Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

PantherMedia

Jama ustna mięśnie

Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa  to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Reklama:

Ważne! Rozpoznanie OAS następuje na podstawie charakterystycznych dla tej przypadłości objawów, jak i powiązania ich wystąpienia ze spożyciem określonych produktów.

Diagnostyka zespołu alergii jamy ustnej odbywa się na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce przy innych chorobach o podłożu alergicznym. Przeprowadzane są testy skórne i badania krwi – oznaczenie stężenia przeciwciał klasy IgE (asIgE).

W rozpoznaniu zespołu alergii jamy ustnej istotną rolę odgrywa dokładny wywiad lekarski i uzyskanie informacji, czy pacjent choruje na inne schorzenia alergiczne (m.in. astma).

  • nie u każdej osoby uczulonej (m.in. na pyłki brzozy, lateks) musi wystąpić OAS,
  • nie zawsze u osób z OAS pojawiają się symptomy alergiczne na wszystkie produkty,
  • z danego środka spożywczego należy zrezygnować jedynie w przypadku alergii.

Zespół alergii jamy ustnej – leczenie

Leczenie OAS to przede wszystkim doraźne podawanie leków przeciwhistaminowych, a także tzw. immunoterapia swoista (odczulanie). Przy objawach bardzo nasilonych w leczeniu zespołu alergii jamy ustnej stosuje się glikokortykosteroidy.

Niezmiernie istotna w leczeniu OAS jest odpowiednia dieta, z której należy usunąć produkty powodujące alergię jamy ustnej. Trudno jest jednak wyeliminować z jadłospisu wszystkie alergenne pokarmy. Dlatego też radzi się osobom uczulonym stosować obróbkę cieplną.

Ważne! Alergeny występujące w owocach i warzywach największy potencjał do wywoływania reakcji uczuleniowych mają w postaci nieprzetworzonej. Ugotowanie owoców oraz warzyw może wyeliminować reakcję alergiczną lub ją ograniczyć.

Zespół alergii jamy ustnej mogą także wywołać przyprawy. Osoby uczulone na pyłki brzozy powinny zrezygnować z takich przypraw jak kminek, anyż, curry, kolendra.   

Przyczynowa terapia OAS oparta jest na immunoterapii swoistej polegającej na podawaniu chorym dawki alergenu, na który są uczuleni. Ta forma leczenia polega na „przyzwyczajeniu” organizmu do drażliwej dla niego substancji i wywołaniu reakcji, w której układ odpornościowy odpowiadać będzie z mniejszą częstotliwością na dany alergen bądź przestanie w ogóle na niego reagować.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Historia dentystyki w zarysie Jerzy Supady
Czy ktoś wie gdzie dostanę książkę "Historia dentystyki w zarysie "Jerzego Supady? Kupno, wypożyczenie, czy skan, nie ma znaczenia.
gość
Proteza całkowita górną I dolną częściowa
Prosiłabym o poradę jak bezboleśnie założyć calkowitą protezę górną akrylową zdejmowanie opanowałam. Oraz jak założyć dolną częściową.
gość
Czy tak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba?
Witam, jest poniedziałek, w piatek miałam wyrwana 7 pod okiem chirurga, obeszło się bez szycia i cięcia. Rana boli, jest to bol rwacy. Nie wiem czy tak powinno to wyglądać bo nigdy nie miałam usuwan...
gość
Proteza.
Witam od lat noszę górna protezę częściowa,w zeszłym roku była robiona nowa,była idealna. Czy jest to możliwe że zrobiła ona się przyciasna bo dość sporo przytyłam? I drugie pytanie ok 15 lat temu mi...
gość
Szwy po resekcji wierzchołka korzenia zęba
Miałem resekcje wierzchołka korzenia i założone szwy. Mam za kilka dni wizytę żeby je usunąć. A dziś mi wypadły dwie nitki. Czy mam gdzieś jechać ? Czy mogę poczekać 2 dni Marcin
gość
DOSTAWIENIE ZEBA DO PROTEZY
Witam, mam proteze czesciowa z zywicy na 3 elemnty (dwie 3ki i 4ka) mam jedynke z kompozytu, ktora sie zlamala. chciala bym dorobic zab do protezy. czy istnieje mozliwosc dobudowania zeba w ciagu jed...
Reklama:
Reklama: