Reklama:

Wpływ odżywiania na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci cz.1

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wpływ odżywiania na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci cz.1

PantherMedia

Dzieci jedzące warzywa

Od 1980 roku rejestruje się wśród dzieci coraz więcej przypadków alergii, astmy, ADHD i autyzmu. Niektóre statystyki mówią o 50% wzroście tych zaburzeń w ciągu ostatnich 20 lat. Coraz więcej dzieci ma dysleksję oraz różnego rodzaju problemu szkolne. Według niektórych naukowców i lekarzy, problem leży w zachwianiu równowagi wewnętrznego ekosystemu oraz jelitach ("rozszczelnienie barier"). Przyczyną tego stanu są zmiany w środowisku zewnętrznym, stylu życia, diecie, ekspozycji dziecka na toksyny oraz przewlekły stres.

Reklama:

Od niedawna można usłyszeć, że jelita to nasz drugi mózg, dlaczego?

Teoria ta mówi o:

  • komunikacji między jelitami a mózgiem,
  • roli nerwu błędnego,
  • układzie neurohormonalny w jelitach.

Czym jest nerw błędny?

Jest to najdłuższy nerw czaszkowy. Zyskał swą nazwę ze względu na rozległą drogę przebiegu, po której „błądzi” z miejsca na miejsce, wysyłając przy tym włókna nerwowe z pnia mózgu do narządów wewnętrznych. Zapewnia dwustronną komunikację pomiędzy mózgiem a „resztą ciała”.

Nerw błędny to centrum parasympatycznej (układu przywspółczulnego) części układu autonomicznego.

Poprzez komunikację impulsów nerwowych z każdym z narządów nadzoruje ogromną ilość kluczowych dla życia procesów:

  • reguluje pamięć, oddech, serce
  • inicjuje stan relaksacji,
  • uśmierza procesy zapalne,
  • zapewnia komunikację między jelitami a mózgiem


fot. panthermedia

Połączenie jelita-mózg

Jelita mają ponad 100 milionów neuronów (podobnie, jak mózg), funkcjonujących mniej lub bardziej od niego niezależnie. Bogata sieć zakończeń nerwowych w ścianie jelit wysyła do mózgu sygnały poprzez nerw błędny. Według badań przekazywanie sygnałów z jelit do mózgu ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych i nastrój.
Układ nerwowy w jelitach wykorzystuje ponad 30 neuroprzekaźników (serotonina, ważny neuroprzekaźnik wykorzystywany przez mózg, jest w 80% wytwarzana w jelicie cienkim), które wpływają na nastrój i zachowania, dlatego gdy coś dzieje się w jelitach, mózg szybko reaguje.

Stan zapalny lub infekcja w jelitach wpływa na zmiany w strukturze mózgu. System trawienny może wysyłać przez nerw błędny zapalne sygnały do mózgu. Przez „nieszczelne jelita” substancje toksyczne mogą przekroczyć barierę krew-mózg, powodując uszkodzenie mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psyche

Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Podwójna bańka żołądka i dwynastnicy
Dopiero w 33tyg u córeczki wykryto podwójną bańkę żołądka i dwunastnicy. Poprzednie usg robione 2tyg temu nic takiego nie wykazało. Pozostałe parametry i narządy w normie. Plyn owodniowy tez w porzad...
Małpia bruzda a zdrowe dziecko
Mój synek ma skończone 7 miesięcy. Ostatnio zauważyłam na jego obydwu dłoniach tzw. małpie bruzdy. Synek rozwija się prawidłowo, można powiedzieć, że nawet szybciej od rówieśników, zarówno pod względ...
guzek na czole z dziurką
Witam, jakiś czas temu u mojego 6 miesięcznego synka pojawiła się taka mała dziurka na czole i delikatnie było czuć jakby coś było pod spodem bardzo malutkie. Pani Doktor powiedziała żeby nie dotykać...
POMOCY ;( powikłania po adenotomii u dzieci
Witam przeszukałam już kilkanaście forum i nic nie znalazłam nie wiem czy tu jest dobre miejsce by o tym pisać ale warto spróbować....Więc tydzień temu mój 6letni syn miał wycinany trzeci migdał w n...
badanie metoda MORA
Dzien Dobry !! Mam pytanie odnosnie badan metoda MORA . Czy warto robic i czy sa skuteczne ?
Reklama:
Reklama: