Zespół Reye’a uznawany jest za niezwykle rzadko występująca chorobę, której skutki są niezwykle poważne. Zespół Reye’a dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć w przeważającej części obserwuje się wystąpienie zespołu u dzieci w wieku 4-12 lat. Zespół Reye’a uznawany jest również za ciężkie powikłanie nieprawidłowego leczenia grypy i przeziębienia.
Sposoby leczenia
Ze względu na gwałtowny charakter leczenie zespołu Reye’a powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych. Terapia oparta jest przede wszystkim na obniżaniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego pacjenta, niedopuszczeniu do wystąpienia zaburzeń neurologicznych, a jeśli już się pojawią – to na niezwłocznym ich tłumieniu i leczeniu.
Uwaga na kwas acetylosalicylowy i pochodne
Pamiętajmy, że nie zaleca się podawania kwasu acetylosalicylowego dzieciom poniżej 12. roku życia (chyba że lekarz zaleci inaczej). Infekcje wirusowe nie powinny być leczone preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy. Niestety ze względu na to, że produkty zawierające wymieniony związek chemiczny są łatwo dostępne bez recepty, można je kupić wszędzie (sklep, stacja benzynowa) zaleca się uważne czytanie ulotki dołączonej do opakowania. Poza kwasem acetylosalicylowym zespół Reye’a mogą wywoływać również salicylany, np. salicylan choliny – powszechnie stosowane w preparatach uśmierzających ból gardła. Pamiętajmy – to, że dany preparat jest bez recepty i możemy go kupić w sklepie czy drogerii, nie oznacza, że nie wywoła negatywnych skutków ubocznych, które odczujemy na własnej skórze. Zawsze czytajmy ulotki dołączone do opakowania, nie bagatelizujmy pierwszych sygnałów świadczących o wystąpieniu skutków ubocznych stosowania leku. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie łączyć dobrowolnie produktów leczniczych – interakcje, z których nie zdajemy sobie sprawy, mogą wywołać wiele szkody dla naszego zdrowia. a nawet życia.