Regularne badania krwi stanowią istotny element dbania o zdrowie każdego człowieka. Dzięki profilaktycznej kontroli podstawowych parametrów krwi, jesteśmy w stanie zdiagnozować wszelkie odstępstwa od norm, które mogą sugerować stan chorobowy. Należy pamiętać, że do badania krwi należy się odpowiednio przygotować. Co zrobić, aby mieć pewność, że badanie wskaże prawidłowe wyniki?
Wg zaleceń wszystkich lekarzy i pielęgniarek, pacjent, któremu zostanie pobrana krew powinien być wypoczęty i wyspany. Zaleca się aby w razie wskazań lekarza, odstawić lekarstwa, które mogą wpłynąć na zaburzenie prawidłowych wyników.
W przypadku badania krwi w kierunku:
- zbadania stężenia cukru,
- zbadania poziomu prolaktyny,
- oznaczenia poziomu żelaza we krwi,
- określenia poziomu zdolności do wiązania żelaza.
Obowiązkowo należy pojawić się na badaniu na czczo, co w praktyce oznacza nie spożywanie posiłku przez min. 5 – 6 godzin.
W przypadku badania lipidogramu, zaleca się min. 14 – to godzinne nie jedzenie posiłków.
Zaleca się, aby pacjenci pojawiający się na badaniu krwi, pomimo nie spożywania posiłków unikali porannego picia kawy czy spożywania alkoholu. Przed pobraniem krwi, pacjent ok. 30 minut powinien spędzić w pozycji siedzącej. Badania dowodzą, że już kilkadziesiąt minut spędzonych w pozycji stojącej zagęszcza krew o blisko 10 %! Pionowa postawa może przyczynić się również do podwyższenia poziomu m.in. cholesterolu, białek, wapnia, magnezu, hematokrytu a nawet liczby krwinek. Wysiłek fizyczny tuż przed pobraniem krwi może przyczynić się do jej zagęszczenia, spadku poziomu trójglicerydów, glukozy, uwolnieniem enzymów mięśniowych co będzie skutkować wzrostem ich stężenia we krwi ( CPK, AST, LDH). Alkohol, spożyty nawet 38 godzin przed badaniem, może prowadzić do zmian poziomu GGTP, wzrostu objętości erytrocytów i neutrocytów o jądrze wielopłatkowym.
Czy są badania, do których nie trzeba być na czczo?
Oczywiście! Oto badania, na które spokojnie można udać się po zjedzeniu śniadania:
- Stężenie hormonów ( poza prolaktyną ),
- Test na obecność Helicobacter pylori,
- Testy na obecność czynników zakaźnych,
- Badania w kierunku hemoglobiny glikowanej,
- PSA,
- Markery nowotworowe,
- ASO,
- Immunoglobuliny,
- CRP,
- Oznaczenie grup krwi,
- Antygeny w kierunku HBs, HCV, HIV.