Reklama:

Alacare

Substancja czynna: Acidum 5-aminolevulinicum 8 mg
Postać farmaceutyczna: Plaster leczniczy , 8 mg
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Alacare, 8 mg, plaster leczniczy

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Jeden plaster leczniczy o powierzchni 4 cm² zawiera 8 mg kwasu 5-aminolewulinowego (2 mg/cm²). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Plaster leczniczy.

    Jeden plaster Alacare o powierzchni 4 cm² ma kształt kwadratowy o zaokrąglonych rogach i składa się ze spodniej folii w kolorze skóry i matrycy samoprzylepnej, pokrytej warstwą zabezpieczającą usuwaną przed użyciem plastra.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Jednokrotne leczenie łagodnych zmian typu rogowacenia słonecznego na twarzy lub skórze głowy (miejsce nieowłosione) o maksymalnej średnicy 1,8 cm.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku)

      W przypadku leczenia rogowacenia słonecznego w czasie jednej sesji terapii fotodynamicznej (ang. photodynamic therapy, PDT) można zastosować u pacjentów do sześciu plastrów Alacare w sześciu różnych miejscach dotkniętych zmianami chorobowymi. Jeśli plaster Alacare nie przylega prawidłowo do miejsca zmiany chorobowej, można go przymocować zwykłym plastrem do opatrunków.

      Po czterech godzinach należy zdjąć plaster (plastry) Alacare i poddać zmianę(y) chorobową(e) działaniu światła czerwonego ze źródła światła o wąskim paśmie, o długości fali wynoszącej

      630 3 nm i łącznej dawce światła wynoszącej 37 J/cm² na powierzchnię zmiany chorobowej. Należy stosować wyłącznie lampy oznaczone znakiem „CE”, wyposażone w niezbędne filtry i (lub) lustra odbijające światło w celu zminimalizowania ekspozycji na wysoką temperaturę, światło niebieskie

      i promieniowanie ultrafioletowe. Należy się upewnić, czy zastosowana jest odpowiednia dawka światła. Dawka światła jest określana przez takie czynniki, jak wielkość pola światła, odległość lampy od powierzchni skóry i czas naświetlania. Zależnie od typu lampy parametry te są różne. Lampę

      należy stosować zgodnie z instrukcją obsługi. Zarówno pacjent, jak i operator powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa dołączonych do źródła światła. Podczas naświetlania pacjent i operator powinni nosić okulary ochronne dostosowane do widma światła emitowanego przez lampę.

      Podczas naświetlania nie ma potrzeby ochrony zdrowej skóry otaczającej miejsce zmiany chorobowej.

      Efekty leczenia należy ocenić po trzech miesiącach. Jeśli po okresie trzech miesięcy od

      przeprowadzenia jednorazowej terapii zmiany na skórze nie ustąpią, należy zastosować inny sposób leczenia

      Dzieci i młodzież:

      Brak danych klinicznych o leczeniu pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

    5. Przeciwwskazania

    6. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

      Brak efektów leczniczych przy wcześniejszym stosowaniu PDT z użyciem preparatów zawierających kwas 5-aminolewulinowy.

      Porfiria.

      Znane fotodermatozy o różnej patologii i częstości występowania, np. zaburzenia metaboliczne, takie jak aminoacyduria; zaburzenia idiopatyczne lub immunologiczne, takie jak polimorficzna reakcja na światło; zaburzenia genetyczne, takie jak skóra pergaminowata barwnikowa (Xeroderma

      pigmentosum); oraz w chorobach przyspieszonych lub nasilonych pod wpływem ekspozycji (wystawienia) skóry na światło słoneczne, takie jak toczeń rumieniowaty lub pęcherzyca rumieniowata.

    7. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    8. Nie zaleca się stosowania plastrów Alacare u kobiet w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (patrz 4.6).

      Nie należy stosować plastrów Alacare w przypadku bardzo grubych, czerwonych, złuszczających zmian skórnych wywołanych rogowaceniem słonecznym.

      Brak wystarczających danych klinicznych w przypadku leczenia rogowacenia słonecznego

      u pacjentów o skórze ciemnobrązowej lub czarnej (typ V lub VI wrażliwości skóry na światło słoneczne w skali Fitzpatricka).

      Brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania ponownego leczenia zmian typu rogowacenia słonecznego za pomocą plastra Alacare.

      Przed podjęciem leczenia należy przerwać leczenie promieniami ultrafioletowymi. W ramach ogólnych środków bezpieczeństwa przez około 48 godzin po wykonaniu zabiegu należy unikać działania światła słonecznego na leczone zmiany chorobowe i skórę otaczającą te miejsca.

      Należy unikać bezpośredniego kontaktu plastra Alacare z oczami.

      Plaster Alacare powinien być stosowany przez pielęgniarkę lub innego pracownika przeszkolonego w zakresie leczenia metodami fotodynamicznymi, pod nadzorem lekarza.

      Obecność chorób skóry (zapalenie skóry, miejscowe zakażenie, łuszczyca, egzema (wyprysk) oraz łagodne lub złośliwe nowotwory skóry) jak również tatuaże w miejscu leczenia mogą wpłynąć na

      zmniejszenie skuteczności i oceny leczenia. Brak doświadczeń dotyczących postępowania w takich sytuacjach.

      Jednoczesne stosowanie plastrów z produktami leczniczymi o znanym działaniu fototoksycznym lub fotoalergicznym (fotouczulającym), takimi jak: dziurawiec zwyczajny, gryzeofulwina, tiazydowe leki moczopędne, pochodne sulfonylomocznika, fenotiazyny, sulfonamidy, chinolony i tetracykliny, może nasilać reakcję fototoksyczną na terapię fotodynamiczną. Należy unikać jednoczesnego stosowania plastrów z innymi produktami leczniczymi stosowanymi miejscowo.

    9. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    10. W związku z tym, że hiperycyna może wzmacniać reakcje fototoksyczne wywołane przez PDT, na dwa tygodnie przed zastosowaniem PDT i plastra Alacare należy odstawić leki zawierające hiperycynę (ziele dziurawca, Hypericum perforatum).

    11. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    12. Ciąża

      Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania kwasu 5-aminolewulinowego u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu i rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3) są niewystarczające. Potencjalne

      zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Plastrów Alacare nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

      Karmienie piersią

      Nie wiadomo, czy kwas 5-aminolewulinowy jest wydzielany do mleka kobiecego. Nie badano wydzielania kwasu 5-aminolewulinowego do mleka u zwierząt. Karmienie piersią należy przerwać na 48 godzin po zastosowaniu plastra Alacare.

    13. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    14. Brak

    15. Działania niepożądane

      1. Niemal u wszystkich pacjentów (99%) wystąpiły działania niepożądane zlokalizowane w miejscu zabiegu (reakcje miejscowe), które wiążą się z działaniem toksycznym terapii fotodynamicznej (fototoksyczność). Objawy występujące podczas stosowania plastra Alacare i przed naświetleniem leczonego miejsca u 33% pacjentów obejmują miejscowe reakcje skórne, najczęściej świąd, oparzenia i rumień. Podczas naświetlania najczęściej zgłaszane są reakcje miejscowe, takie jak rumień,

        oparzenia i ból. Objawy mają zwykle nasilenie łagodne lub umiarkowane i wymagają wcześniejszego zakończenia naświetlania u 1% pacjentów. Chłodzenie obszaru, na którym wystąpiły reakcje

        miejscowe, może złagodzić takie objawy. Po zakończeniu leczenia do najczęściej występujących objawów miejscowych należą świąd, rumień, obecność strupów i złuszczanie się skóry. Objawy te również zwykle mają charakter łagodny lub umiarkowany i utrzymują się przez 1 do 2 tygodni lub czasami dłużej.

        Do częstych (< 10%) działań niepożądanych nie obejmujących miejsca leczenia należą bóle głowy.

      2. W poniższej tabeli przedstawiono częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów stosujących plastry Alacare wraz z naświetleniem.

      Działania niepożądane w miejscu zabiegu (reakcje miejscowe)

      Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

      Bardzo często

      ≥ 1/10

      Rumień, łuszczenie się skóry, podrażnienie, ból, świąd, strup

      Często

      ≥1/100, <1/10

      Krwawienie, złuszczanie się, wydzielina, dyskomfort, nadżerka, przebarwienia/brak pigmentacji

      skóry, obrzęk, odczyn, opuchnięcie, pęcherzyki

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Oparzenia, przebarwienia, starcie naskórka, zapalenie, owrzodzenie

      Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

      Często

      ≥1/100, <1/10

      Krosty

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Zakażenie

      Działania niepożądane nieobejmujące miejsca zabiegu

      Zaburzenia układu nerwowego

      Często

      ≥1/100, <1/10

      Ból głowy

      Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Ropne zapalenie skóry

      Zaburzenia psychiczne

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Wyczerpanie emocjonalne

      Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Krwawienie z nosa

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Przebarwienia skórne

      Badania diagnostyczne

      Niezbyt często

      ≥ 1/1 000,

      < 1/100

      Zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań

      niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania

      Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301,

      Faks: + 48 22 49 21 309,

      e-mail: ndl@urpl.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    16. Przedawkowanie

    17. Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania, jednak reakcje w miejscy zastosowania plastra mogą być silniejsze, jeśli plastry Alacare stosowano znacznie dłużej niż przez 4 godziny lub

      zastosowano dużo większą dawkę światła niż zalecana dawka 37 J/cm².

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna:

      Środki uczulające stosowane w terapii fotodynamicznej/radioterapii, kod ATC: L01XD04

      Mechanizm działania

      Po zastosowaniu miejscowym kwasu 5-aminolewulinowego, protoporfiryna IX (PPIX) kumuluje się wewnątrzkomórkowo w leczonych zmianach typu rogowacenia słonecznego. Wewnątrzkomórkowa PPIX jest związkiem fotoaktywnym, fluoryzującym. Po aktywacji światłem w obecności tlenu powstają pojedyncze atomy tlenu, które uszkadzają kompartmenty komórkowe docelowych komórek wystawionych na działanie światła, w szczególności mitochondria.

      Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania

      Skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania plastrów Alacare porównywano z placebo

      w randomizowanym badaniu klinicznym prowadzonym metodą ślepej próby, w którym uczestniczyło 107 pacjentów, z okresem obserwacji wynoszącym 6, 9 i 12 miesięcy. U wszystkich pacjentów

      występowały minimum 3 łagodne do umiarkowanych zmiany typu rogowacenia słonecznego na głowie i (lub) twarzy. Plaster Alacare nałożono na zmiany skórne na okres 4 godzin, bez ich uprzedniego przygotowania, a następnie naświetlano zmiany chorobowe czerwonym światłem o długości fali 630 3 nm (37 J/cm²).

      Po 12 tygodniach od zastosowania leczenia ocena całkowitego ustąpienia zmian chorobowych u pacjentów wykazała, że jednokrotna terapia fotodynamiczna z użyciem plastra Alacare była

      statystycznie istotnie bardziej skuteczna niż terapia fotodynamiczna z wykorzystaniem placebo. Efekt ten utrzymywał się podczas okresu obserwacji, obejmującego wizyty pacjentów co 3 miesiące (po

      6, 9 i 12 miesiącach). W otwartym randomizowanym badaniu, w którym uczestniczyło 349 pacjentów, terapię fotodynamiczną z użyciem Alacare, w takim samym schemacie podawania jak opisano powyżej, porównywano z kriochirurgią oraz z PDT z wykorzystaniem placebo. W badaniu tym PDT

      z zastosowaniem Alacare okazała się nie mniej skuteczna niż kriochirurgia. Po 12 tygodniach stwierdzono, że w populacji pełnej analizy ustąpiło 87% zmian chorobowych leczonych za pomocą Alacare-PDT, w porównaniu do 77% po zastosowaniu kriochirurgii (iloraz szans 1,86; 95% przedział ufności [confidence interval, CI] [1,18 – 2,93]) i 32% po zastosowaniu placebo-PDT. Różnice utrzymywały się podczas całego okresu obserwacji (po 6, 9 i 12 miesiącach). Współczynniki nawrotu wyleczonych zmian chorobowych po 12 miesiącach od zakończenia leczenia wynosiły 12%

      w przypadku Alacare-PDT i 18% w przypadku kriochirurgii (iloraz szans 0,627; 95% CI [0,461 – 0,854]).

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Dane farmakokinetyczne z badania klinicznego z udziałem pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zmianami typu rogowacenia słonecznego na głowie i (lub) twarzy, u których zastosowano 8 plastrów Alacare przez 4 godziny, wykazały skorygowane o pomiar przed leczeniem maksymalne stężenie Cmax, wynoszące 16,4 µg/l i AUC0-24 wynoszące 101,4 µg x godz./l dla egzogennego kwasu

      5-aminolewulinowego obecnego we krwi. Tmax wynosił 4 godziny. Wydalanie kwasu

      5-aminolewulinowego w moczu było małe podczas pierwszych 12 godzin po podaniu. Maksymalne wydalanie wynosiło 2,06% łącznej dawki, mediana wynosiła 1,39%.

      W żadnej próbce osocza nie wykryto PPIX.

      W innym badaniu klinicznym z udziałem 12 pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zmianami typu rogowacenia słonecznego na głowie i (lub) twarzy można było wykazać, że swoista fluorescencja PPIX wywołana przez plaster Alacare była większa w zmianach skórnych niż w zdrowej skórze

      i wzrastała wprost proporcjonalnie do czasu ekspozycji na Alacare. Jednakże, wydłużenie czasu

      zastosowania plastra do okresu powyżej 4 godzin nie wpływało na zwiększenie fluorescencji PPIX.

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. Badania niekliniczne toksyczności ogólnej i genotoksyczności po zastosowaniu fotoaktywacji lub przy jej braku nie ujawniają występowania szczególnego zagrożenia dla człowieka.

      Nie prowadzono konwencjonalnych badań działania rakotwórczego kwasu 5-aminolewulinowego.

      Badania wymieniane w literaturze nie wskazują na możliwość działania rakotwórczego. Nie przeprowadzono badań toksycznego wpływu na reprodukcję.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Warstwa przylegająca:

      Kopolimer akrylan-octan winylu (Duro-Tak 387-2353/87-2353)

      Warstwa zewnętrzna zabezpieczająca:

      Polietylen/Poliester/Aluminium (3M ScotchPak 1109)

      Warstwa ochronna (usuwana):

      Polietylenu tereftalan, silikonowany

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

      1. lata.

        Lek nadaje się do użycia w ciągu 3 miesięcy od pierwszego otwarcia

    6. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    7. Po otwarciu przechowywać w saszetce w celu ochrony przed światłem.

    8. Rodzaj i zawartość opakowania

      1. plastry lecznicze, umieszczone w saszetce ochronnej składającej się z 4 warstw: papier (warstwa zewnętrzna), polietylen LDPE, aluminium i kopolimer etylenu (warstwa wewnętrzna).

      Opakowania zawiera 4 lub 8 plastrów leczniczych (1 lub 2 saszetki ochronne). Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

    9. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania

    10. Po wyjęciu zużyte plastry należy złożyć na pół, stroną z klejem do środka, a następnie usunąć w bezpieczny sposób.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. photonamic GmbH & Co. KG Eggerstedter Weg 12

    25421 Pinneberg Niemcy

  12. NUMER POZWOLENIANA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. Pozwolenie nr 15955

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 03.09.2009 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 29.11.2016 r.

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

01.09.2018 r.

Reklama: