Reklama:

Urazy nosa u dzieci- przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Urazy nosa u dzieci-  przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

PantherMedia

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci

Upilnowanie energicznego dziecka, nie zawsze jest proste. Nawet gdy rodzice mają „oczy wokół głowy” i wydaje im się, że ich dziecko jest bezpieczne (np. podczas zabawy, skakania czy jazdy na rowerze)  może dojść do urazu.

Reklama:

Objawy i przebieg urazów nosa u dzieci

Urazy nosa (takie jak: przerwanie ciągłości skóry, deformacja nosa, uszkodzenie tkanek oraz kości), mogą zdarzyć się każdemu dziecku. Bardzo często u dzieci spotykane są częściowe lub całkowite złamanie przegrody nosowej bez złamań kostnych np. na skutek przewrócenia się, upadku z wysokości czy uderzenia. Dzieci mają także tendencję do wkładania różnego rodzaju przedmiotów do nosa (autka, klocki, koraliki, nasiona, śrubki, monety, baterie, papierki, kamyki).

Urazom tym towarzyszy najczęściej obrzęk, krwawienie z jamy nosowej oraz krwiaki. Wielu rodziców bagatelizuje tą sytuację i czeka aż objawy ustąpią samoistnie. Jednak należy pamiętać o tym, iż może się to wiązać z różnymi powikłaniami. Warto zatem udać się z dzieckiem na wizytę kontrolną do laryngologa nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko jest w porządku.
 
Najczęściej występujące powikłania po urazie nosa u dzieci

Najlepiej by do 48 godzin od urazu nosa, dziecko zostało zbadane przez laryngologa. Jeśli rana jest duża konieczny będzie zabieg chirurgiczny (np. zszycie powłok) zaraz po urazie. Jeśli konieczna będzie rekonstrukcja kości lekarz ustali termin zabiegu. W przypadku gdy krwawienie z nosa po jego urazie nie ustępuje, należy jak najszybciej zgłosić się na oddział ratunkowy.

 Wśród najczęściej spotykanych powikłań po urazie nosa u dzieci wymienia się:

  • wyciek płynu mózgowo- rdzeniowego z przewodów nosowych;
  • deformacja nosa, która wymaga zawsze korekty chirurgicznej. Konieczne jest ustalenie terminu zabiegu z lekarzem- laryngologiem oraz chirurgiem;
  • skrzywienie przegrody nosowej, zabieg korekcyjny wykonywany jest przez chirurga;
  • krwiak przegrody nosa, który wymaga leczenia (nacięcie i opróżnienie krwiaka) oraz włączenia środków przeciwbólowych i antybiotyków;
  • perforacja przegrody nosa;
  • ropień przegrody nosa, który wymaga leczenia chirurgicznego a także włączenia antybiotyków i środków przeciwbólowych.

Każdy uraz nosa, powinien zostać obejrzany przez laryngologa oraz chirurga. Rodzice nie powinni sami próbować nastawiać nosa gdy jest skrzywiony bądź wyjmować z niego ciał obcych, które zostały włożone przez dziecko.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Noszę pampersy
Mam 13 lat i raz niechcący zmoczyłem się do łużka bo może się zdarzyć. I mama zaczeła mi zakładać pampersy kupiła mi chłopięce rajstopy i na noc zamiast piżamy zakładała mi pampersa rajstopy i koszul...
Reklama:
Reklama: