Reklama:

Omniscan

Substancja czynna: Gadodiamidum 287 mg/ml (0,5 mmol/ml)
Postać farmaceutyczna: Roztwór do wstrzykiwań , 0,5 mmol/ml
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Omniscan, 0,5 mmol/ml, roztwór do wstrzykiwań

  3. SKLAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. 1 ml zawiera gadodiamid 287 mg (0,5 mmol)

    5 ml zawiera gadodiamid 1,44 g (2,5 mmol)

    10 ml zawiera gadodiamid 2,87 g (5,0 mmol)

    15 ml zawiera gadodiamid 4,31 g (7,5 mmol)

    20 ml zawiera gadodiamid 5,74 g (10,0 mmol)

    50 ml zawiera gadodiamid 14,35 g (25,0 mmol)

    100 ml zawiera gadodiamid 28,70 g (50,0 mmol)

    Substancja czynna:

    Zawartość:

    Gadodiamid (GdDTPA – BMA)

    287,0 mg

    Omniscan jest niejonowym, paramagnetycznym środkiem kontrastowym o następujących właściwościach fizycznych:

    Osmolalność

    w temp. 37 °C

    780 mOsmol/kg

    Lepkość

    w temp. 20 °C

    2,8 mPa . s

    Lepkość

    w temp. 37 °C

    1,9 mPa . s

    Gęstość

    w temp. 20 °C

    1,15 kg/l

    Relaksacyjność molarna

    r1 przy 20 MHz i 37 °C

    3,9 mM-1 . s-1

    r1 przy 10 MHz i 37 °C

    °

    4,6 mM-1 . s-1

    r2 przy 10 MHz i 37 C

    5,1 mM-1 . -1

    s

    Odczyn pH

    6,0 - 7,0

    Gadodiamid jest rozpuszczalny w wodzie. Substancje pomocnicze:

    Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Roztwór do wstrzykiwań. Fiolki zawierają przezroczysty, bezbarwny lub żółtawy, jałowy, wodny roztwór produktu.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

      Omniscan jest środkiem kontrastowym do podawania dożylnego, stosowanym do badania metodą rezonansu magnetycznego (NMR) czaszki i rdzenia kręgowego oraz całego ciała w tym: obszaru głowy i szyi, przestrzeni piersiowej i serca, kończyn, brzucha i miednicy (gruczołu krokowego

      i pęcherza moczowego), piersi, trzustki i wątroby, przestrzeni pozaotrzewnowej (nerki), układu mięśniowo-szkieletowego i naczyń krwionośnych (angiografia).

      Omniscan powoduje wzmocnienie kontrastowe i ułatwia obrazowanie nieprawidłowych struktur i zmian w różnych partiach ciała, w tym w ośrodkowym układzie nerwowym.

      W rezonansie magnetycznym (NMR) serca, produkt jest wskazany do diagnozowania choroby wieńcowej serca (ang. coronary arterial diesease, CAD) metodą rezonansu magnetycznego (NMR) obrazującą perfuzję mięśnia sercowego (badanie w spoczynku oraz w trakcie wysiłku oraz badanie opóźnionego wzmocnienia kontrastowego), w celu wykrycia i zlokalizowania choroby wieńcowej serca (CAD) oraz rozróżnienia obszarów niedokrwienia i obszarów zawału u pacjentów z chorobą wieńcową serca (CAD) w wywiadzie lub u których podejrzewa się wystąpienie tej choroby.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania przed badaniem.

      Produkt należy nabrać do strzykawki bezpośrednio przed podaniem. Każde opakowanie (oprócz butelek szklanych o pojemności 100 ml) jest przeznaczone dla jednego pacjenta, niezużytą porcję należy wyrzucić.

      Produkt podaje się dożylnie. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, należną dawkę należy podawać techniką pojedynczego wstrzyknięcia. Bezpośrednio po podaniu produktu wenflon przepłukać 0,9% roztworem chlorku sodu, zapewni to podanie całej dawki środka kontrastowego.

      Specjalne grupy pacjentów:

      Zaburzenia czynności nerek

      Omniscan jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR <30 ml/min/1,73 m2), ostrym uszkodzeniem nerek oraz u pacjentów w okołooperacyjnym okresie przeszczepienia wątroby (patrz punkt 4.3). Omniscan można stosować tylko po wnikliwej analizie stosunku korzyści do ryzyka u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (GFR <30-59 ml/min/1,73 m2 ), w dawkach nie większych niż 0,2 ml/kg mc. (0,1 mmol/kg mc.) (patrz punkt 4.4). Podczas jednego badania nie należy stosować więcej niż jednej dawki produktu leczniczego. Z uwagi na brak danych dotyczących wielokrotnego podania leku, nie należy stosować produktu Omniscan w odstępach czasu nie krótszych, niż co najmniej 7 dni.

      Noworodki poniżej 4 tygodnia życia, niemowlęta poniżej 1 roku życia i dzieci

      Omniscan jest przeciwwskazany do stosowania u noworodków poniżej 4 tygodnia życia (patrz punkt 4.3). Z uwagi na niewystarczająco rozwiniętą czynność nerek u niemowląt poniżej 1 roku życia, Omniscan należy stosować w tej grupie pacjentów jedynie po starannym rozważeniu, w dawce nie większej niż 0,2 ml/kg mc. (0,1 mmol/kg mc.). Podczas jednego badania nie należy stosować więcej niż jednej dawki leku. Z uwagi na brak danych dotyczących wielokrotnego podania leku, nie należy stosować produktu Omniscan w odstępach czasu krótszych, niż co 7 dni.

      Nie zaleca się badania całego ciała metodą NMR z podaniem kontrastu u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy.

      Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat)

      Podczas stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawki, należy jednak zachować ostrożność (patrz punkt 4.4).

      1. Przeciwwskazania

      2. Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

        Gadodiamid jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR <30 ml/min/1,73 m2) u pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek, u pacjentów

        w okołooperacyjnym okresie przeszczepienia wątroby, u których wykonano lub planuje się przeszczepienie wątroby oraz u noworodków poniżej 4 tygodni życia (patrz punkt 4.4).

      3. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

      4. Należy przestrzegać zwykłych środków ostrożności dotyczących obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (np. wykluczyć z badania pacjentów ze stymulatorami serca oraz implantami

        z materiałów o właściwościach ferromagnetycznych).

        Należy pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji alergoidalnych, idiosynkratycznych, powikłań ze strony układu krążenia i innych. Reakcje mogą być ciężkie, zagrażające życiu, szczególnie

        u pacjentów z wywiadem alergicznym, astmą lub innymi alergicznymi schorzeniami układu oddechowego.

        Należy zapewnić łatwy dostęp do potrzebnych w takich przypadkach leków i sprzętu, aby można było przystąpić do natychmiastowego leczenia.

        Po dożylnym podaniu produktu Omniscan u niektórych pacjentów obserwowano przemijające zmiany stężenia żelaza w surowicy (w zakresie prawidłowych wartości). Nie jest znane kliniczne znaczenie tych zaburzeń. Wszyscy pacjenci, u których zaobserwowano zaburzenia tego typu, nie mieli żadnych objawów klinicznych.

        Omniscan wpływa na pomiary stężenia wapnia w surowicy przy zastosowaniu niektórych metod kolorymetrycznych (metody kompleksometryczne) powszechnie stosowanych w laboratoriach szpitalnych. Może wpływać także na określenie stężenia innych elektrolitów (np. żelaza). Dlatego zaleca się, aby nie stosować tych metod pomiarowych przed upływem 12-24 godzin od podania produktu. Jeśli konieczne jest wykonanie tych badań, zaleca się stosowanie innych metod laboratoryjnych.

        Przed podaniem produktu Omniscan u wszystkich pacjentów należy wykonać badania laboratoryjne w kierunku dysfunkcji nerek.

        Odnotowano przypadki nerkopochodnego zwłóknienia układowego (NSF) związane z zastosowaniem gadodiamidu lub niektórych innych środków kontrastowych zawierających związki gadolinu

        u pacjentów z ostrą lub ciężką niewydolnością nerek (GFR <30 ml/min/1,73m2 ).

        Pacjenci poddani zabiegowi przeszczepienia wątroby są szczególnie narażeni, ponieważ ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek w tej grupie pacjentów jest wysokie. Dlatego też Omniscan jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką lub ostrą niewydolnością nerek, u pacjentów

        w okołooperacyjnym okresie przeszczepienia wątroby oraz u noworodków (patrz punkt 4.3).

        Brak danych na temat przypadków występowania NSF u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (GFR 30-59 ml/min/1,73m2). Z tego względu zaleca się ostrożność podczas stosowania produktu Omniscan w tej grupie pacjentów.

        Hemodializa na krótko po zastosowaniu produktu Omniscan u pacjentów leczonych hemodializą może być pomocna w usuwaniu produktu Omniscan z organizmu. Nie ma dowodów, że rozpoczęcie hemodializy u pacjentów nieleczonych hemodializą zapobiega lub leczy NSF.

        Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu Omniscan u pacjentów z zespołem wątrobowo-nerkowym.

        Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

        Brak informacji dotyczących wielokrotnego podania produktu Omniscan. Z tego względu nie zaleca się wielokrotnego podawania produktu, chyba, że przerwy pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami wynoszą co najmniej 7 dni.

        Noworodki i niemowlęta

        Omniscan jest przeciwwskazany u noworodków w wieku poniżej 4 tygodni życia (patrz punkt 4.3). Ze względu na nie w pełni rozwiniętą czynność nerek u niemowląt poniżej 1 roku życia, produkt Omniscan należy stosować u tych pacjentów jedynie po starannym rozważeniu.

        U dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz wcześniaków poniżej 4 tygodni życia lub w wieku ciążowym poniżej 30 tygodni nie zaleca się stosowania produktu Omniscan.

        Pacjenci w podeszłym wieku

        Z uwagi na zmniejszoną eliminację gadodiamidu u osób w podeszłym wieku, należy badać pacjentów w wieku 65 lat i powyżej w kierunku dysfunkcji nerek.

        Pacjenci przyjmujący β-adrenolityki

        Istnieje prawdopodobieństwo, że pacjenci przyjmujący β-adrenolityki nie będą odpowiadać na leczenie β-agonistami, które często podaje się w celu zniesienia objawów nadwrażliwości.

        Pacjenci z zaburzeniami sercowo – naczyniowymi

        W tej grupie pacjentów reakcje typu nadwrażliwości mogą być bardziej nasilone. Reakcje te mogą się nasilać zwłaszcza u pacjentów z ciężkimi chorobami serca.

        Pacjenci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego

        U pacjentów z padaczką lub ze zmianami patologicznymi mózgu istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek. Podczas badania tych pacjentów przy użyciu produktu leczniczego Omniscan należy zachować środki ostrożności (np. kontrolować chorego) oraz zapewnić sprzęt oraz produkty lecznicze niezbędne do szybkiego leczenia ewentualnych drgawek.

      5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

      6. Omniscan wpływa na pomiary stężenia wapnia w surowicy przy zastosowaniu niektórych metod kolorymetrycznych (metody kompleksometryczne) powszechnie stosowanych w laboratoriach szpitalnych. Może wpływać także na określenie stężenia innych elektrolitów (np. żelaza). Dlatego zaleca się, aby nie stosować tych metod pomiarowych przed upływem 12-24 godzin od podania produktu. Jeśli konieczne jest wykonanie tych badań, zaleca się stosowanie innych metod laboratoryjnych.

      7. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

      8. Ciąża

        Brak wystarczających danych dotyczących stosowania gadodiamidu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję po wielokrotnym zastosowaniu dużych dawek (patrz punkt 5.3). Produktu Omniscan nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli stan kliniczny kobiety nie wskazuje na konieczność stosowania gadodiamidu. Produkt Omniscan może być zastosowany

        w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy potencjalne korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla płodu.

        Karmienie piersią

        Nie wiadomo, czy gadodiamid przenika do mleka kobiecego. Na podstawie dostępnych danych farmakodynamicznych/toksykologicznych dotyczących zwierząt stwierdzono przenikanie gadodiamidu do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez okres co najmniej 24 godzin po podaniu produktu Omniscan.

      9. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

      10. Nie prowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Z uwagi na możliwość wystąpienia nudności nie zaleca się prowadzenia pojazdów

        i obsługiwania maszyn, po podaniu produktu.

      11. Działania niepożądane

      12. W badaniach klinicznych działania niepożądane wystąpiły u około 6% pacjentów. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu obejmowały reakcje nadwrażliwości, nudności i wymioty.

        Zgłaszano przypadki nerkopochodnego zwłóknienia układowego (NSF) podczas stosowania produktu Omniscan (patrz punkt 4.4).

        W badaniach klinicznych dla produktu Omniscan obserwowano następującą częstość występowania działań niepożądanych:

        bardzo często ≥1/10; często ≥1/100 do <1/10;

        niezbyt często ≥1/1 000 do <1/100; rzadko ≥1/10 000 do <1/1 000; bardzo rzadko <1/10 000.

        Działania, w stosunku do których nie oznaczono częstości występowania, opisano jako częstość

        „nieznana”.

        Układ narządów (MedDra)

        Działanie niepożądane

        Częstość występowania

        Zaburzenia układu immunologicznego

        Nadwrażliwość, reakcje alergiczne skóry i błon śluzowych

        Reakcje anafilaktyczne/ rzekomoanafilaktyczne*

        Niezbyt często

        Nieznana

        Zaburzenia psychiczne

        Lęk

        Rzadko

        Zaburzenia układu nerwowego

        Bóle głowy,

        Zawroty głowy, parestezje, krótkotrwałe zaburzenia smaku

        Drgawki, drżenie, senność, krótkotrwałe zaburzenia węchu

        Często Niezbyt często

        Rzadko

        Zaburzenia oka

        Zaburzenia widzenia

        Rzadko

        Zaburzenia serca

        Tachykardia

        Nieznana

        Zaburzenia naczyniowe

        Rozszerzenie naczyń krwionośnych, zaczerwienienie twarzy

        Niezbyt często

        Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej

        i śródpiersia

        Duszność, kaszel

        Kichanie, podrażnienie gardła, skurcz oskrzeli, zespół zaburzeń oddechowych

        Rzadko Nieznana

        Zaburzenia żołądka i jelit

        Nudności

        Wymioty, biegunka

        Często

        Niezbyt często

        Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

        Świąd

        Wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy i obrzęk naczynioruchowy

        Nerkopochodne zwłóknienie układowe (NSF)

        Niezbyt często Rzadko

        Nieznana

        Zaburzenia mięśniowo- szkieletowe i tkanki łącznej

        Bóle stawów

        Rzadko

        Zaburzenia nerek i dróg moczowych

        U pacjentów z istniejącą ciężką niewydolnością nerek: ostra niewydolność nerek,

        Rzadko

        zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi

        Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

        Krótkotrwałe uogólnione uczucie ciepła, oziębienia, ucisku lub bólu w miejscu wstrzyknięcia.

        Bóle w klatce piersiowej, gorączka, dreszcze.

        Często

        Rzadko

        *Reakcje anafilaktyczne/rzekomoanafilaktyczne, które mogą wystąpić niezależnie od zastosowanej dawki oraz metody podania mogą być pierwszymi objawami szoku.

        Działania niepożądane mogą wystąpić w ciągu kilku godzin lub nawet dni po podaniu produktu Omniscan.

        Odnotowano przypadki wystąpienia Nerkopochodnego Zwłóknienia Układowego (NSF) w związku ze stosowaniem produktu Omniscan (patrz punkt 4.4).

        Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

        Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

        {aktualny adres, nr telefonu i fax ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl

      13. Przedawkowanie

    Jak dotąd, nie ma doniesień dotyczących klinicznych konsekwencji przedawkowania. Wystąpienie ostrych objawów toksycznych u pacjentów z prawidłową czynnością nerek jest mało prawdopodobne. Omniscan można usunąć z organizmu drogą hemodializy. Nie ma natomiast danych potwierdzających, że hemodializa zapobiega wystąpieniu Nerkopochodnego Zwłóknienia Układowego (NSF).

    W razie konieczności zaleca się leczenie objawowe. Nie ma swoistego antidotum dla tego środka kontrastowego. U pacjentów z niewydolnością nerek, u których okres wydalania produktu może być przedłużony oraz u pacjentów, którzy otrzymali duże dawki produktu, kontrast można usunąć

    z organizmu drogą dializy.

    1. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

      1. Właściwości farmakodynamiczne

      2. Grupa farmakoterapeutyczna: środki cieniujące paramagnetyczne/diagnostyczne środki kontrastowe Kod ATC: V 08C A 03

        Omniscan jest niejonowym, paramagnetycznym środkiem kontrastowym, powodującym wzmocnienie kontrastowe i ułatwiającym obrazowanie podczas badania metodą NMR. Gadodiamid poprawia wartość relaksacji w sekwencji T1. W badanym zakresie wzmocnień od 0,15 Tesli do 1,5 Tesli względny kontrast obrazu był niezależny od zastosowanej wielkości pola magnetycznego.

        U zdrowych ochotników po dożylnym podaniu gadodiamidu nie było statystycznie znamiennych odchyleń w parametrach hemodynamicznych, wartościach laboratoryjnych oznaczeń z krwi oraz moczu w porównaniu do wartości wyjściowych.

        Obserwowano przejściowe, niewielkie zmiany wartości stężenia żelaza w surowicy w 8 do 48 godzin od wstrzyknięcia.

        Omniscan nie przechodzi przez nieuszkodzoną barierę krew-mózg. Podanie produktu powoduje wzmocnienie sygnału z obszarów, gdzie bariera krew-mózg została uszkodzona przez procesy patologiczne. Brak wzmocnienia nie wyklucza zmian chorobowych: sygnał w przypadku niektórych zmian nowotworowych czy nieczynnych zmian w stwardnieniu rozsianym nie ulega wzmocnieniu. Efekt ten może być wykorzystany do różnicowania zmian patologicznych.

      3. Właściwości farmakokinetyczne

      4. Gadodiamid szybko dyfunduje do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Objętość dystrybucji jest taka sama jak objętość wody pozakomórkowej. Czas, po którym połowa dawki zostaje rozprowadzona do tkanek docelowych wynosi około 4 minut, a czas, po którym połowa podanej dawki zostanie wyeliminowana około 70 minut. U chorych z zaburzoną czynnością nerek (GRF<30 ml/min) czas połowiczej eliminacji może być wydłużony odwrotnie proporcjonalnie do wartości GRF.

        Gadodiamid jest wydalany przez nerki drogą przesączania kłębuszkowego.

        U pacjentów z prawidłową czynnością nerek 85% podanej dawki jest wydalana z moczem w czasie 4 godzin, 95-98% - w ciągu 24 godzin po podaniu dożylnym. Klirens nerkowy i całkowity dla gadodiamidu są niemal identyczne, ich wartość jest podobna do klirensu substancji wydalanych pierwotnie drogą przesączania kłębuszkowego.

        Po podaniu dawek 0,1-0,3 mmol/kg mc. kinetyka gadodiamidu jest liniowa.

        Nie wykryto metabolitów gadodiamidu. Gadodiamid nie wiąże się z białkami osocza.

      5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

      6. Właściwości produktu Omniscan jako środka kontrastowego zostały potwierdzone w trakcie badań przeprowadzonych na zwierzętach.

        Badania przeprowadzone u psów i szczurów wykazały, że Omniscan nie wywiera znaczących efektów na układ krążenia.

        Badania in vitro wykazały brak wpływu lub bardzo niewielki wpływ na uwalnianie histaminy przez komórki tuczne, ludzki czynnik aktywacji komplementu, aktywność ludzkiej cholinoesterazy, aktywność lizozymu, morfologię oraz kruchość erytrocytów ludzkich oraz napięcie izolowanych bydlęcych naczyń krwionośnych. Testy skórne przeprowadzone u świnek morskich nie wykazały, aby produkt miał właściwości antygenowe.

        Badania farmakokinetyczne przeprowadzone u wielu gatunków zwierząt wykazały, że Omniscan jest szybko przemieszczany do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, a następnie wydalany przez nerki drogą przesączania kłębuszkowego. Czas połowiczej eliminacji u ludzi i małp jest podobny. Wyliczona objętość dystrybucji wynosi 25% objętości całego ciała.

        Badania toksykologiczne wykazały wysoką ostrą tolerancję produktu Omniscan, LD50 u myszy wynosiła powyżej 30 mmol/kg. Po podaniu wysokich dawek oraz dawek powtarzanych powszechnie stwierdzano wakuolizację cewek proksymalnych, co było zjawiskiem odwracalnym i nie wpływało na

        czynność nerek. Omniscan nie powodował podrażnienia naczyń po podaniu dożylnym, dotętniczym

        i okołonaczyniowym. Nie wywoływał również podrażnienia po podaniu domięśniowym, podskórnym, naskórnym lub podaniu na gałkę oczną.

        Omniscan nie wywiera wpływu na płodność oraz zdolności rozrodcze szczurów w badaniach nad teratogennością na szczurach i królikach podczas podawania dawek nie wywołujących toksyczności u matki. Wielokrotne podanie gadodiamidu ciężarnym samicom królików w dawkach 0,5-1,0 mmol/kg/dzień prowadziło do zaburzeń układu kostnego wskazujących na wpływ gadodiamidu na opóźnienie rozwoju.

        Nie wykonano badań rakotwórczości.

    2. DANE FARMACEUTYCZNE

      1. Wykaz substancji pomocniczych:

      2. Kaldiamid sodowy

        Sodu wodorotlenek lub kwas solny (do ustalenia pH) Woda do wstrzykiwań

      3. Niezgodności farmaceutyczne

      4. Do podawania produktu należy użyć osobnej strzykawki i igły. Nie należy mieszać produktu z innymi lekami.

      5. Okres ważności:

      6. 3 lata

      7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

      8. Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.

        Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać.

      9. Rodzaj i zawartość opakowania:

      10. Fiolki i butelki ze szkła bezbarwnego z korkami z gumy chlorobutylowej bez naturalnego lateksu, butelki PP USB, ampułkostrzykawki, w tekturowym pudełku.

        1. Opakowanie bezpośrednie ze szkła bezbarwnego. Opakowanie zewnętrzne – tekturowe pudełko.

          • 10 fiolek po 5 ml; 1 fiolka 5 ml

          • 10 fiolek po 10 ml; 1 fiolka 10 ml

          • 10 fiolek po 15 ml; 1 fiolka 15 ml

          • 10 fiolek po 20 ml; 1 fiolka 20 ml

          • 10 butelek po 100 ml;

        2. Opakowania bezpośrednie – butelki PP USB. Opakowanie zewnętrzne – tekturowe pudełko.

          • 10 butelek po 50 ml

          • 10 butelek po 100 ml

        3. Opakowanie bezpośrednie - ampułkostrzykawki. Opakowanie zewnętrzne – tekturowe pudełko.

        • 10 ampułkostrzykawek o objętości 10 ml

        • 10 ampułkostrzykawek o objętości 15 ml

        • 10 ampułkostrzykawek o objętości 20 ml

      11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowywania produktu leczniczego do stosowania

      12. Fiolka, butelka polipropylenowa lub ampułkostrzykawka jest przeznaczona dla jednego pacjenta.

        Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z lokalnymi przepisami.

        Dotyczy opakowań o objętości 100 ml:

        Omniscan może być podawany wyłącznie przy zastosowaniu pompy infuzyjnej lub injektora. Część zestawu podłączona do pacjenta po użyciu powinna być wymieniona.

        Niezużyta część produktu, zestawy do podawania i sprzęt do jednorazowego stosowania należy usunąć pod koniec dnia. Należy przestrzegać instrukcji producenta.

        Zerwaną z fiolki/butelki etykietę należy przykleić w karcie pacjenta w celu umożliwienia właściwej rejestracji zastosowanego produktu leczniczego zawierającego gadolin. Należy również odnotować dawkę. Jeżeli prowadzona jest elektroniczna dokumentacja medyczna, należy wprowadzić do niej informacje o nazwie produktu, numerze serii oraz dawce.

    3. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

    4. GE Healthcare AS, Nycoveien 1-2, P.O.Box 4220 Nydalen, NO-0401 Oslo, Norwegia

    5. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

    6. Pozwolenie nr R/3719

    7. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

    8. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 20 października 1995 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 22 stycznia 2014 r.

    9. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

    18.12.2014

Reklama: