Reklama:

Podjadanie między posiłkami grozi próchnicą i otyłością

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Podjadanie między posiłkami grozi próchnicą i otyłością

medforum

Dziecko borykające się z problemem próchnicy

Próchnica to obok otyłości jedna z chorób cywilizacyjnych dotykająca także dzieci. Jak pokazują badania, podjadanie między posiłkami (głównie słodycze, ciastka, chipsy) prowadzi do problemów z jamą ustną oraz wagą najmłodszych. Chore zęby i dodatkowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny, nieleczone mogą skutkować poważnymi następstwami zdrowotnymi. Tak istotne jest dlatego, by dieta dziecka była zbilansowana. 

Reklama:

Przeprowadzone badania zwyczajów żywieniowych osób borykających się z otyłością wykazały, że ponad 50% energii pochodzi z przekąsek.

Ważne! Skrócony czas między posiłkami i podjadanie przekąsek powoduje, że stają się one kolejnym posiłkiem.

Przekąski to zazwyczaj cukier oraz tłuszcz zwierzęcy (izomery trans i tłuszcze nasycone) – produkty, które przyczyniają się do otyłości.

Próchnica i otyłość – epidemia wśród najmłodszych 

W Polsce z próchnicą zmaga się prawie 96% społeczeństwa, w tym także dzieci – mają ją już przedszkolaki, a w pierwszej klasie szkoły podstawowej próchnicą dotknięty jest co drugi uczeń.

Ważne! Ze statystyk Fundacji Wiewiórki Julii wynika, że 78% dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat ma próchnicę.

Przypadłością równie często wśród dzieci jak próchnica jest otyłość. Jak wykazują statystyki światowe, otyłość dotyka 10% dzieci oraz nastolatków.

Ważne! W Polsce z otyłością zmaga się 12% młodego społeczeństwa.

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna. Powodem jej rozwoju jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, jak i równiez uboga w witaminy i nieodpowiednia (m.in. słodycze, produkty bogate w węglowodany) dieta.

Głównym winowajcą odpowiedzialnym za problemy z nadmiernymi kilogramami jest niezdrowe jedzenie i tzw. przekąski, które towarzyszą dzieciom w ciągu dnia, w tym i przed snem.

Przekąski, czyli „jedzenie śmieciowe” to głównie cukier oraz tłuszcz, poza smakiem nie dostarcza organizmowi żadnych potrzebnych elementów. 

Ważne! Chipsy i słodycze stanowią nawet 27% dziennego spożycia kalorii u dzieci w przedziale wiekowym 12-18 lat. 

Próchnica i otyłość – problemy zdrowotne

Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę - mają cienkie szkliwo i głębokie bruzdy, gdzie zalegają resztki pokarmowe. Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych zwiększają ryzyko przeniesienia bakterii i rozwoju próchnicy w wyrzynających się zębach stałych.

Zmiany próchnicowe w jamie ustnej to nie jedynie problem natury estetycznej. Nieleczona próchnica może prowadzić:

fot. panthermedia

Otyłość także nie jest problemem jedynie estetycznym. Przypadłość ta wpływa: 

  • na ograniczenie potencjału rozwojowego,
  • możliwości życiowe,
  • obniża jakość życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Pieluchy jedno czy wielorazowe?
Masz małe dziecko, które wymaga jeszcze asysty pieluszki? Świetnie! Powiedz, z jakiego rodzaju pieluch korzystasz i dlaczego. Czy jednorazowe to wygoda i oszczędność czasu? A może aspekt ekologic...
Zaparcia, słaby apetyt
Witam. Opiszę po krótce problemy,z którymi boryka się moja 2- letnia córka. Otóż od 3 miesięcy córeczka na problemy z zaparciami, które nawracają regularnie co 2-3 tygodnie podczas których pojawia si...
Ból głowy po summaded
Moja córka 5 lat, po 3-ech dawkach summaded po 5 ml na dzień, w czwartym dniu - okropny ból głowy, rano i wieczór. Ból głowy przy którym dziecko jest blade i bardzo słabe - nigdy takiej sytuacji nie ...
Zmiany skórne u 4 letniego dziecka.
Witam, mam u którego zauważyliśmy zmiany skórne, które występują tylko na jednej nodze. Była porada lekarza pediatry oraz alergologa. Dotychczas zastosowane leczenie to: Przez 2 tygodnie: Deslodyna...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: