Spis treści:
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
PULMONIL maść
Substancje czynne zawarte w 100 g maści:
lewomentol (Levomentholum) 2,2g, kamfora (Camphora) 4,5g, tymol (Thymolum) 0,5g, olejek eukaliptusowy (Eucalypti aetheroleum) 2,0g, olejek sosnowy (Pini silvestris aetheroleum) 3,0g, olejek jałowcowy (Juniperi aetheroleum) 0,3g, olejek terpentynowy (Terebinthinae aetheroleum a Pino pinastro) 5,0g;
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
Co to jest lek Pulmonil i w jakim celu się go stosuje
Pulmonil to maść miejscowo rozgrzewająca dla dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Lek jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Maść jest stosowana tradycyjnie w bólach mięśni, stawów i nerwobólach.
Pomocniczo w przeziębieniu z suchym kaszlem, katarem, w infekcjach górnych dróg oddechowych. Po natarciu maścią klatki piersiowej lub pleców ulatniające się składniki olejków lotnych są wdychane i powodują pobudzenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie w tzw. suchym kaszlu i daje poprawę oddychania w katarze towarzyszącym przeziębieniu.
Profilaktycznie maść może być stosowana po przemarznięciach (nacierać i masować stopy i plecy).
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pulmonil
jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
nie stosować u osób z astmą oskrzelową
jeśli wcześniej występowały objawy nadwrażliwości takie jak pokrzywka
nie stosować u osób uczulonych na lewomentol i kamforę.
Jak stosować lek Pulmonil
Możliwe działania niepożądane
Jak przechowywać lek Pulmonil
Zawartość opakowania i inne informacje Co zawiera lek Pulmonil
Kiedy nie stosować leku Pulmonil
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność przy nadwrażliwości na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w produkcie (wymienione w punkcie 6).
Nie stosować na szyję oraz bezpośrednio na twarz, szczególnie w okolicy nosa z uwagi na ryzyko skurczu krtani i oskrzeli.
Nie stosować na otwarte rany, uszkodzoną lub podrażnioną skórę, błony śluzowe i w miejscach o cienkiej skórze np. pod pachami.
Chronić oczy, nie stosować przez dłuższy czas.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Pulmonil u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Lek Pulmonil a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Podczas wielokrotnego stosowania maści Pulmonil na skórę klatki piersiowej lub pleców istnieje możliwość wystąpienia interakcji farmakokinetycznych wchłoniętych składników maści z innymi używanymi lekami jak antybiotyki, digoksyna, doustne środki antykoncepcyjne, warfaryna, doustne leki przeciwwirusowe.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak dowodów na bezpieczeństwo stosowania maści Pulmonil u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosować w tym okresie.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie zaobserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się zewnętrznie, miejscowo na skórę.
W bólach mięśni, stawów i nerwobólach natrzeć i masować niewielką ilością maści (0,5 - 1 g) bolące miejsca i ciepło okryć. Nie okrywać ceratką ani tworzywami utrudniającymi parowanie.
W objawach infekcji górnych dróg oddechowych, pomocniczo w przeziębieniach z kaszlem i katarem nacierać i masować maścią klatkę piersiową, plecy, kark, stopy. Po przemarznięciach natrzeć i masować plecy i stopy.
U dorosłych i młodzieży można użyć 1 – 2 g maści jednorazowo od 2 do 3 razy dziennie.
Nie stosować bezpośrednio na twarz, szczególnie w okolicy nosa i ust oraz w miejscach o cienkiej skórze np. pod pachami. Nie stosować na uszkodzoną skórę i na błony śluzowe.
W czasie stosowania maści chronić oczy.
Nie zaleca się stosować dłużej niż utrzymują się objawy przeziębienia, jeśli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci
U dzieci w wieku powyżej 6 lat używać maści w ilości jednorazowo odpowiadającej wielkości ziarna grochu do wielkości wiśni.
Po zastosowaniu należy umyć ręce.
Przerwanie stosowania leku Pulmonil
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia objawów alergii (pokrzywka, duszności) po zastosowaniu leku należy niezwłocznie usunąć maść i skontaktować się z lekarzem.
U osób z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników leku możliwe jest wystąpienie przejściowych miejscowych objawów podrażnienia skóry (wysypka, świąd, rumień). Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po odstawieniu leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku pomyłkowego doustnego spożycia niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonym na etykiecie i kartoniku po słowach „termin ważności”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Substancjami czynnymi leku są: lewomentol, kamfora, tymol, olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy, olejek jałowcowy, olejek terpentynowy.
Pozostałe składniki to: wazelina biała, monostearynian glicerolu, parafina stała
Jak wygląda lek Pulmonil i co zawiera opakowanie
Lek Pulmonil ma postać maści o barwie białej do jasnożółtej oraz charakterystycznym zapachu kamfory i olejków eterycznych.
Jest pakowany w białe okrągłe pojemniki z tworzywa sztucznego z pokrywką z pierścieniem gwarancyjnym, w pudełku tekturowym.
Opakowanie zawiera 50g maści.
Nie należy stosować leku w przypadku uszkodzenia pierścienia gwarancyjnego.
Podmiot odpowiedzialny:
Starpharma Sp. z o.o. ul. Stawki 2, 23 piętro
00-193 Warszawa
Wytwórca:
Starpharma Sp. z o.o. ul. Kościuszki 24
05-500 Piaseczno
tel. 22 756 76 21