Reklama:

Rak szyjki macicy

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Rak szyjki macicy

medforum

Kobieta ze strzykawką

Uznanymi wskaźnikami jakości opieki medycznej są umieralność noworodków oraz wyniki leczenia chorób nowotworowych. Dzięki stosowaniu przez wiele lat modelu trójstopniowej opieki położniczej umieralność noworodków zbliża się do średniej europejskiej, jednakże wyniki leczenia chorób nowotworowych znacznie odbiegają od uzyskiwanych w krajach rozwiniętych, głównie ze względu na zbyt duży odsetek chorych z zaawansowanymi postaciami nowotworów w chwili rozpoznania.

Reklama:

Jakie są szanse polskich dziewczynek na ochronę przed rakiem szyjki macicy w porównaniu z rówieśniczkami w Europie?

Z roku na rok i z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba gmin finansujących szczepienia przeciwko wirusom HPV. W 2009 roku kilkadziesiąt polskich miast i gmin zdecydowało się na bezpłatne szczepienie 11-12 letnich dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, który odpowiada za ok. 70% przypadków raka szyjki macicy. Są wśród nich zarówno duże miasta jak: Poznań, Gdynia, Lublin Jastrzębie Zdrój, Zielona Góra, jak również  mniejsze jak na przykład: Gostyń, Gogolin, Legionowo czy Nieporęt.

Coraz częściej w akcje włączają się powiaty, a najlepszymi przykładami są tutaj powiaty żarski czy poznański, które już drugi rok z kolei realizują z własnych środków akcje szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Powiat inowrocławski jako pierwszy w kraju pieniądze na szczepienia pozyskał z Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pozyskane fundusze mają pozwolić na zaszczepienie 3 roczników dziewcząt (w sumie 2317 osób). W Europie kilkanaście krajów wprowadziło powszechne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (Niemcy, Włochy, Rumunia).

W dziewięciu szczepienia są całkowicie bezpłatne dla przynajmniej jednego rocznika dziewcząt, w trzech krajach szczepienia są dofinansowywane.


Polska indywidualnie

W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych. Na tę informację czekało wiele samorządów, które chcą dołączyć do rosnącego grona miast i gmin, które już aktywnie stosują tę formę profilaktyki raka szyjki macicy. W naszym kraju akcja przybiera różne formy, ze względu na środki finansowe, jakimi dysponuje gmina lub fundator. Kilkadziesiąt gmin już zaangażowało się w finansowanie szczepień, by chronić dziewczęta przed rakiem szyjki macicy.

Szczepieniu poddawane są wszystkie dziewczynki z danego rocznika lub też określona ilość nastolatek, które pierwsze zgłoszą się na szczepienie. Czasem środków samorządowych wystarcza tylko na szczepienie wybranej grupy dziewcząt np. w Warszawie szczepione są mieszkanki domów dziecka. W Jastrzębiu Zdroju Fundacja Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej pokrywa około 90 proc. kosztu szczepienia, którym mogą być objęte dziewczynki w wieku 12-19 lat.

Od dwóch lat zarówno Poznań jak i powiat poznański biorą aktywny udział w realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy, którego podstawą jest edukacja zarówno dziewczynek jak i całej społeczności w regionie. W ramach tego programu szczepione są wszystkie 13-latki w Poznaniu oraz 2/3 młodych mieszkanek powiatu (jeden rocznik).

W Zielonej Górze akcja skierowana jest do wszystkich mieszkanek miasta: nastolatki mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień, natomiast dorosłe kobiety zachęca się do korzystania z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych.

W dwóch miastach rolę organizatorów akcji profilaktycznych wzięły na siebie fundacje. W Łodzi Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka", zaś w Jastrzębiu-Zdroju Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.




Europa centralnie

Już kilkanaście europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. Są to m.in.: Włochy, Francja, Wielka Brytania, Rumunia. Kolejne kraje rozważają taką możliwość w najbliższych latach.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory kobiece

gość
Zwracam się z uprzejmą prośbą o polecenie dobrego onkologa w Zielonej Górze
Zwracam się z uprzejmą prośbą o polecenie dobrego onkologa w Zielonej Górze, wykonałam komplet badań: USG piersi, markery nowotworowe z krwi oraz rezonans magnetyczny piersi z kontrastem, pilnie potr...
gość
Co to może być za nowotwór?
Dobry wieczór, bardzo proszę o wskazówki, co to może być za rak. Diagnozuję się od 3 miesięcy i nadal nie wiem co mi jest. Od sierpnia zaczęłam tracić na wadze. Zaczął mnie także piec język. Początko...
gość
Podłużna gulka w piersi
Dzień dobry, mam 18 lat i mam taki problem. Od dwóch lat bolały mnie piersi (ale to może przez dojrzewanie). Jednocześnie, gdy byłam w ciepłych pomieszczeniach (albo po prostu latem) brodawki zapadał...
gość
Gruczolakowłókniak
Witam, dwa lata temu dowiedziałam się, że mam gruczolakowłókniaka w prawej piersi wym.16x9x11mm. Czy mogę w tym przypadku uprawiać trening EMS?
gość
czy to moze byc rak piersi?
okolo 3 miesiace temu na piersi pojawila mi sie mala czerwona plamka. miala wtedy jakies 5 mm. nie boli ale urosla do 1 cm. ciagle zmienia ksztalt. obok niej mam delikatne wglebienie w skorze. ogolni...
Reklama:
Reklama: