Objawy psychopatologiczne w populacji ogólnej wynoszą nawet 25%. Zazwyczaj dotyczą one lęku lub zmian nastroju.
Zaburzenia lękowe w chorobie Parkinsona
Częstość występowania wszystkich form lęku w chorobie Parkinosna szacuje się na 38 do 75%. Najpowszechniej występują zaburzenia mieszane, lękowo – depresyjne. Przyczyny tych zaburzeń nie są znane, mogą być wynikiem obniżenia poziomu dopaminy w mózgu lub pojawiać się po zastosowaniu leków zalecanych w chorobie Parkinsona.
Zaburzenia lękowe w urazach mózgu i chorobach demielinizacyjnych
Zaburzenia lękowe pourazowe lub w przebiegu demielinizacji występują bardzo rzadko. Zwykle mają postać prostej fobii lub lęków uogólnionych.
W stwardnieniu rozsianym zazwyczaj obserwuje się zespoły depresyjno-lękowe. Ich rozpowszechnienie sięga nawet 50%. Potencjalne psychiatryczne powikłania pojawiają się także w wyniku stosowania interferonu i steroidów.
Zaburzenia psychotyczne
Zaburzenia psychotyczne najczęściej występują w postaci urojeń lub omamów. Głównie obserowowane są w chorobie Parkinsona, chorobie Huntingtona i Padaczce.
Objawy psychotyczne w chorobie Parkinsona
Częstość objawów psychotycznych w chorobie Parkinsona obejmuje 40% pacjentów. Znaczna część indukowana jest stosowanymi lekami przeciwparkinsonowskimi. Najpowszechniejszym zjawiskiem są zespoły urojeniowe lub psychozy o obrazie podobnym do schizofrenii. Ryzyko wystąpienia psychozy jest większe u pacjentów starszych lub z dodatkowo zdiagnozowanym otępieniem.
fot.ojoimages
Zaburzenia psychotyczne w chorobie Huntingtona
Epizody psychotyczne występują u 25% chorych, często w fazie wstępnej, kiedy nie obserwuje się jeszcze objawów ruchowych. Zwykle prowadzi to do błędnej diagnozy schizofrenii. Objawy ustępują samoistnie w zaawansowanym stadium choroby, w którym dominują cechy otępienia.
Zaburzenia psychotyczne w Padaczce
Psychoza międzynapadowa dotyczy 7-12% chorych. Obraz kliniczny przypomina schozofrenię, a leczenie jest bardzo trudne ze względu na występowania drgawek po większości zastosowanych leków przeciwspsychotycznych.