Reklama:

Androtop

Substancja czynna: Testosteronum 25 mg
Postać farmaceutyczna: Żel przezskórny , 25 mg/2,5 g
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Androtop; 25 mg, żel w saszetce.

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Jedna saszetka 2,5 g zawiera 25 mg testosteronu (Testosteronum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Żel w saszetce.

    Przezroczysty lub lekko opalizujący żel w saszetce.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Testosteronowa terapia zastępcza w hipogonadyzmie męskim, gdy niedobór testosteronu jest potwierdzony przez objawy kliniczne i badania biochemiczne.

      (patrz 4.4

      Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Podanie przezskórne.

      Mężczyźni - dorośli i w podeszłym wieku

      Zalecana dawka wynosi 5 g żelu (tj. 50 mg testosteronu), który należy stosowa

      raz na dobę mniej więcej o tej samej porze, najlepiej rano. Dawka dobowa powinna zostać skorygowana przez lekarza zależnie od odpowiedzi klinicznej lub wyników badań laboratoryjnych, indywidualnie dla każdego pacjenta, przy czym nie należy przekracza

      10 g żelu na dobę. Wielkość dawki koryguje się stopniowo, o 2,5 g żelu za jednym razem.

      Żel powinien by

      nakładany samodzielnie przez pacjenta na czystą, suchą, zdrową skórę obu barków lub obu ramion, lub brzucha.

      Po otwarciu saszetki należy wyją

      z niej całą zawartość i natychmiast nałoży

      na skórę. Żel wystarczy po prostu delikatnie rozsmarowa

      cienką warstewką. Nie jest konieczne wcieranie go w skórę. Pacjent powinien pozostawić żel do wyschnięcia na co najmniej 3 do 5 minut przed ubraniem się. Po nałożeniu preparatu ręce należy umy

      wodą z mydłem.

      Nie stosować na okolice narządów płciowych, ponieważ ze względu na dużą zawartość alkoholu w preparacie może to wywoła

      miejscowe podrażnienie.

      Stan równowagi testosteronu w osoczu zostaje osiągnięty mniej więcej w drugim dniu leczenia preparatem Androtop. W celu korekty dawki testosteronu należy wykonać oznaczenie stężenia tej substancji w surowicy rano przed nałożeniem żelu od 3 dnia od rozpoczęcia leczenia (najbardziej racjonalny wydaje się termin jednego tygodnia). Dawkę można zmniejszy

      , jeżeli stwierdzi się zwiększenie stężenia testosteronu w osoczu powyżej pożądanego stężenia. Jeżeli stężenie to będzie małe, dawkę można zwiększy

      , nie przekraczając jednak 10 g żelu na dobę.

      Dzieci

      Preparat Androtop nie jest wskazany do stosowania u dzieci i nie był poddawany ocenie klinicznej u pacjentów płci męskiej w wieku poniżej 18 lat.

    5. Przeciwwskazania

    6. Stosowanie preparatu Androtop jest przeciwwskazane:

      • w razie rozpoznania lub podejrzenia raka gruczołu krokowego lub raka sutka,

      • w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancję aktywną lub na którykolwiek z pozostałych składników żelu wymieniony w punkcie 6.1.

    7. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    8. Preparat Androtop należy stosować wyłącznie u chorych ze zdiagnozowanym hipogonadyzmem (hiper- i hipogonadotroficznym), pod warunkiem wykluczenia przed rozpoczęciem leczenia innej etiologii stwierdzanych objawów. Niedobór testosteronu powinien przejawiać się wyraźnymi cechami klinicznymi (zanik drugorzędowych cech płciowych, zmiana budowy ciała, osłabienie, zmniejszenie libido, zaburzenia wzwodu itp.) i powinien zosta

      potwierdzony dwoma oddzielnymi oznaczeniami testosteronu we krwi. Do chwili obecnej nie uzgodniono wartości normy stężenia testosteronu zależnych od wieku. Jednakże należy wzią

      pod uwagę fakt, że fizjologicznie stężenie tego hormonu w surowicy maleje z wiekiem.

      Ze względu na zmienność wyników badań laboratoryjnych, wszystkie oznaczenia testosteronu powinny by

      wykonywane w tym samym laboratorium.

      Preparat Androtop nie jest przeznaczony do leczenia niepłodności lub impotencji u mężczyzn.

      Przed rozpoczęciem stosowania testosteronu wszyscy pacjenci muszą zostać poddani dokładnym badaniom mającym na celu wykluczenie ryzyka istniejącego raka gruczołu krokowego. U pacjentów poddawanych leczeniu testosteronem konieczne jest staranne i regularne kontrolowanie stanu gruczołu krokowego i sutków, przy użyciu zalecanych metod (badanie per rectum i oznaczanie stężenia swoistego antygenu sterczowego (ang. PSA) w surowicy), co najmniej raz na rok oraz dwa razy na rok u osób w podeszłym wieku i z grupy podwyższonego ryzyka (z czynnikami klinicznymi lub rodzinnymi).

      Androgeny mogą przyspiesza

      rozwój subklinicznego raka gruczołu krokowego i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

      Preparat Androtop należy stosowa

      ostrożnie u tych pacjentów z chorobą nowotworową, u których występuje podwyższone ryzyko hiperkalcemii (i związanej z nią hiperkalciurii) ze względu na przerzuty do kości. U osób tych zaleca się regularne kontrolowanie stężenia wapnia w surowicy.

      U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek lub chorobą niedokrwienną serca, leczenie testosteronem może spowodować poważne powikłania w postaci obrzęków, przebiegających z zastoinową niewydolnością serca lub bez niej. W takim przypadku leczenie należy przerwa

      natychmiast. Ponadto może być konieczne zastosowanie leków moczopędnych.

      Preparat Androtop należy stosowa

      ostrożnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

      Testosteron może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, w związku z czym preparat Androtop należy stosowa

      z zachowaniem ostrożności u mężczyzn z nadciśnieniem.

      Należy monitorować stężenie testosteronu w punkcie początkowym i regularnie podczas leczenia. Lekarze powinni indywidualnie dostosowywać dawkowanie w celu zapewnienia stężenia testosteronu występującego podczas prawidłowej czynności gonad.

      Poza badaniami laboratoryjnymi stężenia testosteronu, u pacjentów otrzymujących długoterminowe leczenie androgenami, należy również regularnie monitorować następujące parametry laboratoryjne: stężenie hemoglobiny, hematokryt (pod kątem policytemii), testy czynnościowe wątroby i profil lipidowy.

      Doświadczenia dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności stosowania produktu

      <nazwa produktu> u pacjentów w wieku powyżej 65 lat są ograniczone. Aktualnie nie ma konsensusu dotyczącego swoistych dla wieku wartości referencyjnych stężenia testosteronu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że fizjologiczne stężenie testosteronu w surowicy zmniejsza się wraz z wiekiem.

      Preparat Androtop należy stosowa

      ostrożnie u pacjentów z padaczką i migreną, ponieważ może on nasila te stany chorobowe.

      Opublikowano doniesienia na temat zwiększonego ryzyka pojawienia się bezdechu sennego u osób z hipogonadyzmem leczonych estrami testosteronu, zwłaszcza jeżeli występują u nich takie czynniki ryzyka, jak otyłość i przewlekłe choroby układu oddechowego.

      U pacjentów leczonych androgenami, u których zostanie uzyskane prawidłowe stężenie testosteronu w osoczu dzięki terapii zastępczej, może dojść do poprawy wrażliwości na insulinę.

      Niektóre objawy kliniczne: drażliwoś

      , nerwowoś

      , zwiększenie masy ciała, częste lub przedłużone erekcje mogą wskazywać na nadmierne narażenie na androgeny, co wymaga korekty dawkowania.

      Jeżeli u pacjenta pojawią się bardzo nasilone reakcje w miejscu podania leku, kontynuowanie terapii należy rozważy

      i w razie potrzeby przerwać.

      Sportowcom zwraca się uwagę na fakt, że omawiany preparat gotowy zawiera substancję czynną (testosteron), która może dawa

      pozytywny wynik testów antydopingowych.

      Preparat Androtop nie powinien być stosowany przez kobiety ze względu na możliwe działania wirylizujące.

      Potencjalne przekazanie testosteronu.

      Jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności, testosteron w żelu może zostać przekazany innym osobom w trakcie bezpośredniego kontaktu przez skórę, co może prowadzić do zwiększenia stężenia tego hormonu w surowicy i wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych (np. porostu włosów na twarzy i (lub) ciele, obniżenia głosu, nieregularności cyklu miesiączkowego) w razie powtarzania się kontaktów (przypadkowa androgenizacja).

      Lekarz powinien dokładnie poinformować pacjenta o ryzyku przekazania testosteronu innej osobie w trakcie kontaktów i przekazać mu zalecenia zapewniające bezpieczeństwo (patrz niżej). Preparatu Androtop nie należy przepisywać pacjentom, u których istnieje znaczne ryzyko nieprzestrzegania zaleceń zapewniających bezpieczeństwo (np. ciężki alkoholizm, nadużywanie leków, ciężkie zaburzenia psychiczne).

      Przekazaniu testosteronu bezpośrednio przez skórę zapobiega się poprzez noszenie ubrań pokrywających miejsce nałożenia preparatu lub wzięcie prysznica przed bliskim kontaktem.

      W związku z powyższym zaleca się zachowywanie następujących środków ostrożności:

      • przez pacjenta:

        • mycie rąk wodą z mydłem po nałożeniu żelu,

        • przykrywanie miejsca nałożenia żelu ubraniem po wyschnięciu preparatu,

        • branie prysznica przed przewidywanymi kontaktami intymnymi.

      • u osób, które nie są leczone preparatem Androtop:

      • w razie kontaktu z miejscem nałożenia żelu, które nie zostało umyte i nie jest przykryte ubraniem należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem obszar skóry, na który mógł zostać przeniesiony testosteron,

      • należy zgłosić lekarzowi pojawienie się takich objawów nadmiernego narażenia na androgeny, jak trądzik czy zmiany porostu i rozmieszczenia włosów.

      Według badań in vitro nad wchłanianiem testosteronu z preparatu Androtop, wydaje się właściwe, aby pacjenci zachowywali co najmniej 6 godzin przerwy pomiędzy nałożeniem żelu i wykąpaniem się lub wzięciem prysznica. Zażycie kąpieli lub wzięcie prysznica od czasu do czasu po upływie od 1 do 6 godzin od nałożenia żelu nie powinno istotnie zmienić wyniku leczenia.

      Aby zagwarantować bezpieczeństwo partnerce, pacjentowi należy na przykład zalecić, aby zachowywał dłuższą przerwę pomiędzy nałożeniem preparatu Androtop i współżyciem płciowym, nosił podkoszulkę z krótkimi rękawami w trakcie intymnych kontaktów lub brał prysznic przed przystąpieniem do współżycia.

      Ponadto zaleca się noszenie ubioru z krótkimi rękawami przykrywającego miejsce nałożenia preparatu podczas bliskich kontaktów z dzie

      mi, aby zapobiec ewentualnemu zanieczyszczeniu lekiem ich skóry.

      Kobiety w ciąży muszą unikać wszelkich kontaktów z miejscami nałożenia preparatu Androtop. Jeżeli partnerka pacjenta leczonego preparatem zajdzie w ciążę, pacjent musi ze wzmożoną uwagą zachowywać zalecane środki ostrożności (patrz punkt 4.6).

    9. Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji

    10. + Doustne leki przeciwzakrzepowe

      Zmiany siły działania przeciwzakrzepowego (nasilone działanie doustnego leku przeciwzakrzepowego wskutek modyfikacji syntezy czynników krzepnięcia w wątrobie oraz kompetycyjne zahamowanie wiązania się tego leku z białkami osocza):

      Zaleca się częstsze wykonywanie oznaczeń czasu protrombinowego oraz wskaźnika INR. Pacjenci przyjmujący doustne leki przeciwzakrzepowe wymagają dokładnej kontroli, zwłaszcza przy rozpoczynaniu lub kończeniu leczenia androgenami.

      Równoczesne podawanie testosteronu i ACTH lub kortykosteroidów może zwiększać ryzyko wystąpienia obrzęków. W związku z tym omawiane produkty lecznicze należy podawać ostrożnie, zwłaszcza u osób z chorobami serca, nerek lub wątroby.

      Wpływ na badania laboratoryjne: androgeny mogą zmniejsza

      stężenie globuliny wiążącej tyroksynę, co prowadzi do zmniejszenia stężenia T w

      4

      surowicy oraz do zwiększenia

      wychwytu T

      3

      i T na żywicy. Jednakże stężenie wolnych hormonów tarczycy nie

      4

      ulega zmianie i nie stwierdzono objawów klinicznych niewydolności gruczołu tarczowego.

    11. Zapłodnienie iąża i laktacja

    12. Preparat Androtop jest przeznaczony wyłącznie do stosowania przez mężczyzn.

      Nie jest on wskazany do stosowania przez kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Nie przeprowadzono badań klinicznych nad podawaniem tego leku u kobiet.

      Kobiety w ciąży muszą unika

      wszelkich kontaktów z miejscami nałożenia preparatu Androtop (patrz punkt 4.4). Preparat ten może wykazywa

      niekorzystny wpływ wirylizujący na płód. W razie kontaktu należy jak najszybciej umy wodą z mydłem narażoną na kontakt okolicę skóry.

    13. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń

    14. mechanicznych w ruchu

      Nie przeprowadzano badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów

      mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

    15. Działania niepożądane

    16. Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi w trakcie stosowania zalecanej

      dawki 5 g żelu na dobę były odczyny skórne (10%): odczyny w miejscu aplikacji, rumień, trądzik, suchość skóry.

      W poniższej tabeli wymieniono działania niepożądane stwierdzane u 1 - <10% pacjentów leczonych preparatem ANDROTOP w kontrolowanych badaniach klinicznych:

      Klasyfikacja układów narządowych

      Częste działania niepożądane

      (>1/100,<1/10)

      Zaburzenia krwi i układu chłonnego

      Zmiany wyników badań laboratoryjnych (policytemia, zmiany stężenia lipidów) Zwiększenie hematokrytu, zwiększenie liczby

      krwinek czerwonych, zwiększenie stężenia hemoglobiny

      Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

      Bóle głowy

      Zaburzenia nerek i dróg moczowych

      Zaburzenia ze strony gruczołu krokowego

      Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

      Ginekomastia, mastodynia

      Zaburzenia układu nerwowego

      Zawroty głowy, parestezje, amnezja, przeczulica

      Zaburzenia psychiczne

      Zaburzenia nastroju

      Zaburzenia naczyniowe

      Nadciśnienie tętnicze

      Zaburzenia żołądka i jelit

      Biegunka

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Łysienie, pokrzywka

      Ginekomastia, która może utrzymywa

      się dłużej, jest często stwierdzana u osób z leczonym hipogonadyzmem

      .

      W poniższej tabeli wymieniono działania niepożądane odnotowane w literaturze, stwierdzone w trakcie leczenia preparatami zawierającymi testosteron podawanymi doustnie lub we wstrzyknięciach:

      * Dane dotyczące ryzyka wystąpienia raka prostaty w związku z terapią testosteronem są

      niejednoznaczne.

      Do innych rzadkich działań niepożądanych związanych ze stosowaniem zbyt dużych dawek

      testosteronu należą nowotwory wątroby.

      Ze względu na zawartość alkoholu w preparacie, jego częste nakładanie na skórę może powodowa

      podrażnienia i suchość skóry.

      Zgłaszanie podejrzenia zdarzeń niepożądanych:

      Zgłaszanie podejrzenia zdarzeń niepożądanych po uzyskaniu dopuszczenia do obrotu jest bardzo ważne. Pozwala to na nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści i ryzyka produktu leczniczego. Pracownicy władz medycznych proszą o zgłaszanie podejrzeń wszystkich zdarzeń niepożądanych poprzez krajowy system raportowania:

      Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

      Al. Jerozolimskie 181C PL-02 222 Warszawa

      Tel.: + 48 22 49 21 301

      Faks: + 48 22 49 21 309

      e-mail: ndl@urpl.gov.pl

    17. Przedawkowanie

    18. W literaturze przedstawiono dane dotyczące tylko jednego przypadku ostrego

      przedawkowania testosteronu po wstrzyknięciu leku. Był to przypadek udaru mózgu u pacjenta z dużym stężeniem testosteronu w osoczu, wynoszącym 114 ng/ml (395 nmol/l).

      Osiągnięcie tak dużego stężenia jest bardzo nieprawdopodobne przy stosowaniu przezskórnym.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE5

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: Androgeny. Kod ATC: G03B A03.

      Endogenne androgeny wydzielane przez jądra, w tym przede wszystkim testosteron, a także ich główny metabolit dihydrotestosteron (ang. DHT), odpowiadają za rozwój zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz za zachowanie drugorzędowych cech płciowych (za stymulację porostu włosów, obniżenie głosu, rozwój libido), a ponadto wywierają ogólny wpływ na anabolizm białek, rozwój mięśni szkieletowych i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w obrębie organizmu oraz odpowiadają za zmniejszenie wydalania azotu, sodu, potasu, chlorków, fosforanów i wody z moczem.

      Testosteron nie wywołuje rozwoju jąder: zmniejsza on wydzielanie gonadotropin przez przysadkę.

      Oddziaływania testosteronu na niektóre narządy docelowe pojawiają się po obwodowej konwersji tego hormonu do estradiolu, który z kolei wiąże się z receptorami estrogenowymi w jądrach komórek docelowych, np. komórek przysadki, komórek tłuszczowych, komórek mózgu, komórek kostnych oraz komórek Leydiga w jądrach.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Przez skórę wchłania się około 9% do 14% podanej dawki testosteronu.

      Po wchłonięciu przez skórę testosteron przenika drogą dyfuzji do krążenia ogólnego, gdzie utrzymuje się jego względnie stałe stężenie w czasie 24-godzinnego cyklu.

      Stężenie testosteronu w surowicy stale zwiększa się począwszy od pierwszej godziny od jego podania, osiągając stan równowagi do drugiego dnia. Dobowe zmiany stężenia testosteronu mają wtedy podobną amplitudę, jak zmiany obserwowane w ramach rytmu okołodobowego wydzielania endogennego testosteronu. Dlatego droga przezskórna pozwala na uniknięcie nagłego zwiększenia stężenia leku we krwi w przebiegu jego dystrybucji, typowych dla stosowania leku w zastrzykach. Nie prowadzi do uzyskania większego niż fizjologiczne stężenia hormonów steroidowych w wątrobie, w przeciwieństwie do doustnej terapii androgenowej.

      Podawanie preparatu Androtop w dawce 5 g prowadzi do średniego zwiększenia stężenia testosteronu w osoczu o około 2,5 ng/ml (8,7 nmol/l).

      Po zakończeniu leczenia stężenie testosteronu zaczyna się zmniejszać po upływie około 24 godzin od ostatniej dawki. Stężenie to powraca do normy po upływie od około 72 do 96 godzin od podania ostatniej dawki.

      Najważniejszymi czynnymi metabolitami testosteronu są dihydrotestosteron i estradiol.

      Testosteron jest wydzielany przede wszystkim z moczem i z kałem w postaci sprzężonych metabolitów.

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. W badaniach in vitro z zastosowaniem modelu mutacji powrotnych (w teście Amesa) oraz z zastosowaniem komórek jajników chomika stwierdzono, że testosteron nie wykazuje właściwości mutagennych. W badaniach na zwierzętach laboratoryjnych zaobserwowano związek pomiędzy terapią androgenową i rozwojem niektórych nowotworów. Dane z doświadczeń na szczurach wykazały zwiększoną częstość występowania raka gruczołu krokowego po leczeniu testosteronem.

      Wiadomo, że hormony płciowe ułatwiają rozwój niektórych nowotworów wywoływanych przez znane kancerogeny. Nie stwierdzono powiązania pomiędzy tymi odkryciami i rzeczywistym ryzykiem u ludzi.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Karbomer 980 Izopropylu mirystynian Etanol 96% (v/v)

      Sodu wodorotlenek 0,1N Woda oczyszczona

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres trwałości

    6. 3 lata.

    7. Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu

    8. Bez specjalnych wymagań.

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. 2,5 g żelu w saszetce (PET/Al/LDPE).

      Tekturowe pudełka po 1, 2, 7, 10, 14, 28, 30, 50, 60, 90 lub 100 saszetek.

      Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdowa się w obrocie.

    11. Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania

    12. Brak szczególnych wymagań.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. Laboratoires BESINS INTERNATIONAL 3, rue du Bourg l’Abbé

    75003 Paryż Francja

  12. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. 12266

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. 08.06.2006

  16. DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

czerwiec 2015

Reklama: