Reklama:

Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 1

lek. med. Kamila Mielniczuk

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Żywienie niemowląt - aktualne zalecenia dotyczące wybranych produktów oraz suplementacji witamin D i K - cz. 1

Panthermedia

Karmienie dziecka

W artykule przedstawiono najnowsze zalecenia dotyczące żywienia niemowląt oraz aktualne zasady suplementacji witamin D i K. Prawidłowe rozszerzanie diety najmłodszych dzieci, zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie substancje odżywcze warunkuje ich prawidłowy rozwój. W pierwszej części artykułu zawarte są ogólne informacje dotyczące wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia oraz zasady mówiące o wprowadzania glutenu. Opisano również zalecenia dotyczące żywienia mlekiem modyfikowanym, krowim, kozim, owczym, jajami, a także stosowania tłuszczów spożywczych, cukru oraz soli.

Reklama:

Mleko typu junior

Mleko typu junior nie jest zalecane jako podstawowy napój u dzieci poniżej 1. roku życia. Zgodnie z rekomendacjami producentów grupę dla której są przeznaczone stanowią  dzieci w wieku 1.–3. lat. Zgodnie z aktualnym  stanowiskiem ekspertów, nie są niezbędne do prawidłowego żywienia w tej grupie wiekowej gdyż nie mają przewagi nad innymi produktami zawartymi prawidłowej diecie, takimi jak np. preparaty mleka krowiego.

Tłuszcze spożywcze

Niemowlętom i małym dzieciom do 3. roku życia powinno się podawać tłuszcze spożywcze jako dodatek do produktów uzupełniających (np. do zupy jarzynowej). Mogą nimi być: masło, oleje roślinne (np. z oliwek, rzepakowy) oraz margaryny miękkie z małą zawartością tłuszczów trans zadeklarowaną przez producenta (poniżej 1%). Tłuszcze trans należą do grupy tłuszczów nienasyconych, których nadmierne spożycie wywiera negatywny wpływ na zdrowie, prowadząc do wystąpienia chorób układu krążenia.

Jajo

Można je wprowadzić do diety dziecka w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające. Jajo kurze, a zwłaszcza żółtko, jest źródłem tłuszczu, kalorii, witamin z grupy B oraz żelaza. Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero w kolejnych miesiącach białka jaja. Aktualnie nie zaleca się ani eliminacji, ani opóźnionego wprowadzania całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. Jajo należy wprowadzać w postaci gotowanej (ze względu na ryzyko zakażenia Salmonella spp. mogących rozwijać w surowym jaju).

Cukier i sól

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami w diecie niemowlęcia należy unikać cukru m.in. ze względu na zwiększone ryzyko próchnicy, a także soli kuchennej, która zwiększa ryzyko nadciśnienia w późniejszym wieku. Pokarmy solone i słodzone mogą  mieć wpływ na kształtowanie się nieprawidłowych preferencji żywieniowych i późniejszy stan zdrowia dziecka. W diecie malucha nie powinno być miejsca na bardzo słone potrawy, takie jak pikle, solone mięsa, kostki rosołowe czy zupy w proszku. Należy pamiętać aby napojów (wody, herbaty) oraz pokarmów nie dosładzać cukrem ani syropami owocowymi na bazie cukru. 

 

fot. panthermedia

Woda

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego ciała. Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest 4-krotnie wyższe niż u dorosłych i wynosi około 700 ml/24 h w pierwszym półroczu życia i około 800 ml/24 h w drugim półroczu życia. Pokarm matki jest wystarczającym źródłem płynu dla zdrowych niemowląt do 6 miesiąca życia. W kolejnych miesiącach należy dopajać dzieci głównie wodą. Ważne jest przyzwyczajanie malucha do picia wody zamiast soków, gdyż takim postępowaniem kształtujemy preferencje smakowe oraz zmniejszamy ryzyko otyłości w wieku późniejszym. Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów dla niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Nie wszystkie wody butelkowane są odpowiednie dla małych dzieci. Informację o rodzaju wody zawarte są na etykietcie. Woda niskozmineralizowana to taka w której ogólna zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/l. Naturalne wody mineralne należy podawać dziecku do picia. Nie powinny być wykorzystywane do przyrządzania posiłków. Nie należy stosować wody studziennej, gdyż z związku z możliwym zanieczyszczeniem azotanami i azotynami, jej spożycie może być szczególnie niebezpieczne.

Druga część artykułu znajduje się pod tym linkiem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Żywienie

Cukrzyca a dieta - jakie produkty warto spożywać?
Witam! Moje dziecko zmaga się z cukrzycą, więc poszukuję praktycznych wskazówek dotyczących diety. [url=https://zspjelcz.pl/cukrzyca-a-dieta-jakie-produkty-warto-spozywac/]Jakie produkty warto spożyw...
pokrzywka przewlekła, infekcja, alergia- co miesiąc to samo..
Witam, to już 4 raz kiedy zmagamy się z pokrzywką u naszego synka. Pierwszy raz zaczęło się gdy skończył 3 miesiące, obecnie ma 7 miesięcy, co 4 tygodnie historia powraca z różnym nasileniem, dodatko...
Problem z mlekiem
Dzien dobry, pisze tutaj poniewaz juz sama nie wiem co robic. Dziecko dostawało bebilon po cesarce 2 tyg bylo ok, zaczely pojawiac sie kolki, pojedyncze krostki ale pomyslalam ze to moze bardziej pot...
Przewlekła pokrzywka u dziecka
Witam, Moja córka ma obecnie 4 lata i 8 miesięcy. Od ponad 1,5 roku cierpi na pokrzywkę przewlekłą. Nie wiadomo co ją wywołuje. Leżała w szpitalu na oddziale dermatologii w Warszawie. Niestety nie zd...
Reklama:
Reklama: