Reklama:

Luxfen

Substancja czynna: Brimonidini tartras 2 mg ( co odpowiada 1,3 mg/ml brymonidyny)
Nazwa Produktu Leczniczego występuje w postaci: Krople do oczu roztwór
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Luxfen, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. 1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny, co odpowiada 1,3 mg brymonidyny Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 0,05 mg/ml chlorku benzalkoniowego.

    Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Krople do oczu, roztwór.

    Przejrzysty, lekko żółtawo-zielony roztwór.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Obniżenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego (CŚG) u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

      • W monoterapii u pacjentów, u których miejscowe stosowanie β-adrenolityków jest przeciwwskazane.

      • W leczeniu skojarzonym z innymi lekami obniżającymi CŚG, jeżeli redukcja ciśnienia z użyciem

      tych leków jest niewystarczająca (patrz punkt 5.1).

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Dawkowanie

      Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku)

      Zaleca się stosować jedną kroplę produktu leczniczego Luxfen do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę, w odstępach około 12 godzin. U osób w podeszłym wieku nie jest wymagana zmiana dawkowania.

      Zaburzenia czynności nerek i wątroby

      Nie prowadzono badań dotyczących stosowania brymonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór, u chorych z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (patrz punkt 4.4).

      Dzieci i młodzież

      Nie prowadzono badań klinicznych z udziałem młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

      Nie zaleca się stosowania produktu Luxfen u dzieci poniżej 12 lat. Stosowanie leku jest przeciwwskazane u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat (patrz punkt 4.3, punkt 4.4 i punkt 4.9).

      Odnotowano występowanie ciężkich działań niepożądanych u noworodków. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania brymonidyny u dzieci.

      Sposób podawania Podanie do oka

      Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kropli do oczu, aby zmniejszyć możliwość wchłonięcia brymonidyny do krążenia systemowego, bezpośrednio po zakropleniu leku zaleca się uciśnięcie przez jedną minutę woreczka łzowego w okolicy kąta przyśrodkowego oka (uciśnięcie punktu łzowego).

      Należy tak postąpić natychmiast po podaniu każdej kropli.

      W przypadku stosowania więcej niż jednego leku do oczu zaleca się zachowanie co najmniej

      5-15 minut przerwy między podaniem poszczególnych produktów leczniczych.

    5. Przeciwwskazania

      • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

      • U noworodków, niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat (patrz punkt 4.8);

      • U pacjentów leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), oraz lekami przeciwdepresyjnymi wpływającymi na przewodnictwo noradrenergiczne (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i mianseryna).

    6. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    7. Należy zachować ostrożność stosując produkt u chorych z nasiloną, niestabilną i niepoddającą się

      leczeniu chorobą układu sercowo-naczyniowego.

      U niektórych chorych uczestniczących w badaniach klinicznych (12,7%) po podaniu brymonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór odnotowano przypadki reakcji nadwrażliwości dotyczących oczu (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane). W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego Luxfen.

      Opóźnione reakcje nadwrażliwości dotyczące oczu były zgłaszane podczas stosowania brimonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór, niektóre z nich zgłoszono jako związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego

      Luxfen należy stosować ostrożnie u chorych z depresją, niewydolnością krążenia mózgowego

      i wieńcowego, zespołem Raynauda, niedociśnieniem ortostatycznym lub zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń.

      Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania brymonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór u chorych z niewydolnością wątroby lub nerek, dlatego zaleca się ostrożność w przypadku stosowania brymonidyny w tych grupach chorych.

      Produkt Luxfen zawiera benzalkoniowy chlorek jako środek konserwujący

      Zgłaszano, że benzalkoniowy chlorek może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Benzalkoniowy chlorek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub uszkodzeniami rogówki.

      Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować.

      Informacje dla pacjentów stosujących soczewki kontaktowe

      Benzalkoniowy chlorek może być wchłaniany przez soczewki kontaktowe i może zmieniać zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych.

      Pacjenci powinni usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem oraz odczekać co najmniej 15

      minut przed ich ponownym założeniem.

      Dzieci i młodzież

      U dzieci w wieku 2 lat lub starszych, szczególnie w wieku od 2 do 7 lat i /lub z masą ciała poniżej 20 kg, produkt leczniczy należy stosować ostrożnie i ściśle monitorować stan pacjenta z uwagi na często obserwowaną patologiczną senność (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).

    8. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    9. Produkt Luxfen jest przeciwwskazany u pacjentów poddanych terapii z zastosowaniem inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) i pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne wpływające na przekaźnictwo noradrenergiczne (tj. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i mianseryna), (patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania).

      Mimo, że badania specyficznych interakcji lekowych z brymonidyną, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór nie zostały przeprowadzone, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia działania addycyjnego lub nasilenia działania gdy produkt jest stosowany z lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego (OUN) np.: alkoholem, barbituranami, opioidowymi lekami przeciwbólowymi, lekami uspokajającymi i znieczulającymi.

      Brak danych dotyczących stężenia krążących katecholamin po zastosowaniu brymonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór. Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów stosujących leki, które mogą wpływać na metabolizm i wychwyt z krążenia amin, np.: chloropromazyny, metylfenidatu, rezerpiny.

      U niektórych pacjentów po zastosowaniu brymonidyny, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór obserwowano klinicznie nieistotne obniżenie ciśnienia tętniczego. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania leków obniżających ciśnienie tętnicze i (lub) glikozydów nasercowych równocześnie z produktem leczniczym Luxfen.

      Zaleca się ostrożność na początku leczenia lub w przypadku zmiany dawki leków stosowanych ogólnie (bez względu na postać farmaceutyczną), które mogą wchodzić w interakcję z

      α-adrenergicznymi agonistami lub zmieniać ich aktywność np. agoniści lub antagoniści receptorów

      adrenergicznych (np. izoprenalina, prazosyna).

    10. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    11. Ciąża

      Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu u kobiet w okresie ciąży. W badaniach na zwierzętach brymonidyna nie wykazywała działania teratogennego. W stężeniach w osoczu przekraczających obserwowane u ludzi, brymonidyna powodowała u królików zwiększenie odsetka strat przedimplantacyjnych i zahamowanie wzrostu potomstwa po urodzeniu. U kobiet w okresie ciąży produkt leczniczy Luxfen można stosować wyłącznie, jeżeli korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka.

      Karmienie piersią

      Nie wiadomo czy winian brymonidyny przenika do mleka ludzkiego. Brymonidyna przenika natomiast do mleka samic szczurów. Produktu leczniczego Luxfen nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

    12. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    13. Luxfen może wywoływać uczucie zmęczenia i /lub senność, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Brymonidyna może prowadzić także do zaburzeń ostrości wzroku i /lub zaburzeń widzenia, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, szczególnie w nocy lub w ograniczonych warunkach oświetleniowych. Pacjent powinien poczekać aż powyższe symptomy ustąpią zanim podejmie się prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

    14. Działania niepożądane

    15. Najczęstsze działania niepożądane (ang.adverse drug reaction, ADR), występujące u 22 do 25% chorych, obejmują suchość jamy ustnej, przekrwienie gałki ocznej, oraz uczucie pieczenia/kłucia oczu. Działania te mają zwykle charakter przemijający i nie wymagają przerwania leczenia.

      Objawy reakcji alergicznych ze strony oczu występowały u 12,7% osób uczestniczących w badaniach klinicznych (będąc przyczyną przerwania uczestnictwa w badaniu u 11,5% pacjentów). Reakcje te

      w większości przypadków występowały między 3. i 9. miesiącem leczenia.

      Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych.

      Działania niepożądane wymieniono z podziałem według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania.

      Częstość występowania działań niepożądanych uszeregowana jest na podstawie następującej

      klasyfikacji:

      Bardzo często ( 1/10); Często ( 1/100 do < 1/10); Niezbyt często ( 1/1 000 do < 1/100); Rzadko ( 1/10 000 do < 1/1 000); Bardzo rzadko (< 1/10 000); Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

      Klasyfikacja układów

      i narządów wg MedDRA

      Działanie(-a) niepożądane

      Częstość

      Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

      Grudkowe zapalenie spojówek

      Zapalenie spojówek

      Bardzo często Często

      Zaburzenia układu

      immunologicznego

      Reakcje nadwrażliwości

      Niezbyt często

      Zaburzenia psychiczne

      Depresja

      Bezsenność

      Niezbyt często

      Bardzo rzadko

      Zaburzenia układu nerwowego

      Ból głowy Senność Zawroty głowy

      Zaburzenia smaku Omdlenie

      Bardzo często Bardzo często Często Często

      Bardzo rzadko

      Zaburzenia oka

      Alergiczne zapalenie powiek i spojówek

      Alergiczne zapalenie powiek Pieczenie

      Grudki spojówkowe Alergiczne zapalenie spojówek Reakcja alergiczna w obrębie oka

      Świąd oka

      Uczucie ciała obcego w oku Przekrwienie oka

      Kłucie

      Niewyraźne widzenie

      Zapalenie powiek

      Obecność wydzieliny w worku spojówkowym

      Obrzęk spojówki Zblednięcie spojówek Nadżerka rogówki Zespół suchego oka Rumień powieki Obrzęk powiek

      Ból oka

      Bardzo często

      Bardzo często Bardzo często Bardzo często Bardzo często Bardzo często

      Bardzo często Bardzo często Bardzo często Bardzo często Bardzo często Często Często

      Często Często Często Często Często Często

      Często

      Nasilone łzawienie Światłowstręt Upośledzenie wzroku Zapalenie tęczówki Zwężenie źrenicy Świąd powiek

      Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego

      Często Często Często

      Bardzo rzadko Bardzo rzadko Częstość nieznana Częstość nieznana

      Zaburzenia serca

      Kołatanie serca/arytmia (w tym bradykardia i tachykardia)

      Niezbyt często

      Zaburzenia naczyniowe

      Nadciśnienie tętnicze

      Niedociśnienie tętnicze Rozszerzenie naczyń

      Bardzo rzadko Bardzo rzadko

      Częstość nieznana

      Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

      Objawy ze strony układu

      oddechowego

      Suchość błony śluzowej nosa Duszność

      Często

      Niezbyt często Rzadko

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Rumień Świąd Wysypka

      Reakcja skórna

      Częstość nieznana Częstość nieznana Częstość nieznana

      Częstość nieznana

      Zaburzenia żołądka i jelit

      Suchość w jamie ustnej

      Objawy żołądkowo-jelitowe

      Bardzo często Często

      Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

      Zmęczenie

      Astenia

      Obrzęk twarzy

      Bardzo często Często

      Częstość nieznana

      Badania diagnostyczne

      Obecność zabarwienia rogówki barwnikiem przyżyciowym

      Często

      U noworodków i niemowląt, u których elementem terapii jaskry wrodzonej było stosowanie brymonidyny, obserwowano objawy jej przedawkowania, takie jak: utrata przytomności, letarg, senność, spadek ciśnienia tętniczego, obniżenie napięcia mięśniowego, bradykardia, hipotermia, sinica, bladość, depresja układu oddechowego i bezdech (patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania).

      W trzymiesięcznym badaniu trzeciej fazy z udziałem dzieci w wieku od 2 do 7 lat, u których pomimo podawania beta-blokerów kontrola jaskry nie była pełna, stwierdzono, że stosowaniu brymonidyny jako leczenia uzupełniającego, towarzyszyła wysoka częstość występowania senności (55%).

      U 8% dzieci nasilenie tego objawu było znaczne, a u 13% pacjentów leczenie przerwano. Częstość występowania senności zmniejszała się wraz z wiekiem, najmniejsza była w grupie siedmiolatków (25%). Jednak większy wpływ na jej występowanie niż czynnik wieku, miała masa ciała. Objaw ten stwierdzano częściej u dzieci z masą ciała < 20 kg (63%) niż u chorych ważących > 20 kg (25%) (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

      Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    16. Przedawkowanie

    17. Przedawkowanie po podaniu do oka (dorośli):

      W opisanych przypadkach, zgłaszane zdarzenia były tożsame z wymienionymi jako działania niepożądane.

      Przedawkowanie układowe w następstwie przypadkowego spożycia (dorośli):

      Istnieją ograniczone dane dotyczące przypadkowego spożycia brymonidyny przez dorosłych pacjentów. Jedynym zgłoszonym działaniem niepożądanym było obniżenie ciśnienia tętniczego. Po zgłoszonym epizodzie obniżenia ciśnienia tętniczego wystąpiło nadciśnienie „z odbicia”.

      Opisywano objawy doustnego przedawkowania innych alfa-2–agonistów, takie jak: niedociśnienie tętnicze, osłabienie, wymioty, letarg, uspokojenie polekowe, bradykardia, arytmia, zwężenie źrenic, bezdech, obniżone napięcie mięśni, hipotermia, zahamowanie oddechu i napad drgawkowy.

      Postępowanie w przypadku doustnego przedawkowania obejmuje terapię wspomagającą i objawową; należy utrzymywać czynność dróg oddechowych pacjenta.

      Dzieci i młodzież

      Opublikowano i zgłaszano liczne przypadki poważnych zdarzeń niepożądanych po przypadkowym spożyciu brymonidyny przez pacjentów pediatrycznych. U tych osób występowały objawy działania depresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy, zwykle przejściowa śpiączka lub zaburzenia świadomości, letarg, senność, obniżenie napięcia mięśni, bradykardia, hipotermia, bladość, zahamowanie oddychania i bezdech. Objawy te wymagały przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej oraz intubacji, o ile istniały wskazania. U wszystkich pacjentów zgłoszono pełne ustąpienie objawów, zwykle w ciągu 6 - 24 godzin.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: sympatykomimetyki stosowane w leczeniu jaskry Kod ATC: S01EA05.

      Mechanizm działania

      Brymonidyna jest agonistą receptora α2-adrenergicznego. Powinowactwo leku do receptorów α1- adrenergicznych jest 1000 razy mniejsze w porównaniu z powinowactwem do receptorów α2- adrenergicznych. Dzięki czemu brymonidyna nie powoduje rozszerzenia źrenic ani skurczu naczyń włosowatych po heteroprzeszczepieniach siatkówki ludzkiej.

      Działanie farmakodynamiczne

      U ludzi, winian brymonidyny po podaniu do worka spojówkowego zmniejsza ciśnienie śródgałkowe (CŚG), w minimalnym stopniu wpływając na czynność układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego.

      Ograniczone dane dotyczące stosowania produktu u osób chorych na astmę oskrzelową nie wykazały występowania działań niepożądanych.

      Brymonidyna wykazuje szybki początek działania, a maksymalne działanie hipotensyjne brymonidyny występuje 2 godziny po podaniu. W trwających rok badaniach klinicznych, brymonidyna obniżyła wartości CŚG o około 4-6 mmHg.

      W badaniach fluorofotometrycznych u zwierząt i ludzi stwierdzono, że winian brymonidyny wykazuje podwójny mechanizm działania. Przypuszczalnie brymonidyna obniża CŚG przez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej i zwiększenie odpływu naczyniówkowo-twardówkowego.

      Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania

      Badania kliniczne wskazują, że brymonidyna może być skutecznie kojarzona z β-adrenolitykami stosowanymi miejscowo. Krótkookresowe badania kliniczne sugerują także, że brymonidyna wykazuje istotne klinicznie działanie addytywne z trawoprostem (6 tygodni) i latanoprostem

      (3 miesiące).

    3. Właściwości farmakokinetyczne

      1. Charakterystyka ogólna

        Wchłanianie

        Po 10 dniach podawania do worka spojówkowego roztworu 0,2% dwa razy na dobę, obserwowano małe stężenia brymonidyny w osoczu (Cmax wynosił średnio 0,06 ng/ml). Po wielokrotnym podaniu produktu (2 razy na dobę przez 10 dni) odnotowano niewielkiego stopnia kumulację produktu we krwi. Pole powierzchni pod krzywą stężenia względem czasu w ciągu 12 godzin (AUC0-12h) wynosiło w warunkach stacjonarnych 0,31 ng·h/ml, w porównaniu do 0,23 ng·h/ml po dawce pojedynczej.

        Dystrybucja

        Około 29% produktu podanego miejscowo związane jest w krążeniu systemowym z białkami osocza. In vitro i in vivo brymonidyna wiąże się odwracalnie z melaniną w tkankach oka. Po 2 tygodniach miejscowego stosowania produktu, stężenia brymonidyny w tęczówce, ciałku rzęskowym

        i naczyniówce-siatkówce były 3 do 17 razy wyższe niż po podaniu dawki pojedynczej. Nie stwierdzono kumulacji produktu w przypadku braku melaniny.

        Znaczenie wiązania się z melaniną u ludzi nie zostało wyjaśnione. Nie stwierdzono jednak niekorzystnych działań niepożądanych ze strony narządu wzroku w badaniach biomikroskopowych oczu, chorych leczonych brymonidyną przez okres do 1 roku. Objawów toksycznego wpływu na narząd wzroku nie stwierdzono także w badaniach na małpach, którym przez okres roku podawano dawkę winianu brymonidyny przekraczającą czterokrotnie dawki zalecane u ludzi.

        Metabolizm

        Po podaniu doustnym u ludzi, brymonidyna ulega szybkiemu wchłanianiu z przewodu pokarmowego, a następnie szybkiej eliminacji z organizmu. Większość dawki (około 75%) wydalona została w ciągu 5 dni z moczem w postaci metabolitów. Nie stwierdzono obecności niezmienionego produktu

        w moczu. Badania in vitro z użyciem tkanki wątrobowej zwierząt i ludzi wskazują, że przemiany metaboliczne brymonidyny zachodzą głównie przy udziale oksydazy aldehydowej i cytochromu P450. Z tego względu główną drogą eliminacji produktu z krążenia systemowego jest metabolizm wątrobowy.

        Eliminacja

        Średni pozorny okres półtrwania w krążeniu systemowym wynosił około 3 godziny po podaniu do

        gałki ocznej u ludzi.

        Profil kinetyczny:

        Nie stwierdzono dużych odstępstw od proporcjonalnej zależności między dawką brymonidyny

        i wartościami Cmax i AUC w osoczu po jednorazowym podaniu leku w stężeniu 0,08%, 0,2% i 0,5%.

      2. Charakterystyka leku u pacjentów

      Charakterystyka u osób w podeszłym wieku:

      Cmax, AUC i czas półtrwania brymonidyny po jednorazowym podaniu leku przyjmują podobne wartości u osób w podeszłym wieku (65 lat lub więcej) i u młodych dorosłych. Obserwacje te wskazują na brak zależności między wiekiem i penetracją leku do krążenia systemowego oraz jego eliminacją.

      Trwające 3 miesiące badania kliniczne z udziałem chorych w podeszłym wieku wykazały bardzo niewielką penetrację leku do krążenia systemowego.

    4. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    5. Dane niekliniczne, wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych

      dotyczących bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym,

      genotoksyczności i rakotwórczości oraz toksycznego wpływu na rozród i rozwój potomstwa, nie

      ujawniają szczególnego zagrożenia dla człowieka.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Benzalkoniowy chlorek Alkohol poliwinylowy Sodu chlorek

      Sodu cytrynian

      Kwas cytrynowy jednowodny Woda do wstrzykiwań

      Kwas solny (w celu dostosowania pH)

      Sodu wodorotlenek (w celu dostosowania pH)

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

    6. Przed pierwszym otwarciem: 36 miesięcy Okres ważności po pierwszym użyciu 28 dni.

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania.

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. 5 ml lub 10 ml roztworu w butelkach barwy białej z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE)

      z przezroczystą końcówką kroplomierza z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE) (około 35 µl) i białą nakrętką z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE).

      Wielkość opakowania: 1 x 5 ml, 3 x 5 ml, 6 x 5 ml

      1 x 10 ml, 3 x 10 ml

      Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego

    12. do stosowania

      Brak szczególnych wymagań.

      Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z

      lokalnymi przepisami.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

  11. DOPUSZCZENIE DO OBROTU

    BAUSCH + LOMB IRELAND LIMITED

    3013 Lake Drive

    Citywest Business Campus

    Dublin 24, D24PPT3, Irlandia

  12. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. 15077

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO

  15. OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

    08.01.2009

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

12.01.2022

Reklama: