Reklama:

Wpływ odżywiania na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci cz.1

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wpływ odżywiania na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci cz.1

medforum

Dzieci jedzące warzywa

Od 1980 roku rejestruje się wśród dzieci coraz więcej przypadków alergii, astmy, ADHD i autyzmu. Niektóre statystyki mówią o 50% wzroście tych zaburzeń w ciągu ostatnich 20 lat. Coraz więcej dzieci ma dysleksję oraz różnego rodzaju problemu szkolne. Według niektórych naukowców i lekarzy, problem leży w zachwianiu równowagi wewnętrznego ekosystemu oraz jelitach ("rozszczelnienie barier"). Przyczyną tego stanu są zmiany w środowisku zewnętrznym, stylu życia, diecie, ekspozycji dziecka na toksyny oraz przewlekły stres.

Reklama:

Od niedawna można usłyszeć, że jelita to nasz drugi mózg, dlaczego?

Teoria ta mówi o:

  • komunikacji między jelitami a mózgiem,
  • roli nerwu błędnego,
  • układzie neurohormonalny w jelitach.

Czym jest nerw błędny?

Jest to najdłuższy nerw czaszkowy. Zyskał swą nazwę ze względu na rozległą drogę przebiegu, po której „błądzi” z miejsca na miejsce, wysyłając przy tym włókna nerwowe z pnia mózgu do narządów wewnętrznych. Zapewnia dwustronną komunikację pomiędzy mózgiem a „resztą ciała”.

Nerw błędny to centrum parasympatycznej (układu przywspółczulnego) części układu autonomicznego.

Poprzez komunikację impulsów nerwowych z każdym z narządów nadzoruje ogromną ilość kluczowych dla życia procesów:

  • reguluje pamięć, oddech, serce
  • inicjuje stan relaksacji,
  • uśmierza procesy zapalne,
  • zapewnia komunikację między jelitami a mózgiem


fot. panthermedia

Połączenie jelita-mózg

Jelita mają ponad 100 milionów neuronów (podobnie, jak mózg), funkcjonujących mniej lub bardziej od niego niezależnie. Bogata sieć zakończeń nerwowych w ścianie jelit wysyła do mózgu sygnały poprzez nerw błędny. Według badań przekazywanie sygnałów z jelit do mózgu ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych i nastrój.
Układ nerwowy w jelitach wykorzystuje ponad 30 neuroprzekaźników (serotonina, ważny neuroprzekaźnik wykorzystywany przez mózg, jest w 80% wytwarzana w jelicie cienkim), które wpływają na nastrój i zachowania, dlatego gdy coś dzieje się w jelitach, mózg szybko reaguje.

Stan zapalny lub infekcja w jelitach wpływa na zmiany w strukturze mózgu. System trawienny może wysyłać przez nerw błędny zapalne sygnały do mózgu. Przez „nieszczelne jelita” substancje toksyczne mogą przekroczyć barierę krew-mózg, powodując uszkodzenie mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psyche

Ból brzucha
Mój syn ma 5lat ma wymioty nie częste ,ból brzucha co może być powodem.
terapia grupowa kraków
Cześć. Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad terapią grupową jako opcją, aby wspólnie z innymi ludźmi podzielić się doświadczeniami i znaleźć wsparcie w grupie. Jednak, jako że jestem całkowitym nowi...
Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Wysokie proby watrobowe
Poeniesione proby wtrobowe u 4 latka wykryte przypadkowo. Alt początkowo 68 alt 74 po miesiącu ast58 alt 52 po tygodniu znowu wzrosły do 60 i 65 po powtorzeniu znowu spadek do 58 i 59. Usg wporzadku....
Erytrocyty, krew w moczu
Witam. Z racji że dawno nie wykonywałam dziecku badań moczu, jakiś rok, zrobiliśmy badania i ku zaskoczeniu są nieprawidłowe. Poproszę o interpretację gdyż odchodzę już od zmysłów co tu się wydarzyło...
Obwód głowy
Witam, Głowa mojego synka w dniu urodzenia miała 34 cm. Teraz syn ma 9 tygodni i głowa 41 cm (93 centyl). Czy to nie za duży przyrost?
Reklama:
Reklama: