudych, jasnych włosach, niebieskich oczach oraz dzieci mające dużo znamion barwnikowych i piegów.

 


fot. shutterstock

 

Problemy skórne

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, charakteryzującą się nawrotowym przebiegiem. Charakterystyczna dla AZS jest suchość skóry, której towarzyszy nasilony świąd. Wykwity skórne mają postać grudek umiejscowionych na podłożu zapalnym. W miarę trwania choroby pojawia się złuszczanie skóry, lichenizacja, zadrapania. W pierwszych miesiącach życia stan zapalny skóry zlokalizowany jest na policzkach i owłosionej skórze głowy, u starszych niemowląt można zaobserwować zmiany na całym tułowiu i zewnętrznych powierzchniach kończyn, u dzieci starszych w okolicach dołów łokciowych, podkolanowych, stawów skokowych, wokół oczu, ust, na szyi, górnej części klatki piersiowej, na grzbietach rąk i stóp oraz nadgarstkach. Ze względu na świąd dziecko jest niespokojne, drapie się, może mieć problemy ze spaniem. Do powikłań choroby należą nadkażenia bakteryjne, czasem również grzybicze skóry.  Podstawowymi preparatami stosowanymi w leczeniu tej choroby są emolienty. Regularne, częste stosowanie emolientów 3–4 razy na dobę odtwarza funkcję barierową skóry, zmniejsza świąd oraz łagodzi stan zapalny. Dzięki właściwemu stosowaniu tych preparatów możemy zapobiec konieczności przyjmowania leków doustnych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: