Reklama:

Clotrimazolum GSK

Substancja czynna: Clotrimazolum 1 g
Postać farmaceutyczna: Krem , 10 mg/g
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Clotrimazolum GSK, 10 mg/g, krem

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu (Clotrimazolum).

    Substancje pomocnicze o znanym działaniu:

    Alkohol cetostearylowy 11,5 g/100g. Alkohol benzylowy 1 g/100 g.

    Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Krem.

    Krem w postaci gładkiej białej masy o jednorodnej konsystencji.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Krem Clotrimazolum GSK stosuje się w miejscowym leczeniu:

      • grzybic skóry: rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg, wywołanych przez dermatofity Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis;

      • łupieżu pstrego wywołanego przez Malassezia furfur (Pityrosporum orbiculare lub

        Pityrosporum ovale);

      • zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych oraz napletka i żołędzi), wywołanych przez Candida vulvitis lub Candida balanitis.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Do stosowania miejscowego.

      Należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca cienką warstwę kremu dwa lub trzy razy na dobę, przez okres 2 do 4 tygodni.

      Krem należy stosować jednocześnie na wszystkie zakażone miejsca.

      Należy doradzić pacjentowi, aby ponownie zgłosił się do lekarza, jeśli po 7 dniach leczenia objawy nie ustąpią.

    5. Przeciwwskazania

    6. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

    7. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    8. Należy unikać stosowania produktu leczniczego w okolicach oczu. Nie połykać. Wszystkie potencjalnie zainfekowane obszary powinny być leczone jednocześnie.

      100 gramów produktu leczniczego zawiera 11,5 g alkoholu cetostearylowego, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

      100 gramów produktu leczniczego zawiera 1 g alkoholu benzylowego. Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne oraz łagodne miejscowe podrażnienie.

    9. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    10. Klotrymazol stosowany miejscowo na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), a tym samym osłabiać ich skuteczność. Dlatego należy pacjentom doradzić, aby w czasie leczenia klotrymazolem i przez co najmniej przez 5 dni po jego zakończeniu, stosowali alternatywne środki antykoncepcyjne.

    11. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    12. Ciąża

      Dane dotyczące zastosowania klotrymazolu u kobiet w ciąży są ograniczone.

      Badania na zwierzętach z zastosowaniem klotrymazolu wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję po podaniu dużych dawek doustnych (patrz punkt 5.3). Nie przewiduje się, aby to szkodliwe działanie występowało po niewielkich ekspozycjach układowych na klotrymazol po podaniu miejscowym.

      Klotrymazol może być stosowany w czasie ciąży, jednak wyłącznie pod nadzorem lekarza lub położnej.

      Karmienie piersią

      Dostępne dane farmakodynamiczne i toksykologiczne uzyskane z badań na zwierzętach wykazały, że po podaniu dożylnym klotrymazol i (lub) jego metabolity przenikają do mleka (patrz punkt 5.3).

      Badania farmakokinetyczne po podaniu na skórę wykazały, że klotrymazol w minimalnym stopniu wchłania się do układu krążenia przez nieuszkodzoną lub objętą stanem zapalnym skórę (patrz punkt 5.2).

      Nie można wykluczyć ryzyka dla karmionego dziecka. Mając na uwadze korzyści dla dziecka płynące z karmienia piersią oraz korzyści dla matki wynikające z leczenia, należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub zakończeniu albo przerwaniu leczenia klotrymazolem.

      Płodność

      Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu klotrymazolu na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały jakiegokolwiek wpływu klotrymazolu na płodność.

    13. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    14. Clotrimazolum GSK nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

    15. Działania niepożądane

    16. Częstość występowania działań niepożądanych szacowano następująco:

      Bardzo często (≥1/10), często (od ≥1/100 do <1/10), niezbyt często (od ≥1/1 000 do < 1/100), rzadko (od ≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

      Zaburzenia układu immunologicznego

      Częstość nieznana: reakcje alergiczne (takie jak: pokrzywka, duszności, niedociśnienie tętnicze, omdlenie).

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Częstość nieznana: świąd, wysypka, pęcherze, złuszczanie się naskórka, uczucie bólu lub dyskomfortu, obrzęk, pieczenie, kłucie, podrażnienie, rumień.

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    17. Przedawkowanie

    18. Objawy przedawkowania: zawroty głowy, nudności, wymioty.

      Po przypadkowym podaniu doustnym należy zastosować leczenie objawowe.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego, pochodne imidazolu i triazolu, kod ATC: D01A C01

      Mechanizm działania

      Klotrymazol hamuje wzrost i podział komórek i, w zależności od stężenia, może działać grzybostatycznie lub grzybobójczo. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy steroli, poprzez interferencję z syntezą ergosterolu i połączeniu z fosfolipidami w ścianie komórkowej grzybów, co powoduje zmiany przepuszczalności błon komórkowych.

      Kliniczne badania wykazały, że w miejscowym leczeniu zakażeń klotrymazol jest tak samo skuteczny, jak inne pochodne imidazolu - ekonazol i ketokonazol.

      Klotrymazol hamuje syntezę białek, tłuszczów, DNA i polisacharydów oraz uszkadza komórkowe kwasy nukleinowe i przyspiesza wydalanie potasu. Może także hamować aktywność enzymów oksydacyjnych i peroksydacyjnych oraz biosyntezę triglicerydów i fosfolipidów w grzybach. W wyższych stężeniach powoduje uszkodzenie błon komórkowych za pomocą mechanizmów niezależnych od syntezy steroli. Klotrymazol stosowany w zakażeniach Candida albicans hamuje przekształcanie blastofory w inwazyjną formę grzybni. Zmiany czynności błon komórkowych są przyczyną śmierci komórek, a działanie zależy od stopnia narażenia drobnoustrojów na działanie produktu.

      Spektrum działania

      Klotrymazol ma szeroki zakres działania przeciwdrobnoustrojowego. Hamuje rozwój i niszczy dermatofity (Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum), drożdżaki (Candida spp., Cryptococcus neoformans), grzyby dimorficzne

      (Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum, Paracoccidioides brasiliensis) i pierwotniaki (Trichomonas vaginalis). Działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie (Streptococcus, Staphylococcus, Gardnerella vaginalis) i Gram-ujemne (Bacteroides). Nie wykazuje działania na Lactobacillus.

      In vitro klotrymazol hamuje namnażanie Corynebacterium i Gram-dodatnich ziarniaków (z wyjątkiem enterokoków) w stężeniach od 0,5 do 10 µg/ml.

      Klotrymazol wykazuje szeroki zakres działania grzybostatycznego i grzybobójczego in vitro. Jego działanie na grzybnie grzybów skórnych (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton) jest podobne do działania gryzeofulwiny, a na grzyby pączkujące (Candida) - do aktywności polienów (amfoterycyny B i nystatyny).

      W stężeniu mniejszym niż 1 μg/ml hamuje rozwój większości szczepów Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis. W stężeniu 3 μg/ml hamuje rozwój większości innych drobnoustrojów: Pityrosporum orbiculare, Aspergillus fumigatus, Candida species, w tym Candida albicans, niektóre szczepy Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes, a także kilku szczepów Proteus vulgaris i Salmonella. Działa także na Sporothrix, Cryptococcus, Cefalosporium i Fusarium. Na Trichomonas vaginalis działa w stężeniach większych niż 100 μg/ml.

      Występowanie szczepów grzybów opornych na klotrymazol jest niezwykle rzadkie, do tej pory opisano jedynie pojedyncze wyizolowane szczepy Candida guilliermondi.

      Nie stwierdzono szczepów opornych po pasażu na Candida albicans i Trichophyton mentagrophytes. Również nie występowała oporność na klotrymazol w szczepach C. albicans, które po chemicznej mutacji były oporne na antybiotyki polienowe.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Po miejscowym zastosowaniu kremu Clotrimazolum GSK na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, w warstwie kolczystej oraz w brodawkach i siateczce warstwy właściwej skóry, natomiast do układu krążenia przenika w minimalnych ilościach.

      Klotrymazol w wątrobie jest metabolizowany do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.

      5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

      Dane przedkliniczne pochodzące z konwencjonalnych farmakologicznych badań bezpieczeństwa stosowania, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, badań genotoksyczności, działania rakotwórczego oraz badań toksycznego wpływu na reprodukcję i rozwój płodu wykazują brak szczególnego ryzyka dla ludzi.

      Miejscowa i ogólnoustrojowa tolerancja na klotrymazol w różnych postaciach farmaceutycznych była oceniana w badaniach na psach i małpach, którym klotrymazol podawano dopochwowo oraz

      na królikach, które poddano podostrym testom skórnym. W żadnym z tych badań nie uzyskano wyników wskazujących na miejscowe lub ogólnoustrojowe działania niepożądane.

      Toksyczność klotrymazolu po podaniu doustnym została dokładnie zbadana.

      Po jednokrotnym podaniu doustnym, klotrymazol wykazywał nieznaczną lub umiarkowaną toksyczność u zwierząt poddanych badaniu. Wartości LD50 wynosiły odpowiednio: 761

      do 923 mg/kg masy ciała dla myszy, 95 do 114 mg/kg masy ciała dla nowonarodzonych szczurów oraz 114 do 718 mg/kg masy ciała dla szczurów dorosłych, > 1000 mg/kg masy ciała dla królików, i > 2000 mg/kg masy ciała dla psów i kotów.

      W badaniach toksyczności doustnej po podaniu wielokrotnym, przeprowadzonych na szczurach i psach, ustalono, że wątroba jest podstawowym organem narażonym na toksyczne działanie

      klotrymazolu. Świadczy o tym zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych w surowicy oraz wystąpienie wakuolizacji wątroby i depozyt tłuszczu wynoszący od 50 mg/kg w przewlekłym (78-tygodniowym) badaniu na szczurach i od 100 mg/kg w podprzewlekłym (13-tygodniowym) badaniu na psach.

      Klotrymazol został poddany wszechstronnym testom mutagenności in vitro oraz in vivo, które nie wykazały potencjału mutagennego. Trwające 78 tygodni badanie na szczurach, którym podawano klotrymazol doustnie, nie wykazało żadnego działania rakotwórczego.

      W badaniach wpływu na rozród u szczurów, grupie szczurów FB30 podawano klotrymazol w dawce do 50 mg/kg masy ciała, przez 10 tygodni przed parowaniem oraz w trakcie 3-tygodniowego okresu parowania (wyłącznie samcom) lub samicom przed 13 dniem ciąży lub przez 4 tygodnie po porodzie. Przeżywalność potomstwa była zmniejszona w grupie otrzymującej klotrymazol w dawce 50 mg/kg masy ciała. Klotrymazol w dawkach do 25 mg/kg masy ciała nie zaburzał rozwoju potomstwa.

      Klotrymazol w żadnej z zastosowanych dawek nie wpływał na płodność.

      Nie wykazano działania teratogennego w badaniach na myszach, królikach i szczurach, którym podawano dawki odpowiednio do: 200, 180 i 100 mg/kg.

      W badaniach przeprowadzonych na 3 karmiących samicach szczurów, którym podawano klotrymazol dożylnie w dawce 30 mg/kg, wykazano, że lek przenika do mleka i po 4 godzinach po podaniu osiąga w nim stężenia od 10 do 20 razy większe niż w osoczu, natomiast po 24 godzinach następował spadek do 0,4-krotności stężenia w osoczu.

      Biorąc pod uwagę ograniczone wchłanianie klotrymazolu po podaniu dopochwowym (szacowane na 3%-10%), nie oczekuje się żadnego zagrożenia związanego ze stosowaniem klotrymazolu dopochwowo.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Alkohol cetostearylowy Oktylododekanol Polisorbat 60

      Sorbitanu stearynian Olbrot syntetyczny Alkohol benzylowy Woda oczyszczona

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

    6. 3 lata

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać.

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. Tuba aluminiowa wewnętrznie lakierowana, z membraną i zakrętką z polietylenu lub polipropylenu, zawierająca 20 g kremu, umieszczona w tekturowym pudełku.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania

    12. Bez specjalnych wymagań.

      Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. GSK PSC Poland sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 189

    60-322 Poznań

  12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. Pozwolenie nr R/3549

  14. DATA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 06.07.1977 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 16.06.2010 r.

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

Reklama: