Reklama:

Novate

Substancja czynna: Clobetasoli propionas 0.05 g
Postać farmaceutyczna: Krem , 0,5 mg/g
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. NOVATE, 0,5 mg/g, krem

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. 1 g kremu zawiera 0,5 mg klobetazolu propionianu (Clobetasoli propionas).

    Substancje pomocnicze o znanym działaniu: propylu parahydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), glikol propylenowy.

    1. g kremu zawiera 150 mg glikolu propylenowego. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Krem

    Krem o barwie białej lub białej z odcieniem różowym do jasnoszarego.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Produkt leczniczy NOVATE w postaci kremu jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu najbardziej opornych dermatoz, takich jak: łuszczyca (z wyjątkiem rozległej postaci wysiękowej), liszaj płaski, liszaj rumieniowaty przewlekły oraz innych dermatoz, których

      leczenie kortykosteroidami o słabszym działaniu okazało się nieskuteczne. Produkt leczniczy zawiera substancję czynną należącą do kortykosteroidów o bardzo silnym działaniu.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Propionian klobetazolu należy do grupy najsilniej działających kortykosteroidów stosowanych miejscowo (grupa IV) i jego długotrwałe stosowanie może powodować ciężkie działania niepożądane (patrz punkt 4.4). Jeśli kontynuowanie leczenia kortykosteroidem stosowanym miejscowo jest klinicznie uzasadnione przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, należy rozważyć zastosowanie słabiej działającego kortykosteroidu. Jeśli nastąpi zaostrzenie choroby, propionian klobetazolu można zastosować ponownie, ale przez krótki czas (patrz szczegóły poniżej).

      Dawkowanie:

      Małą ilość kremu nanosić na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę do uzyskania widocznej poprawy.

      Dzieci i młodzież

      Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci do ukończenia1 roku życia.

      Czas trwania leczenia

      Leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów skórnych. W przypadku najbardziej opornych chorób następuje to w ciągu kilku dni.

      Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie, a zastosowana w ciągu tygodnia ilość produktu leczniczego nie może być większa niż 50 g.

      Jeżeli w ciągu 2 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia nie wystąpi poprawa, może być konieczne ponowne zdiagnozowanie choroby.

      W przypadku konieczności stosowania produktu leczniczego na skórę twarzy, nie należy stosować opatrunków, a czas leczenia należy ograniczyć do 5 dni.

      W przypadku ponownego zaostrzenia choroby można powtórnie zastosować krótkotrwałe leczenie produktem NOVATE. Jeśli konieczne jest kontynuowanie leczenia kortykosteroidami, należy zastosować produkt leczniczy zawierający kortykosteroid o słabszym działaniu niż klobetazol.

      W przypadku bardzo opornych na leczenie zmian chorobowych, szczególnie gdy towarzyszy im nadmierne rogowacenie, przeciwzapalne działanie produktu leczniczego można zwiększyć poprzez nałożenie na noc leku pod opatrunkiem okluzyjnym przykrytym folią poliuretanową. Po zastosowaniu takiego opatrunku zwykle uzyskuje się poprawę. W dalszym leczeniu wystarcza zwykle stosowanie produktu leczniczego bez opatrunku.

    5. Przeciwwskazania

    6. Nadwrażliwość na klobetazolu propionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

      Nie należy stosować produktu leczniczego NOVATE:

      • w trądziku różowatym, trądziku pospolitym;

      • w dermatozach około ustnych;

      • w pierwotnych wirusowych zapaleniach skóry (np. opryszczka zwykła, ospa wietrzna);

      • w świądzie odbytu i okolic narządów płciowych;

      • na skórę pod pieluchą, ponieważ pielucha może działać podobnie jak opatrunek okluzyjny;

      • w pierwotnych grzybiczych (np. kandydozy) lub bakteryjnych zakażeniach skóry (np. liszajec);

      • u dzieci do ukończenia 1 roku życia, włącznie z zapaleniem i wykwitami skóry spowodowanymi stosowaniem pieluszek;

      • długotrwale.

    7. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    8. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry lub uczulenie, należy przerwać leczenie.

      Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą wchłaniać się do organizmu i powodować

      zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz wystąpienie objawów zespołu Cushinga. Dlatego nie należy stosować produktu leczniczego długotrwale

      (szczególnie u dzieci), należy unikać stosowania na duże powierzchnie skóry, stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym, kontaktu z błonami śluzowymi oraz stosowania na uszkodzoną skórę.

      Zaburzenie widzenia

      Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne

      zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (ang. Central Serous Chorioretinopathy, CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.

      Przypadki martwicy kości, ciężkich zakażeń (w tym martwiczego zapalenia powięzi)

      i immunosupresji ogólnoustrojowej (czasami powodujące przemijające zmiany w postaci mięsaka Kaposiego), występowały po długotrwałym stosowaniu klobetazolu propionianu w dawkach większych niż zalecane (patrz punkt 4.2). W niektórych przypadkach pacjenci

      przyjmowali jednocześnie inne silnie działające kortykosteroidy do stosowania doustnego lub miejscowego lub immunosupresanty (np. metotreksat, mykofenolan mofetylu). Jeśli leczenie kortykosteroidem stosowanym miejscowo jest klinicznie uzasadnione przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, należy rozważyć zastosowanie słabiej działającego kortykosteroidu.

      W przypadku stosowania produktu leczniczego na skórę twarzy występują zmiany atroficzne, zwłaszcza podczas długotrwałego leczenia. Należy o tym pamiętać, szczególnie podczas rozpoczynania leczenia chorób takich jak łuszczyca, liszaj rumieniowaty przewlekły czy różnego rodzaju egzemy.

      Należy chronić oczy przed kontaktem z produktem. Kontakt z oczami może spowodować wystąpienie jaskry lub zaostrzenie jej objawów.

      Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

      W przypadku leczenia zmian skórnych, które są zakażone, należy zastosować leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Pojawienie się zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego w trakcie leczenia zmian skórnych kortykosteroidami jest wskazaniem do

      natychmiastowego przerwania leczenia i podania leków przeciwbakteryjnych o działaniu ogólnoustrojowym. Przyczyną zakażeń bakteryjnych są m.in. dogodne warunki (ciepło

      i wilgoć), jakie stwarza stosowanie opatrunków okluzyjnych.

      Przed nałożeniem produktu leczniczego należy dokładnie oczyścić i osuszyć zmienioną chorobowo powierzchnię skóry.

      Dzieci i młodzież

      U dzieci, podczas miejscowego leczenia kortykosteroidami ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza jest większe niż u dorosłych, ze względu na większy stosunek powierzchni skóry do masy ciała i związane z tym zwiększone wchłanianie klobetazolu przez skórę.

      Produkt leczniczy zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

      Produkt leczniczy zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

    9. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    10. Nie stwierdzono.

    11. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    12. Ciąża

      Produktu leczniczego NOVATE nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to

      bezwzględnie konieczne. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany przez kobiety, które planują zajść w ciążę.

      Brak danych klinicznych dotyczących stosowania klobetazolu propionianu w czasie ciąży. W badaniach laboratoryjnych na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy o działaniu ogólnoustrojowym działają teratogennie we względnie małych dawkach. Niektóre

      z kortykosteroidów działały teratogennie po zastosowaniu na skórę zwierząt laboratoryjnych. Nie prowadzono badań nad działaniem teratogennym klobetazolu w postaci kremu na skórę. Wiadomo jednak, że ulega on wchłanianiu przez skórę do organizmu, a klobetazol podany podskórnie królikom i myszom działał teratogennie.

      Karmienie piersią

      Produktu leczniczego NOVATE nie wolno stosować w okresie karmienia piersią, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.

      W razie takiej konieczności, kobiety karmiące piersią należy uprzedzić, by nie nakładały produktu leczniczego na piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

      Brak danych klinicznych dotyczących stosowania klobetazolu propionianu w czasie laktacji.

      Nie wiadomo, czy kortykosteroidy stosowane miejscowo przenikają do mleka. Wiadomo jednak, że kortykosteroidy podane ogólnoustrojowo przenikają do mleka i mogą wywołać

      działania niepożądane u dzieci karmionych piersią, powodując między innymi zahamowanie wzrostu.

    13. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    14. Produkt leczniczy NOVATE nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

    15. Działania niepożądane

    16. Częstość działań niepożądanych uszeregowano następująco: często (≥ 1/100, < 1/10), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Często:

      uczucie pieczenie skóry w miejscu stosowania

      Częstość nieznana:

      swędzenie, atrofia skóry, pękanie i powstawanie rozstępów skóry, wtórne zakażenia, wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, potówki, zaostrzenie objawów choroby.

      Zaburzenia oka

      Częstość nieznana:

      nieostre widzenie (patrz także punkt 4.4.)

      W przypadku długotrwałego miejscowego stosowania produktu leczniczego, stosowania go w dużych dawkach lub na duże powierzchnie skóry może powodować:

      Zaburzenia endokrynologiczne

      Częstość nieznana:

      ogólnoustrojowe objawy niepożądane kortykosteroidów, zespół Cushinga.

      Jeżeli tygodniowa dawka produktu jest mniejsza niż 50 g to zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercze jest odwracalne i szybko ustępuje po przerwaniu leczenia.

      Przewlekłe stosowanie preparatów może powodować:

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Częstość nieznana:

      atroficzne zmiany skórne takie jak: ścieńczenie i rozstępy,

      rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, szczególnie wtedy, gdy stosowano opatrunki okluzyjne lub produkt leczniczy stosowany był w fałdach skórnych.

      Długotrwałe stosowanie produktu leczniczego w łuszczycy powoduje częstsze nawroty i oporność na dalsze leczenie, może także powodować wysiew łuszczycy krostkowej. W przypadku miejscowego stosowania kortykosteroidów może wystąpić nadmierne owłosienie oraz zmiany pigmentacji skóry.

      Dzieci i młodzież

      W przypadku długotrwałego miejscowego stosowania produktu leczniczego, stosowania go w dużych dawkach lub na duże powierzchnie skóry obserwowano wystąpienie ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, zespołu Cushinga.

      U dzieci dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Do wystąpienia objawów zespołu Cushinga może przyczynić się używanie opatrunków okluzyjnych (tak samo może działać pielucha), gdyż nasila się wchłanianie klobetazolu z powierzchni skóry.

      W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek działań niepożądanych należy natychmiast przerwać leczenie.

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu

      medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów

      Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

      Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301

      Faks: + 48 22 49 21 309

      Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    17. Przedawkowanie

    18. Klobetazol może się wchłaniać do organizmu w ilościach wystarczających do wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów.

      Po długotrwałym stosowaniu produktu leczniczego lub stosowaniu go na dużą powierzchnię skóry, mogą pojawić się objawy przedawkowania w postaci, np. obrzęków, nadciśnienia, hiperglikemii, cukromoczu, zmniejszenia odporności a w ciężkich przypadkach choroby Cushinga.

      Długotrwałe stosowanie produktu leczniczego może doprowadzić do zahamowania osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: kortykosteroidy, preparaty dermatologiczne, o bardzo silnym działaniu, kod ATC: D07AD01.

      Klobetazol wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

      Mechanizm działania

      Mechanizm przeciwzapalnego działania steroidów stosowanych miejscowo nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że działają one poprzez indukcję białek zwanych ogólnie lipokortynami, które hamują aktywność fosofolipazy A. Najprawdopodobniej białka te kontrolują biosyntezę potencjalnych mediatorów stanu zapalnego takich jak prostaglandyny czy leukotrieny, poprzez hamowanie ich powstawania z prekursora, jakim jest kwas arachidonowy.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Wchłanianie

      Wchłanianie przez skórę do krążenia ogólnego kortykosteroidów stosowanych miejscowo

      zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu leczniczego czy zaburzenia ciągłości skóry. Stosowanie opatrunków okluzyjnych, nawilżenie lub stany zapalne skóry mogą spowodować zwiększenie wchłaniania miejscowo stosowanych kortykosteroidów.

      Zwiększone wchłanianie klobetazolu propionianu zachodzi również podczas stosowania produktu leczniczego w nadmiernych dawkach lub stosowania długotrwałego.

      Metabolizm

      Po wchłonięciu do krwi, metabolizm kortykosteroidów zachodzi w wątrobie. Klobetazol, ze względu na grupę hydroksylową w pozycji 17 oraz podstawnik fluorowy, nie jest

      metabolizowany w skórze. Dlatego powtórne nanoszenie produktu leczniczego powoduje jego kumulację w skórze, co może prowadzić do wydłużenia działania, nasilenia działań

      niepożądanych i wchłaniania ogólnoustrojowego.

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. Nie prowadzono długookresowych badań na zwierzętach, dotyczących działania rakotwórczego klobetazolu.

      Badania na szczurach, którym podawano doustnie dawki do 50 mg/kg mc. na dobę, nie wykazały wpływu klobetazolu na płodność samców. W przypadku samic, po zastosowaniu klobetazolu w dużych dawkach, obserwowano zwiększenie liczby wchłoniętych embrionów i zmniejszenie liczby żywych płodów. Klobetazol wykazuje silniejsze działanie teratogenne

      w porównaniu z kortykosteroidami o słabszym działaniu. W badaniach na myszach wykazano po podaniu podskórnym klobetazolu działanie fetotoksyczne (po dawce 1 mg/kg mc.) oraz

      teratogenne (już po dawce 0,03 mg/kg mc.). Obserwowano rozszczepienie podniebienia oraz zmiany w budowie szkieletu. Podawane dawki stanowią ok. 0,01 i 0,33 dawek klobetazolu, które ulegają wchłonięciu po zastosowaniu miejscowym produktu leczniczego.

      W badaniach na królikach zaobserwowano rozszczepienie podniebienia, zmiany w budowie szkieletu oraz powstanie szczeliny czaszki u płodu, po podaniu podskórnym klobetazolu

      w dawce 3 i 10 μg/kg mc. Dawki te stanowią 0,01 i 0,003 dawek klobetazolu, które ulegają wchłonięciu po zastosowaniu miejscowym NOVATE.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Karbomer 1342

      Karbomeru kopolimer (typ B) Parafina ciekła

      Glikol propylenowy

      Metylu parahydroksybenzoesan (E218) Propylu parahydroksybenzoesan (E216) Disodu edetynian

      Trietanoloamina Woda oczyszczona

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

      1. lata

    6. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    7. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

    8. Rodzaj i zawartość opakowania

    9. Tuba aluminiowa z zakrętką PP w tekturowym pudełku. 1 tuba po 30 g

      1 tuba po 45 g

      1 tuba po 60 g

      Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

      6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania

      Bez specjalnych wymagań. Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. Bausch Health Ireland Limited 3013 Lake Drive

    Citywest Business Campus Dublin 24, D24PPT3 Irlandia

  12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. Pozwolenie nr 9320

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 24 kwietnia 2002 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 2 października 2013

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

7 stycznia 2021 r.

Reklama: