Reklama:

Podjadanie między posiłkami grozi próchnicą i otyłością

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Podjadanie między posiłkami grozi próchnicą i otyłością

medforum

Dziecko borykające się z problemem próchnicy

Próchnica to obok otyłości jedna z chorób cywilizacyjnych dotykająca także dzieci. Jak pokazują badania, podjadanie między posiłkami (głównie słodycze, ciastka, chipsy) prowadzi do problemów z jamą ustną oraz wagą najmłodszych. Chore zęby i dodatkowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny, nieleczone mogą skutkować poważnymi następstwami zdrowotnymi. Tak istotne jest dlatego, by dieta dziecka była zbilansowana. 

Reklama:

Przeprowadzone badania zwyczajów żywieniowych osób borykających się z otyłością wykazały, że ponad 50% energii pochodzi z przekąsek.

Ważne! Skrócony czas między posiłkami i podjadanie przekąsek powoduje, że stają się one kolejnym posiłkiem.

Przekąski to zazwyczaj cukier oraz tłuszcz zwierzęcy (izomery trans i tłuszcze nasycone) – produkty, które przyczyniają się do otyłości.

Próchnica i otyłość – epidemia wśród najmłodszych 

W Polsce z próchnicą zmaga się prawie 96% społeczeństwa, w tym także dzieci – mają ją już przedszkolaki, a w pierwszej klasie szkoły podstawowej próchnicą dotknięty jest co drugi uczeń.

Ważne! Ze statystyk Fundacji Wiewiórki Julii wynika, że 78% dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat ma próchnicę.

Przypadłością równie często wśród dzieci jak próchnica jest otyłość. Jak wykazują statystyki światowe, otyłość dotyka 10% dzieci oraz nastolatków.

Ważne! W Polsce z otyłością zmaga się 12% młodego społeczeństwa.

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna. Powodem jej rozwoju jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, jak i równiez uboga w witaminy i nieodpowiednia (m.in. słodycze, produkty bogate w węglowodany) dieta.

Głównym winowajcą odpowiedzialnym za problemy z nadmiernymi kilogramami jest niezdrowe jedzenie i tzw. przekąski, które towarzyszą dzieciom w ciągu dnia, w tym i przed snem.

Przekąski, czyli „jedzenie śmieciowe” to głównie cukier oraz tłuszcz, poza smakiem nie dostarcza organizmowi żadnych potrzebnych elementów. 

Ważne! Chipsy i słodycze stanowią nawet 27% dziennego spożycia kalorii u dzieci w przedziale wiekowym 12-18 lat. 

Próchnica i otyłość – problemy zdrowotne

Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę - mają cienkie szkliwo i głębokie bruzdy, gdzie zalegają resztki pokarmowe. Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych zwiększają ryzyko przeniesienia bakterii i rozwoju próchnicy w wyrzynających się zębach stałych.

Zmiany próchnicowe w jamie ustnej to nie jedynie problem natury estetycznej. Nieleczona próchnica może prowadzić:

fot. panthermedia

Otyłość także nie jest problemem jedynie estetycznym. Przypadłość ta wpływa: 

  • na ograniczenie potencjału rozwojowego,
  • możliwości życiowe,
  • obniża jakość życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Ginekolog
Witam mam pytanie miałam robione USG na którym wyszło że trzon macicy w położeniu pośrednim podluznym5.85 AP5.05 endometrium o grubości 1.50.przydatek prawy 2.91 na 1.91 w rzucie przydatków lewych a ...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Wybór suplementu dla niemowlaka to odpowiedzialna decyzja. Czy macie doświadczenie z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych rodziców? 4 Lact...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Pasożyty
Witam mam do państwa pytanie gdyż pojawiła się u jednego domownika glista ludzka cała rodzina dostała przepisany zentel oprócz 4 letniego dziecka które najpierw musi zrobić badania kału i moje pytani...
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Reklama:
Reklama: