Udar słoneczny, jest odmianą udaru cieplnego a dochodzi do niego na skutek silnego przegrzania organizmu.
Stanowi on zagrożenia dla zdrowia oraz życia u osób w każdym wieku (choć szczególnie u dzieci oraz osób w podeszłym wieku). Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych pojawiających się objawów udaru słonecznego, a zwłaszcza gdy nie ulegają one wycofaniu a pogłębiają się. Konieczny jest transport pacjenta do szpitala bądź wezwanie pogotowia ratunkowego.
Udar słoneczny może się zdarzyć u osób, które przez dłuży czas przebywały w gorących, niewietrzonych i parnych pomieszczenia, gdy przebywamy w dużym nasłonecznieniu, podczas upału (w trakcie spaceru, jazdy na rowerze czy zabawy) oraz w gorącym klimacie.
Zatem bezpośrednią przyczyną wystąpienia udaru słonecznego jest długotrwałe przebywanie na słońcu, co w konsekwencji prowadzi do problemów i zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodka termoregulacji. Prowadzi to do nadmiernej utraty elektrolitów oraz odwodnienia. Warto także zwrócić uwagę na ubiór (zbyt ciepłe, nieperzewiewne, sztuczne ubranie) oraz zbyt małą ilość spożywanych płynów.
kobieta/061204k0260_kobieta_szyja_wlosy_piasek_plaza_skora_ojoimages_cr.webp" style="width: 450px; height: 300px; border-width: 0px; border-style: solid;" />
fot. ojoimages
Wśród objawów udaru słonecznego wymienia się:
- zaczerwienienie skóry w okolicy twarzy i szyi
- blednięcie skóry w okolicy twarzy w przypadku ciężkiego udaru słonecznego
- ogólne osłabienie
- problemy z oddychaniem
- chwiejny chód
- bełkotliwa i niezrozumiała mowa
- brak pocenia się
- podwyższone tętno
- pojawianie się mroczków przed oczami
- nudności i wymioty
- ból głowy
- dreszcze
- podwyższona temperatura lub gorączka
- omdlenia
- utrata przytomności