Spis treści:
- NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
- SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
- POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
- SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
- WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
- DANE FARMACEUTYCZNE
- PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
- DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
Wskazania do stosowania
Dawkowanie i sposób podawania
Przeciwwskazania
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wpływ na płodność, ciążę i laktację Ciąża
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Działania niepożądane
Przedawkowanie
WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
Właściwości farmakodynamiczne
Właściwości farmakokinetyczne
Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
DANE FARMACEUTYCZNE
Wykaz substancji pomocniczych
Niezgodności farmaceutyczne
Okres ważności
Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Rodzaj i zawartość opakowania
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Vitaminum E Omega Pharma, 100 mg, kapsułki miękkie
Jedna kapsułka zawiera 100 mg int-rac-α-Tocopherylis acetas (all-rac-α-tokoferylu octanu). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej arachidowy 160 mg, czerwień koszenilowa (E124) 0,521 mg.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1
Kapsułka miękka.
Kapsułki kształtu owalnego, z twardą otoczką żelatynową o barwie czerwonej, ze szwem, wypełnione olejowym roztworem.
Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym.
Dawkowanie produktu leczniczego należy dostosować do rodzaju schorzenia oraz stanu klinicznego pacjenta.
Zwykle 1 kapsułka na dobę.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, hiperwitaminoza E, zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczów oraz hipoprotrombinemia spowodowana niedoborem witaminy K.
Ze względu na zawartość oleju arachidowego, stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na soję i orzeszki ziemne.
Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi witaminę E, ze względu na możliwość wystąpienia hiperwitaminozy.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania u osób z niewydolnością nerek lub wątroby oraz podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i indandionu, ze względu na możliwość występowania hipoprotrombinemii.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek.
Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, produkt może powodować reakcje alergiczne.
Kolestyramina, kolestypol, oleje mineralne lub neomycyna stosowane doustnie mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E.
Witamina E lub jej metabolity działają antagonistyczne do witaminy K. U pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn i indandionu lub estrogeny zwiększa się ryzyko krwotoków. Podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy.
Witamina E zwiększa wchłanianie i wykorzystanie witaminy A, oraz chroni przed hiperwitaminozą A.
Związki żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem obu leków). Również przyjmowanie dużych ilości witaminy E zmniejsza skuteczność leczenia preparatami żelaza.
Witamina E może zwiększyć wchłanianie cyklosporyny.
Stosowanie witaminy E w czasie ciąży powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Zalecane dobowe spożycie (RDA) witaminy E dla kobiet ciężarnych w wieku 14-50 lat wynosi 15 mg. Nie opisano komplikacji zarówno po zwiększeniu, jak i zmniejszeniu stężeń witaminy E u kobiet w ciąży.
Witamina E częściowo przenika przez łożysko. Jej stężenie we krwi matki jest 4-5 razy większe niż we krwi płodu (9-19 µg/ml we krwi matki, 2-6 µg/ml we krwi płodu), dlatego u wcześniaków, u których stężenie witaminy E jest małe częściej występuje niedokrwistość hemolityczna.
Karmienie piersią
Stosowanie witaminy E w czasie karmienia piersią powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Zalecane dzienne spożycie witaminy E dla kobiet karmiących piersią wynosi 19 mg.
Produkt leczniczy nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Częstość występowania działań niepożądanych określono następująco:
Bardzo często (1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do< 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000); częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Stosowanie dawek większych niż 300 jednostek międzynarodowych (j.m.) witaminy E na dobę (1 j.m. odpowiada aktywności biologicznej 1 mg octanu all-rac-α-tokoferylu) może powodować działania niepożądane:
Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E.
Zaburzenia endokrynologiczne
Częstość nieznana: zmniejszenie stężenia tyroksyny i trijodotyroniny w surowicy krwi, zwiększenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu.
Zaburzenia psychiczne
Częstość nieznana: zaburzenia emocjonalne.
Zaburzenia układu nerwowego
Częstość nieznana: ból głowy.
Zaburzenia oka
Częstość nieznana: zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie).
Zaburzenia naczyniowe
Częstość nieznana: zakrzepowe zapalenie żył.
Zaburzenia żołądka i jelit
Częstość nieznana: nudności, biegunka, kurcze jelit.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Częstość nieznana: wysypka.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Częstość nieznana: kreatynuria.
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Częstość nieznana: zaburzenia gonad, bolesność piersi.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Częstość nieznana: zmęczenie, osłabienie.
Badania diagnostyczne
Częstość nieznana: zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej, zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Stosowanie dawek większych niż 300 j.m. na dobę rzadko może powodować objawy wymienione w punkcie 4.8.
Grupa farmakoterapeutyczna: witaminy; tokoferol Kod ATC: A11HA03.
Witamina E działa jako przeciwutleniacz i chroni przed utlenieniem: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy wchodzące w skład błon komórkowych oraz inne wrażliwe na tlen substancje, w tym witaminę A i kwas askorbowy. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Ochrona przed uszkodzeniem przez rodniki tlenowe wydaje się istotna w rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mięśniowego.
Badania epidemiologiczne wskazują na związek pomiędzy dobową podażą witaminy E,
a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami, których patogeneza związana jest ze stresem oksydacyjnym. Witamina E zmniejsza agregację płytek krwi.
Wchłanianie
Z przewodu pokarmowego wchłania się 20-60% witaminy E. Stopień wchłaniania zwiększa się
w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Stopień wchłaniania zmniejsza się wraz ze zwiększeniem dawki. U pacjentów z zespołem złego wchłaniania i u wcześniaków o małej masie ciała witamina E lepiej wchłania się z preparatów zawierających postać rozpuszczalną w wodzie niż z roztworów olejowych.
Dystrybucja
Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciele szklistym oraz siatkówce, w której osiąga największe stężenie. Zapas witaminy E w ustroju wynosi 3-8 g i może pokrywać zapotrzebowanie organizmu nawet przez 4 lata. Stężenie witaminy E w osoczu jest zróżnicowane osobniczo i waha się od 6 do 14 mg/l, ale ściśle koreluje ze stężeniem lipoprotein i całkowitym stężeniem lipidów w osoczu. Utrzymujące się przez kilka miesięcy stężenie poniżej 5 mg/l w osoczu lub poniżej 800 mg/l w lipidach osocza jest uznawane za stan niedoboru. Podczas przyjmowania dużych dawek witaminy E jej podwyższone stężenia w osoczu mogą się utrzymywać do 2 dni. Witamina E częściowo przenika przez łożysko i jej stężenia u noworodków są 20-30% mniejsze niż w organizmie matki, zaś w przypadku wcześniaków mogą być nawet mniejsze. Mleko matek karmiących stosujących normalną dietę zawiera 2-5 mg/l witaminy E.
Eliminacja
Większość witaminy E jest powoli wydalana z żółcią, część ulega biotransformacji w wątrobie do glukuronidów, kwasu tokoferonowego i -laktonów, które są wydalane z moczem. Stwierdzono również powstawanie metabolitów o charakterze chinonów. Biologiczny okres półtrwania witaminy E wynosi około dwóch tygodni.
Witamina E nie wykazuje działania teratogennego, rakotwórczego ani mutagennego.
Olej arachidowy oczyszczony 160 mg Żelatyna
Glicerol
Czerwień koszenilowa (E124) 0,521 mg Woda oczyszczona
Nie dotyczy.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić od wilgoci. Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Blistry z folii PVC/PVDC/Al w tekturowym pudełku. 30 kapsułek (2 blistry po 15 kapsułek).
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Brak szczególnych wymagań.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Omega Pharma Poland Sp. z o.o. Al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
Pozwolenie nr 8172
03.06.2000 r./30.06.2005 r./01.08.2006 r./21.07.2008 r./ 07.12.2009r./09.09.2010r.
12.12.2017