Reklama:

Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na regulację krwawień

Dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska, Prof dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na regulację krwawień

Shutterstock

Bóle towarzyszące menstruacji

Przedstawiono wpływ hormonalnej terapii zastępczej na występowanie krwawień z macicy.

Reklama:

Profil krwawień oceniano również w badaniu Archera obejmującym 1724 kobiety stosujące w systemie ciągłym lub sekwencyjnym 0,625 mg CEE oraz odpowiednio 2,5/5mg MPA i 5/10mg MPA. Występowanie i średni czas trwania krwawienia z odstawienia i plamień był porównywalny w obydwu grupach stosujących terapię sekwencyjną. Wśród kobiet stosujących ciągłą HTZ odsetek kobiet bez krwawień wzrósł z 52,1% i 56,5% w cyklu 2 do 75,1% i 86,6% w cyklu 11, podczas gdy wśród kobiet stosujących terapię sekwencyjną z 9,6% i 9,9% w cyklu 2 do 17,0% i 19,2% w cyklu 11 odpowiednio dla niższej i wyższej dawki MPA. Nieregularne krwawienia występowały częściej podczas początkowych cykli terapii ciągłej (34,2% i 23,1%) i ich częstość obniżała się podczas badania do 13% i 5,8% w 11 cyklu. Występowanie rozpoznania amenorrhea rosło wraz z dawką progestagenu i liczbą lat od menopauzy.

Leczenie

Ponieważ terapia ciągła wiąże się z mniejszą liczbą krwawień, ten rodzaj leczenia jest lepiej akceptowany przez pacjentki niż terapia sekwencyjna. W badaniu obejmującym 151 kobiet, którym po 2 latach stosowania terapii ciągłej lub sekwencyjnej pozwolono wybrać dowolny rodzaj terapii, po kilku latach 46% nadal stosowało leczenie ciągłe, a tylko 32% sekwencyjne.

W kolejnym badaniu przy stosowaniu przezskórnie 50 ug 17-beta estradiolui i 250 ug NETA krwawienie rozpoczynało się w około 2 dni po zakończeniu fazy progestagennej (13 +/- 2,9 dnia) i trwało średnio 4 dni (4 +/- 2,8 dnia). W podobnym badaniu krwawienie rozpoczynało się średnio 25,74 dnia cyklu i trwało 7,33 dnia. Krwawienie to było słabo nasilone lub obserwowano tylko plamienie w 77% wszystkich dni krwawienia. Nieregularne krwawienia stwierdzono u 42% pacjentek , było ono słabo nasilone lub obserwowano tylko plamienie w 87% wszystkich dni krwawienia. Stwierdzono tylko 1 przypadek rozrostu prostego (1,3%). W badaniu Lindgrena przy stosowaniu sekwencyjnie 50 ug 17-beta estradiolu i 250 ug NETA obserwowano cykle nieregularne w 11%, regularne w 80%, a brak krwawień obserwowano w 9% wszystkich cykli.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Menopauza

gość
Tabletki powiększające piersi
Pytanie kieruję do osób, które takie tabletki brały i mogą opisać doświadczenia. Jakie brałyscie i ujaki był efekt? Zastanawia mnie czy tabletki, które są reklamowane dzialają i czy może być jakiś ef...
gość
Zbyt cienkie endometrium
Cześć, regularnie co roku chodzę na USG transvaginalne i zawsze lekarze mi mówią, ze wszystko jest w porządku i kolejna wizyta za rok, więc brałam to za pewnik, skoro ja sama się na tym nie znam. Po ...
gość
Deflagyn a wymazy
Hej Stosuje deflagyn od 1,5 miesiąca. Chciałabym wykonać wymazy z pochwy w celu wykrycia ewentualnych bakterii. Myślicie ,że deflagyn może zaburzyć wiarygodność wyników wymazów ?
gość
Czy widac
Czy widac błonę dziewicza? Czy moze ja zobaczyc tylko lekarz?
gość
Co ubrac do ginekologa
Co ubrac na wizytę, i jak się przygotować do badania???
gość
Wynik badania AMH
Witam. Wynik badania AMH to 0.07 czy to już menopauza i brak płodności.Wiek 52 lata.
Reklama:
Reklama: