Reklama:

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – czym jest i jak zakwalifikować się do programu?

Natalia Jeziorska, testDNA

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – czym jest i jak zakwalifikować się do programu?

shutterstock

Depresja u dzieci

W Polsce programem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWR) obejmowane są dzieci, u których widać cechy różnego typu niepełnosprawności (zaburzenia w rozwoju intelektualnym, ruchowym czy emocjonalnym). Jakie kryteria musi spełniać dziecko, aby mogło wejść do programu? Sprawdźmy!

Reklama:

Co trzeba zrobić, aby dziecko zostało objęte programem wczesnego wspomagania rozwoju?

Dziecko przyjmowane jest do programu na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, którą wydaje zespół orzekający w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Rodzic/opiekun składa w niej najpierw wniosek, który następnie zostaje rozpatrzony przez zespół orzekający. Po zapoznaniu się z dokumentacją (treścią wniosku, zaświadczeniami lekarskimi, opinią z przedszkola) zespół orzekający poradni wydaje opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, na podstawie której dziecko może zostać objęte opieką specjalistów. Reasumując, aby dziecko mogło korzystać z zajęć w ramach programu wczesnego wspomagania rozwoju, należy:

  1. Zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej (najlepiej od razu dopytać, jakie dokumenty/zaświadczenia dołączyć do wniosku).
  2. Wypełnić wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
  3. Przyjść z dzieckiem na badania.
  4. Odebrać opinię i udać się z dzieckiem do placówki, która organizuje zajęcia z WWR.

Trzeba pamiętać, że problemy z rozwojem dziecka mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym przez czynniki genetyczne. Warto zatem, oprócz skorzystania z zajęć WWR, sprawdzić geny odpowiadające za budowę enzymów kluczowych dla rozwoju malucha. Taką możliwość dają kompleksowe testy genetyczne, dzięki którym dowiesz się, czy geny dziecka są prawidłowe. Gdy badanie wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, rodzic może wraz z lekarzem podjąć odpowiednie działania, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Oczywiście po rozpoznaniu zaburzenia najważniejsze jest szybkie wprowadzenie leczenia – po konsultacji z lekarzem. Często do powstrzymania postępu choroby wystarczy modyfikacja diety (tzw. dieta eliminacyjna, ograniczająca np. podaż białka) lub suplementacja odpowiednimi substancjami (np. karnityną, biotyną, kreatyną).

Włączenie konkretnego leczenia w oparciu o kompleksową diagnozę oraz wczesne wspomaganie rozwoju to idealne połączenie, by wspierać rozwój dziecka.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: