Reklama:

Rak gruczołu krokowego - wiele kroków, wielu ludzi w „Męskiej sprawie”

Hill & Knowlton Poland Sp. z o.o., zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Rak gruczołu krokowego - wiele kroków, wielu ludzi w „Męskiej sprawie”

ojoimages

Starszy mężczyzna

Rak prostaty jest drugą przyczyną zachorowalności i umieralności wśród mężczyzn w Polsce. Z myślą o osobach chorych, a także zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego oraz ich rodzinach i najbliższych rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Męska Sprawa”. Celem kampanii jest stworzenie wielopłaszczyznowego zaplecza edukacyjnego z udziałem zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Spotkania edukacyjne zaplanowano w 100 miejscowościach w całej Polsce.

Reklama:

Kampania „Meska Sprawa” trafnie wpisuje się w potrzeby zarówno osób chorych na raka prostaty, jak i ich bliskich. Edukacja pacjentów zintegrowana z opieką medyczną, nadaje procesowi leczenia charakteru kompleksowości. Nieprzerwana popularyzacja wiedzy o tej chorobie, konieczności weryfikowania jej pierwszych niepokojących objawów przysłuży się w efekcie do poprawy wykrywalności raka gruczołu krokowego w początkowym stadium zaawansowania, co stworzy szansę na jego całkowite wyleczenie. Lekarz i pielęgniarka w całym tym procesie maja niebagatelną rolę do odegrania - przekazują cenne informacje, które pomagają radzić sobie z trudnościami choroby, stając się zaufanym partnerem w rozmowie – mówi prof. Tomasz Demkow, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Dzięki spotkaniom edukacyjnym informacje o tym, jak ważna jest profilaktyka oraz jak wesprzeć osobę chorą mają szansę dotrzeć do najbardziej zainteresowanych, nie tylko mężczyzn, ale też ich partnerek życiowych czy córek. - Z własnego doświadczenia wiemy, że choroba nowotworowa wprowadza zmiany nie tylko w życiu chorego, ale i jego otoczenia, dlatego tak istotne jest aktywne włączenie najbliższych – rodziny, przyjaciół, znajomych do kręgu komunikacji.

Nie zapominajmy też, że grupy wsparcia, takie jak nasze Stowarzyszenie, na co dzień pomagają w zmaganiach nowotworowych – mówi Mirosław Siemiradzki, Wice Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Prostaty, Nerek, Pęcherza i Jąder im. prof. T. Koszarowskiego „Gladiator”. Ambasadorem kampanii „Męska Sprawa” został Krzysztof Krauze, reżyser, który na raka prostaty choruje od 5 lat. Osobiste doświadczenie choroby pozwala mu dzielić się zdobytą wiedzą. We wrześniu 2010 r. stworzył nawet swój antyrakowy dekalog ze wskazówkami. - Na wizytę do lekarza najlepiej udać się z osobą bliską, która będzie w stanie przyjąć większą porcję wiadomości niż my sami.

rozumienie choroby, poznanie metod leczenia, zmiana trybu życia i codziennych nawyków to ważne podstawowe zasady życia z nowotworem. Nie chodzi o to, by z nim walczyć, ale umieć z nim żyć i nie zgadzać się na jego warunki, a następnie podjąć decyzję o rozstaniu, tak jak z przyjacielem. Psychiczne nastawienie i dzielenie się chorobą z bliskimi, dobry lekarz są kluczowe w tej sytuacji – mówi Krzysztof Krauze.