Reklama:

Serce w stwardnieniu guzowatym

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Serce w stwardnieniu guzowatym

PantherMedia

Wyniki badań

Stwardnienie guzowate należy do grupy chorób o podłożu genetycznym, której pierwsze objawy ze strony kardiologicznej zaobserwować można już w okresie życia płodowego. Najbardziej charakterystyczne są obecne w sercu guzy typu rhabdomyoma, stanowiące podstawę do rozpoczęcia pogłębionego procesu diagnostycznego. Na dzień dzisiejszy badaniem diagnostycznym najbardziej miarodajnym, co do rozpoznania i diagnozy, są testy DNA.

Reklama:

Badania diagnostyczne

W sytuacji znalezienia mnogich guzów w sercu, prawdopodobieństwo zdiagnozowania SG jest bardzo wysokie. Podobnie, znaczne prawdopodobieństwo zdiagnozowania SG pojawia się w sytuacji guzów pojedynczych. By podejrzenie diagnostyczne potwierdzić, warto wykonać badanie MRI, czyli badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie to nie wymaga przygotowania ani matki ani płodu, a co więcej, jest badaniem bezpiecznym, opierającym się na indukcji magnetycznej, więc nie ma ryzyka narażenia na promieniowanie, jak w przypadku badania RTG.

Postępowanie diagnostyczne, zgodnie z zaleceniami kardiochirurgicznymi, powinno obejmować ECHO serca płodu, celem wykrycia stanów zagrożenia ryzykiem niewydolności serca, a także EKG celem wykrycia ewentualnych zaburzeń przewodnictwa w sercu.


fot. pantherstock

Inne schorzenia kardiologiczne w SG

Poza obecnymi guzami serca oraz zaburzeniami w rytmie jego pracy, u osób cierpiących na SG obserwuje się także inne schorzenia kardiologiczne, które występują nieco rzadziej. Należą do nich: koarktacja aorty, tętniak aorty piersiowej albo brzusznej, rhabdomyositis czyli rzadko występująca odmiana kardiomiopatii oraz nadciśnienie tętnicze.

Formy leczenia

Na niewydolność serca spowodowaną SG, cierpi około 3 – 5 % dzieci, stąd jedną form leczenia objawowego jest farmakoterapia. Po dobraniu odpowiednich leków pacjent powinien być pod stałą kontrolą, by stwierdzić czy zastosowane leczenie przynosi pozytywne skutki w postaci zmniejszania się i zaniku guzów. Jeśli forma choroby jest oporna na leczenie, a zastosowane środki farmakologiczne nie dają efektów, konieczne jest podjęcie operacji kardiochorurgicznej, której celem jest usunięcie guzów z serca. Niemniej jednak, niewydolność serca, która jest oporna na leczenie, stanowi sama w sobie duże ryzyko operacyjne.[1]

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: