Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

panthermedia

Jama ustna mięśnie

Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa  to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej (OAS) dotyczy przede wszystkim osób dorosłych (sporadyczne przypadki u dzieci). Najbardziej narażone na wystąpienie alergii są osoby uczulone na pyłek brzozy – objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu owoców (m.in. jabłka, śliwki, brzoskwinie), a także warzyw (m.in. marchewki, pomidory, papryki).

Ważne! Prawie 60% uczulonych na pyłki brzozy skarży się na symptomy alergii jamy ustnej w związku ze środkami żywnościowymi.  

Czym jest zespół alergii ustnej

Jednostkę chorobową określa się jako alergię krzyżową, która charakteryzuje się tym, że u osoby będącej uczuloną na konkretny alergen (najczęściej są to pyłki brzozy) po zetknięciu się z innym alergenem, który jest zbliżony strukturalnie do alergenu, na który jest pierwotnie uczulona, zachodzi reakcja alergiczna.

Bardzo często reakcje alergiczne nie ograniczają się tylko do jednego produktu, lecz występują w stosunku do kilku zawierających alergeny mogące reagować krzyżowo. Tego typu pojawiające się objawy reakcji krzyżowych układają się w charakterystyczne zespoły nazwane m.in. zespołem selerowo-marchewkowo-byliczo-przyprawowym.

Ważne! Reakcje krzyżowe mogą zachodzić także między żywnością i alergenami, które nie są pyłkami, jak lateks (owoce) czy roztocza (skorupiaki).

Wystąpieniu zespołu uczuleniowego sprzyja:

  • płeć (alergia częściej występuje u kobiet),
  • przypadki atopowego zapalenia skóry w rodzinie,
  • zmaganie się z rozmaitymi uczuleniami przez wiele lat,
  • uwarunkowania genetyczne (wrodzona skłonność).

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby z alergią na pyłki leszczyny cierpią na OAS po zjedzeniu orzechów włoskich bądź laskowych. Uczuleni na pyłki bylicy mają objawy zespołu alergii ustnej po spożyciu selera, a uczuleni na pyłek ambrozji po zjedzeniu melona.  

Objawy i diagnostyka

Zespół alergii jamy ustnej przebiega dwuetapowo – najpierw pojawia się typowa alergia wziewna na pyłki roślin (alergiczny nieżyt nosa), następnie po kilku (kilkunastu) minutach po zjedzeniu uczulającego produktu występują się objawy alergii pokarmowej (m.in. świąd i pieczenie warg, krtani).

fot. panthermedia

Ważne! OAS początkowo może występować tylko po spożyciu pokarmów surowych. Z czasem wystąpienie reakcji uczuleniowej pojawia się także po obróbce termicznej danych produktów.

Symptomy uczulenia umiejscowione są zwłaszcza w obszarze początkowego odcinka przewodu pokarmowego i objawiają się pod postacią m.in.:

  • podrażnienia błon śluzowych i gardła,
  • łzawienia oczu,
  • nieżytu nosa,
  • swędzenia oraz zatkania uszu,
  • różnorodnych plam na skórze (przypominają wybroczyny),
  • bólu brzucha.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Obawa o oderwany skrzep
Witam serdecznie , Wyrwana wczoraj mialam gorna 5tke. W dziurze znajdowal sie duzy balon krwi. Po paru godzinach zerknelam i go nie bylo. Boje sie ze to byl skrzep ktory wypadl. A moze sie tylko prz...
gość
Rana po ekstrakcji 7
Witam czy to może być suchy zębodół? Jestem 4 dzień po ekstrakcji 7. Boli jeszcze dziaslo ale pozatym jakiegoś mocnego bólu nie odczuwam. W srodku widać coś szarego. Miałam wkładany prf do środka...
gość
Narośl na wyrwanym zębie
Zauważyłem takie coś na zębie po wyrwaniu, co to może być?
gość
Zębodół po ekstrakcji
Witam, Czy tak powinien wyglądać zębodół dzień po ekstrakcji ? Nic nie boli, ale po lewej stronie na zdjęciu widać coś szarawego, a na dziąślę do około widać parę białych plamek.
Dziura po ekstrakcji 8mki
Witam, w poniedziałek miałem przeprowadzoną ekstrakcję dwóch górnych ósemek. Czy tak powinny wyglądać dziury dwa dni po?
Rana po ekstrakcji chirurgicznej ósemki
W piątek 12go miałam zdejmowany szew po ekstrakcji chirurgicznej zatrzymanej ósemki. Późnym popołudniem zauważyłam u siebie dziurkę przy tej ranie i się obawiam co to może być, czy szew nie złapał? M...
Reklama:
Reklama: