Reklama:

Biodroxil

Substancja czynna: Cefadroxilum monohydricum 262 mg
Postać farmaceutyczna: Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej , 250 mg/5 ml
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Biodroxil, 250 mg/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej Biodroxil, 500 mg/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Biodroxil, 250 mg/5ml

    5 ml (1 łyżka miarowa) przygotowanej zawiesiny zawiera 250 mg cefadroksylu (Cefadroxilum) w postaci cefadroksylu jednowodnego (262 mg).

    Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 5 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 3,39 g sacharozy.

    Biodroxil, 500 mg/5 ml

    5 ml (1 łyżka miarowa) przygotowanej zawiesiny zawiera 500 mg cefadroksylu (Cefadroxilum) w postaci cefadroksylu jednowodnego (525 mg).

    Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 5 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 3,1 g sacharozy. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Proszek do sprządzania zawiesiny doustnej

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Biodroxil jest skuteczny w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na cefadroksyl, takich jak:

      • zakażenia górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywoływane przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A;

      • niepowikłane zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis i Klebsiella pneumoniae;

      • zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez gronkowce i (lub) paciorkowce.

      Biodroxil skutecznie eradykuje paciorkowce beta-hemolizujące grupy A z gardła, ale stosowanie produktu leczniczego nie jest wskazane w zapobieganiu gorączce reumatycznej.

      Produktu leczniczego Biodroxil nie należy stosować w ciężkich zakażeniach ogólnoustrojowych, w których skuteczniejsze są cefalosporyny oporne na działanie beta-laktamaz.

      Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. W leczeniu zakażeń wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące Biodroxil należy stosować przez co najmniej 10 dni.

      Dawkowanie u dorosłych i u dzieci o masie ciała większej niż 40 kg

      Od 500 mg do 1000 mg dwa razy na dobę co 12 godzin, w zależności od ciężkości zakażenia.

      W zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego stosuje się 1000 mg raz na dobę.

      Dawkowanie u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg

      <1 roku

      25 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych

      1- 6 lat

      250 mg dwa razy na dobę

      >6 lat

      500 mg dwa razy na dobę

      Dawkowanie u osób w podeszłym wieku

      U osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek modyfikacja dawki ani zachowanie specjalnych środków ostrożności nie są konieczne.

      Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek

      W celu uniknięcia kumulacji leku w organizmie dawkę produktu leczniczego dla pacjentów

      z zaburzeniami czynności nerek należy ustalać na podstawie klirensu kreatyniny. Należy również kontrolować stężenie cefadroksylu w surowicy.

      U pacjentów z klirensem kreatyniny większym niż 50 ml/min zmiana dawkowania nie jest konieczna. U pacjentów z klirensem kreatyniny 50 ml/min lub mniejszym zaleca się następujący schemat dawkowania (na podstawie klirensu kreatyniny wyrażonego w ml/min/1,73 m2 pc.).

      Pacjentom z niewydolnością nerek można podawać cefadroksyl w początkowej dawce od 500 mg do 1000 mg. Kolejne dawki podaje się zgodnie z przedstawionym niżej schematem.

      Klirens kreatyniny

      [ml/min/1,73 m² pc.]

      Dawka

      Przerwa między dawkami

      0−10

      500 do 1000 mg

      36 godzin

      11−25

      500 do 1000 mg

      24 godziny

      26−50

      500 do 1000 mg

      12 godzin

      Sposób podawania

      Sposób przygotowania zawiesiny doustnej – patrz punkt 6.6. Zawiesinę należy podawać z dużą ilością płynu.

      Pokarm nie wpływa na biodostępność i w konsekwencji na chemioterapeutyczną skuteczność produktu Biodroxil, dlatego można go podawać niezależnie od posiłków.

    5. Przeciwwskazania

      • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

      • Stwierdzona lub podejrzewana nadwrażliwość na cefalosporyny.

      • Ciężkie reakcje alergiczne na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe w wywiadzie.

    6. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    7. Cefadroksyl nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego, dlatego nie jest wskazany do leczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

      Penicylina jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu zakażeń wywołanych przez Streptococcus pyogenes i w zapobieganiu gorączce reumatycznej. Dane dotyczące cefadroksylu nie uzasadniają jego stosowania w profilaktyce.

      Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z ciężkimi alergiami lub astmą w wywiadzie.

      Cefadroksyl należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono nieciężką nadwrażliwość na penicyliny lub na inne, niebędące cefalosporynami antybiotyki beta-

      laktamowe. Wykazano, że 5 do 10% pacjentów z nadwrażliwością na penicyliny ma również nadwrażliwość na cefalosporyny (nadwrażliwość krzyżowa).

      W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości na cefadroksyl (tj. pokrzywka, wysypka, świąd, obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie czynności serca, trudności w oddychaniu, omdlenie), należy natychmiast przerwać podawanie tego produktu leczniczego i, w zależności od ciężkości reakcji, rozpocząć leczenie pacjenta powszechnie stosowanymi w takim przypadku lekami [katecholaminy, kortykosteroidy i (lub) leki przeciwhistaminowe].

      Ponieważ doświadczenie w stosowaniu cefadroksylu u wcześniaków i noworodków jest ograniczone, należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z tej grupy.

      Tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków, przedłużone stosowanie cefadroksylu może spowodować namnożenie się opornych drobnoustrojów (np. drożdżaków).

      Cefadroksyl należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami żołądka i jelit (zwłaszcza

      z zapaleniem jelita grubego) w wywiadzie. Wywołana przez cefadroksyl biegunka może zaburzyć wchłanianie innych leków i osłabić ich działanie.

      Podobnie jak podczas stosowania innych antybiotyków o szerokim spektrum działania, obserwowano wystąpienie rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, czasami o przebiegu zagrażającym życiu.

      Należy o tym pamiętać, jeśli u pacjenta wystąpiła biegunka w trakcie lub po zakończeniu leczenia

      cefadroksylem. Jeśli wystąpi to działanie niepożądane, należy natychmiast przerwać podawanie tego antybiotyku i wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze (np. podać doustnie wankomycynę

      w dawce 250 mg cztery razy na dobę). Nie należy podawać leków hamujących perystaltykę jelit.

      U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność. Zaleca się dostosowanie dawkowania do stopnia niewydolności nerek na podstawie klirensu kreatyniny. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy wydłużyć przerwy między kolejnymi dawkami (patrz punkt 4.2).

      Wymuszona diureza prowadzi do zmniejszenia stężenia cefadroksylu we krwi.

      Tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków (szczególnie podczas dłuższego leczenia) należy kontrolować czynność nerek, wątroby oraz obraz krwi.

      W trakcie przedłużonego leczenia cefadroksylem mogą wystąpić objawy niedoboru witaminy K

      (tj. krwawienia) lub witaminy B (tj. zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, języka, zapalenie nerwów obwodowych, zmniejszenie łaknienia).

      Ciężkie, zagrażające życiu zakażenia oraz zakażenia, w których konieczne jest podawanie większych dawek lub kilkakrotne podawanie w ciągu doby, należy leczyć początkowo cefalosporynami w postaci dożylnej.

      Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych

      U pacjentów otrzymujących cefadroksyl obserwowano w trakcie leczenia i po jego zakończeniu fałszywie dodatni odczyn Coombsa. Dotyczy to również wyników tego testu przeprowadzanego u noworodków matek, które otrzymywały cefalosporyny przed porodem.

      Podczas stosowania cefadroksylu notowano fałszywie dodatnie wyniki testu wykrywającego glukozę w moczu z zastosowaniem metod redukcyjnych. Należy stosować metody enzymatyczne, np. testy paskowe.

      Biodroxil zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi

      z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy- izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

    8. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    9. Jednoczesne stosowanie przeciwwskazane

      Cefadroksylu nie należy stosować jednocześnie z antybiotykami o działaniu bakteriostatycznym, takimi jak tetracykliny, erytromycyna, sulfonamidy lub chloramfenikol, ponieważ może wystąpić działanie antagonistyczne.

      Należy unikać stosowania cefadroksylu razem z innymi nefrotoksycznymi lekami, takimi jak

      antybiotyki aminoglikozydowe, polimyksyna B, kolistyna lub pętlowe leki moczopędne w dużych dawkach, gdyż podczas ich jednoczesnego stosowania może nasilić się działanie nefrotoksyczne.

      Jednoczesne stosowanie niezalecane

      Jeśli w czasie długotrwałego stosowania leków przeciwzakrzepowych lub inhibitorów agregacji płytek krwi podaje się cefadroksyl, należy często kontrolować parametry krzepnięcia krwi w celu uniknięcia działań niepożądanych w postaci krwawienia.

      Konieczne zachowanie ostrożności

      Jednoczesne stosowanie probenecydu zmniejsza eliminację cefadroksylu przez nerki; z tego powodu stosowanie cefadroksylu w skojarzeniu z probenecydem może powodować zwiększenie stężenia cefadroksylu w osoczu.

      Cefadroksyl wiąże się z kolestyraminą, co może zmniejszać jego biodostępność.

    10. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    11. Ciąża

      Chociaż badania na zwierzętach i doświadczenia kliniczne nie dowiodły działania teratogennego, nie udowodniono bezpieczeństwa stosowania cefadroksylu podczas ciąży.

      Należy zachować dużą ostrożność, zalecając cefadroksyl pacjentce w ciąży.

      Karmienie piersią

      Cefadroksyl przenika do mleka kobiecego i osiąga w nim małe stężenie. U karmionego piersią niemowlęcia może wystąpić uczulenie, biegunka lub kolonizacja błony śluzowej przewodu pokarmowego przez grzyby.

      Należy zachować dużą ostrożność, zalecając cefadroksyl pacjentce karmiącej piersią.

      Pacjentka nie powinna karmić piersią w czasie stosowania cefadroksylu. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna w okresie leczenia produktem Biodroxil zaprzestać karmienia. W czasie leczenia i przez dwa dni po jego zakończeniu pokarm należy odciągać i usuwać.

    12. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    13. Cefadroksyl może spowodować ból głowy, zawroty głowy, nerwowość, bezsenność i uczucie

      zmęczenia, co wpływa niekorzystnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (patrz punkt 4.8).

    14. Działania niepożądane

    15. Częstość działań niepożądanych określono następująco:

      bardzo często: (1/10), często: (1/100 do <1/10), niezbyt często: (1/1000 do <1/100), rzadko: (1/10 000 do <1/1000), bardzo rzadko: (<1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

      Działania niepożądane notowano u około 6-7%* pacjentów otrzymujących cefadroksyl.

      Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

      Niezbyt często: kliniczne objawy wywołane rozwojem organizmów oportunistycznych (grzyby), np. grzybice pochwy, pleśniawki (patrz punkt 4.4)

      Bardzo rzadko: kandydoza narządów płciowych

      Zaburzenia krwi i układu chłonnego

      Rzadko: eozynofilia, małopłytkowość, leukopenia, neutropenia, agranulocytoza (ustępująca po odstawieniu leku)

      Bardzo rzadko: niedokrwistość hemolityczna o podłożu immunologicznym

      Zaburzenia układu immunologicznego Często: reakcje nadwrażliwości Rzadko: objawy choroby posurowiczej

      Bardzo rzadko: reakcja alergiczna typu natychmiastowego (wstrząs anafilaktyczny), patrz punkt 4.4

      Zaburzenia układu nerwowego

      Bardzo rzadko: ból głowy, bezsenność, zawroty głowy, nerwowość

      Zaburzenia żołądka i jelit

      Często: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, zapalenie błony śluzowej języka (patrz punkt 4.4)

      Rzadko: zapalenie okrężnicy

      Bardzo rzadko: rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (o nasileniu od lekkiego do zagrażającego życiu), patrz punkt 4.4

      Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

      Rzadko: cholestaza, idiosynkratyczna niewydolność wątroby, niewielkie zwiększenie aktywności aminotransferaz (AspAT, AlAT) i fosfatazy zasadowej

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Często: świąd, wysypka, wyprysk alergiczny, pokrzywka

      Rzadko: obrzęk naczynioruchowy

      Bardzo rzadko: pęcherzowy rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa-Johnsona), rumień wielopostaciowy

      Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

      Rzadko: bóle stawów

      Zaburzenia nerek i dróg moczowych

      Rzadko: śródmiąższowe zapalenie nerek (patrz punkt 4.4)

      Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

      Rzadko: gorączka polekowa

      Bardzo rzadko: uczucie zmęczenia

      Badania diagnostyczne

      Bardzo rzadko: dodatni wynik bezpośredniego i pośredniego testu Coombsa (patrz punkt 4.4)

      * Częstość podejrzewanych działań niepożądanych na podstawie obserwacyjnego badania z udziałem 904 pacjentów w okresie po wprowadzeniu cefadroksylu do obrotu.

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań

      niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać

      wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301/faks: + 48 22 49 21 309/e-mail: ndl@urpl.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    16. Przedawkowanie

    17. Brak badań klinicznych dotyczących przedawkowania cefadroksylu. Biorąc pod uwagę dane dotyczące przedawkowania innych cefalosporyn, można spodziewać się następujących objawów: nudności, omamy, nadreaktywność, objawy pozapiramidowe, stany pomroczne lub nawet śpiączka oraz osłabienie czynności nerek.

      Pierwsza pomoc po przyjęciu dawki toksycznej polega na natychmiastowym wywołaniu wymiotów lub płukaniu żołądka oraz, jeśli to konieczne, zastosowaniu hemodializy. Należy kontrolować

      czynność nerek, bilans wodno-elektrolitowy i w razie konieczności podjąć działania w celu jego normalizacji.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwbakteryjne do stosowania ogólnego; inne beta-laktamy przeciwbakteryjne; cefalosporyny I generacji.

      Kod ATC: J01DB05

      Cefadroksyl należy do cefalosporyn, antybiotyków o działaniu bakteriobójczym in vitro na wiele Gram-dodatnich i Gram-ujemnych drobnoustrojów. Hamuje syntezę mukopeptydów w ścianie bakterii, czyniąc ją niepełnowartościową i osmotycznie niestabilną.

      Działanie in vivo jest zazwyczaj bakteriobójcze, w zależności od wrażliwości drobnoustrojów, dawki leku, stężenia w tkankach oraz szybkości namnażania bakterii.

      Cefadroksyl skuteczniej działa na drobnoustroje szybko rosnące, wytwarzające ścianę komórkową.

      In vitro cefadroksyl działa bakteriobójczo na wiele drobnoustrojów.

      Do wrażliwych drobnoustrojów Gram-dodatnich należą:

      gronkowce wytwarzające i niewytwarzające penicylinazę, paciorkowce beta-hemolizujące,

      Streptococcus pneumoniae i Streptococcus pyogenes.

      Do wrażliwych drobnoustrojów Gram-ujemnych należą: Escherichia coli, gatunki Klebsiella, Proteus mirabilis, Moraxella (Branhamella) catarrhalis oraz Bacteroides spp. (oprócz Bacteroides fragilis

      i niektórych szczepów Haemophilus influenzae).

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Cefadroksyl po podaniu doustnym bardzo szybko się wchłania. Pokarm nie wpływa na biodostępność leku. Po przyjęciu pojedynczej dawki 500 mg lub 1000 mg średnie największe stężenie w surowicy wynosiło, odpowiednio, 16 i 28 µg/ml. Po 12 godzinach od podania można było oznaczyć stężenie

      leku w surowicy. Ponad 90% leku wydalane jest w postaci niezmienionej w moczu w ciągu 24 godzin. Największe stężenie w moczu po podaniu dawki 500 mg wynosi około 1800 µg/ml.

      Zwiększenie dawki na ogół powoduje również zwiększone stężenie leku w moczu. Po doustnym podaniu lek osiąga skuteczne stężenie terapeutyczne w płucach, migdałkach, wątrobie, pęcherzyku

      żółciowym, przewodach żółciowych, gruczole krokowym, kościach, mięśniach, w torebce stawowej, a także w ślinie, plwocinie, płynie opłucnowym, żółci i mazi stawowej.

      Okres półtrwania wynosi około 80-120 minut, a wiązanie z białkami osocza około 20%. Ponadto cefadroksyl jest rozpuszczalny w lipidach (0,19 mg/ml eteru) i w wodzie (12,79 mg/ml).

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. Toksyczność po podaniu jednorazowym

      Toksyczność cefadroksylu jest bardzo mała. Badania na zwierzętach nie wykazały żadnej ostrej toksyczności po doustnym podaniu leku. Wartości LD50 u szczurów po podaniu doustnym osiągają 8 g/kg mc.

      Toksyczność po podawaniu wielokrotnym

      Badania długoterminowe na szczurach z zastosowaniem dawek do 1 g/kg mc./dobę nie wykazały żadnego toksycznego wpływu na parametry hematologiczne, biochemiczne i histologiczne.

      Genotoksyczność, rakotwórczość i toksyczny wpływ na reprodukcję

      W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono działania teratogennego, mutagennego, rakotwórczego.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Krzemionka koloidalna Sacharyna

      Magnezu stearynian Guma guar

      Tytanu dwutlenek (E171)

      Substancja poprawiająca smak i zapach brzoskwiniowo-morelowa Talk

      Sacharoza

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

    6. Proszek: 3 lata

      Przygotowana zawiesina: 14 dni

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Proszek:

      Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed światłem i wilgocią.

      Przygotowana zawiesina:

      Przechowywać w lodówce (2°C - 8°C).

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. Butelka z oranżowego szkła o pojemności 100 ml (45 g proszku do sporządzania 60 ml zawiesiny) i 180 ml (75 g proszku do sporządzania 100 ml zawiesiny) z polipropylenową zakrętką zabezpieczającą przed dostępem dzieci, z wkładką z polietylenu, w tekturowym pudełku. Do opakowania dołączona jest polipropylenowa łyżka miarowa.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania

    12. Sposób przygotowania zawiesiny:

      Butelkę napełnić przegotowaną, ostudzoną wodą do poziomu nieznacznie poniżej kreski na etykiecie butelki i silnie wstrząsnąć. Następnie uzupełnić wodą do poziomu kreski i ponownie silnie wstrząsnąć. Przed każdym użyciem butelkę należy wstrząsnąć.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. Sandoz GmbH Biochemiestrasse 10

    6250 Kundl, Austria

  12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. Biodroxil 250 mg/5ml Pozwolenie nr 7802

    Biodroxil 500 mg/5ml Pozwolenie nr 7803

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 3.08.1998 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 31.05.2013 r.

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

Reklama: