Reklama:

Wszystko o mięśniach Kegla

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wszystko o mięśniach Kegla

panthermedia

Kobieta w kapeluszu

Mięśnie dna miednicy zwane potocznie mięśniami Kegla, są niezmiernie istotną partią mięśni w ciele kobiety. Do niedawna mówiło się o nich bardzo niewiele - zazwyczaj poruszało się ich kluczową rolę, jaką odgrywają w temacie jakości doznań seksualnych. Dobroczynnych właściwości tychże mięśni jest jednakże o wiele więcej (podtrzymują narządy umiejscowione w dole jamy brzusznej). Rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni Kegla powoduje wiele następstw zdrowotnych (m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych).

Reklama:

Mięśnie Kegla swoją nazwę wzięły od amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla, który w latach 40 - tych ubiegłego wieku wymyślił ćwiczenia przeznaczone dla wzmocnienia mięśnia łonowo - guzicznego. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie, jak i nauka kontrolowania mięśni dna miednicy. Przy opracowywaniu metody ćwiczeń dr Kegl zastosował urządzenie, które funkcjonowało podobnie jak aparat do mierzenia ciśnienia (pacjentka z założoną do pochwy sondą, uczyła się kurczyć mięśnie, obserwując zmiany wychylenia słupka rtęci).

Mięśnie Kegla - charakterystyka 

Mięśniem Kegla (dna miednicy) określany jest mięsień łonowo-guziczny łączący kość łonową z kością ogonową (zwaną guziczną). Wyściela on dno macicy oraz podtrzymuje umiejscowione tam narządy, jak: pęcherz, macica, odbytnica.

Mięśnie dna miednicy składają się z trzech warstw - powierzchnię tworzą włókna mięśniowe, które biegną w różnych kierunkach (wpływa to na zabezpieczenie oraz utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu).

Ważne! Mięśnie odpowiedzialne są za utrzymanie moczu oraz kału. Ponadto utrzymują w odpowiednim miejscu narządy wewnętrzne (m.in. macica).

Bardzo łatwo jest zlokalizować mięśnie dna miednicy - wystarczy podczas wizyty w toalecie zahamować oddawanie moczu (zaciskając mięśnie cewki moczowej zaciskane są także mięśnie, które otaczają wejście do pochwy i odbytnicy - są to właśnie mięśnie Kegla).

Mięśnie Kegla - rola

Mięśnie dna miednicy odkrywają kluczową rolę podczas porodu. To dzięki nim możliwe jest wydanie dziecka na świat (w trakcie trwania ciąży oraz w trakcie porodu, zarówno tkanki krocza, jak i miednicy ulegają procesowi rozciągnięcia - ułatwiając tym samym wydostanie się dziecka na zewnątrz).

Ważne! Zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu siłami natury.

Prawidłowa kondycja tych partii mięśni wpływa ponadto na:

  • utrzymanie moczu;
  • utrzymanie kału;
  • zapobiega wypadaniu macicy;
  • mniejsze prawdopodobieństwo obniżenia się narządów w jamie brzusznej;
  • poprawia jakość życia seksualnego.

Ważne! Na osłabienie mięśni Kegla wpływają: ciąża, poród, nadwaga, starzenie się.

Zbyt rozluźnione mięśnie grożą takimi schorzeniami, jak m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu (często spotykane u kobiet po porodzie naturalnym) oraz opadanie macicy (mięśnie Kegla odpowiedzialne są za utrzymanie macicy w odpowiednim miejscu).  

Mając na uwadze fakt, jak istotne są owe mięśnie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - warto o nie zadbać, regularnie ćwicząc.

Mięśnie Kegla a seks

Bardzo dużo się mówi o wpływie dobrze wyćwiczonych mięśni dna miednicy na poprawę doznać seksualnych. Czy rzeczywiście jest to prawda? Tak - mocne mięśnie Kegla nie tylko wzmagają doznania obojga partnerów, ale także ułatwiają kobiecie osiągnięcie orgazmu.

Ważne! „Seksualny potencjał” mięśni dna miednicy, odkrył przed stu laty amerykański chirurg i ginekolog Robert Latou Dickinson. Zbadał on, że prostytutki mają o wiele silniejsze mięśnie dna miednicy, niż pozostałe kobiety.

Wciąż badana jest dokładna rola, jaką odgrywają mięśnie Kegla w trakcie orgazmu - same ścianki pochwy nie są wyczulone. To właśnie mięśnie, które otaczają pochwę, są odpowiedzialne za doznania seksualne.

Według opinii specjalistów, mechanizm działania mięśni w aspekcie doznań seksualnych, wygląda następująco:

  1. Podczas podniecenia skurcze mięśni miednicy zwiększają ukrwienie łechtaczki. Tkanki łechtaczki absorbują krew (proces odczuwalny jest jako przyjemne napięcie).
  2. Płytko umiejscowione mięśnie dna macicy, wzmagają ucisk na naczynia krwionośne obecne w łechtaczce.
  3. Skurcz mięśni dna miednicy podczas aktu płciowego umożliwia osiągnięcie orgazmu, dzięki przyciągnięciu przedniej części pochwy do wewnętrznych partii łechtaczki.

Ważne! Im lepiej wyćwiczone mięśnie Kegla, tym intensywniejszy oraz dłuższy orgazm. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Zaczerwieniona pochwa
Mam problem a są dalekie terminy do ginekologa otóż moja pochwa jest cała czerwona i wydaje mi się że wargi są trochę opuchnięte strasznie piecze czy oddawaniu moczu i mam wrażenie że ścianki są stra...
gość
Telemedycyna – nowy wymiar opieki zdrowotnej
Ostatnio zastanawiałam się nad zaletami telemedycyny i znalazłam Recepta24.pro (https://recepta24.pro). To platforma, która umożliwia dostęp do usług medycznych przez Internet. Wydaje się to być inno...
gość
Stożek rogówki – czy jesteśmy skazani na soczewki?
Ostatnio zdiagnozowano u mnie stożek rogówki i zastanawiam się nad możliwościami leczenia. Znalazłam w Warszawie klinikę Libermedic, która oferuje różne metody terapii, w tym operacje. Czy ktoś z Was...
gość
Pielęgnacja terenów zielonych w Olsztynie
Rozważam zatrudnienie firmy Akmar (https://akmar.pl/) do pielęgnacji terenów zielonych wokół naszego biurowca. Czy ktoś miał z nimi do czynienia w tym zakresie? Interesuje mnie, jak radzą sobie z utr...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
gość
Gynatrin szczepionka dostępność
Witam, czy ktos wie gdzie moge kupic szczepionke Gynatrin 0.5ml ? Mam juz recepte, czy polska apteka moze mi sprowadzic szczepionke z innego kraju?
Reklama:
Reklama: