Spis treści:
- NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
- SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
- POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
- SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
- Właściwości farmakodynamiczne
- DANE FARMACEUTYCZNE
- 8 . NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
- DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
Wskazania do stosowania
Dawkowanie i sposób podawania
w przypadku braku łaknienia jednorazowo 15 kropli rozcieńczyć w ¼ szklanki wody, stosować od 3 do 6 razy na dobę, 30 minut przed jedzeniem;
doraźnie w razie dolegliwości żołądkowych, jednorazowo 15 kropli rozcieńczyć w ¼ szklanki wody, stosować do 6 razy na dobę.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) Nie jest wymagana modyfikacja dawki.
Dzieci i młodzież
Nie stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania Podanie doustne.
Okres stosowania
Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez 14 dni podczas stosowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Działania niepożądane
Przedawkowanie
Właściwości farmakodynamiczne
Właściwości farmakokinetyczne
Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Krople żołądkowe Amara, krople doustne, roztwór.
100 ml produktu zawiera:
Hyperici intractum 24 ml
(wyciąg ze świeżego ziela dziurawca, Hyperici perforatum L., (DER 1:1), ekstrahent: etanol 96% (V/V)
Menthae piperitae tinctura 26,5 ml
(nalewka z liści mięty pieprzowej, Menthae piperita L., (DER 1:20), ekstrahent etanol 90%(V/V)
Valerianae tinctura 24,5 ml
(nalewka z korzenia kozłka, Valeriana officinalis L., (DER 1:4), ekstrahent etanol 70% (V/V)
Amara tinctura 25 ml
(nalewka gorzka z korzeni goryczki, Gentiana lutea L., liści bobrka Menyathes trifoliata L., owocni pomarańczy gorzkiej, Citrus aurantium L., subspecies aurantium, (DER 1:3,5), ekstrahent etanol 70% (V/V)
Produkt zawiera 65 -72 % (V/V) etanolu.
Krople doustne, roztwór.
Zielonobrunatna ciecz o aromatyczno-miętowym zapachu, gorzkim, miętowym smaku.
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długotrwałego stosowania.
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w przypadku braku łaknienia, a także dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.
Dorośli od 18 lat:
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Nadwrażliwość na mentol.
Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Zapalenie i niedrożność dróg żółciowych.
Wiek poniżej 18 lat.
Nalewka z liści mięty pieprzowej u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym może powodować nasilenie zgagi. Nie należy stosować u pacjentów z kamieniami żółciowymi i innymi zaburzeniami dróg żółciowych.
Wyciąg ze świeżego ziela dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, należy unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania produktu.
Produkt leczniczy zawiera 65-72% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 342 mg na dawkę (dawka jednorazowa to 0,6 ml płynu – ok. 15 kropli), co jest równoważne 8,23 ml piwa, 3,43 ml wina na dawkę. Produkt szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową.
Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobami wątroby lub padaczką.
W przypadku przyjmowania innych leków przepisanych na receptę należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą zanim zastosuje się lek zawierajacy ziele dziurawca.
W przypadku przyjęcia dziennej dawki dziurawca zawierajacej mniej niż 1 mg hiperforyny i stosowania krócej niż 2 tygodnie, interakcje nie powinny wystąpić. Zawartość wyciągu ze świeżego ziela dziurawca w tym produkcie nie jest wysoka, ale nie oznacza się w nim zawartości hiperforyny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji charakterystycznych dla ziela dziurawca.
Dostępna jest tylko niewielka ilość danych dotyczących interakcji pomiędzy korzeniem kozłka a innymi produktami leczniczymi. Nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji z innymi lekami metabolizowanymi przez CYP 2D6, CYP 3A4/5, CYP 1A2 lub CYP 2E1.
Nie zaleca się stosowania leków zawierających korzeń kozłka z syntetycznymi lekami uspokajającymi.
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu, nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ze względu na zawartość etanolu, produkt może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Na skutek przyjmowania leku zawierającego korzeń kozłka, ziele dziurawca mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe (np. nudności, skurczowe bóle brzucha). Częstość występowania tych objawów niepożądanych nie jest znana. W przypadku korzenia goryczki objawy żołądkowo-jelitowe mogą wystąpić niezbyt często.
U pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym może nasilić się zgaga.
Korzeń goryczki rzadko, może powodować tachykardię i świąd. Może wystąpić ból głowy. Częstość tych objawów nie jest znana.
Ze względu na zawartość wyciągu ze świeżego ziela dziurawca mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne, zmęczenie i niepokój. Częstość tych objawów nie jest znana.
U osób o jasnej karnacji może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne przypominająca oparzenia słoneczne.
W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań
niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309. Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dotychczas nie opisano objawów przedawkowania u ludzi.
Korzeń waleriany w dawce 20 g co odpowiada w przybliżeniu 400 g produktu może powodować uczucie zmęczenia, skurczowy ból brzucha, uczucia ucisku w klatce piersiowej, drżenie rąk, zawroty głowy, nudności, biegunka, rozszerzenie źrenic, które zwykle zanikają po 24 h.
Po przyjęciu do 4,5 g suchego wyciągu z ziela dziurawca na dobę przez 2 tygodnie i dodatkowo 15 g suchego wyciągu tuż przed hospitalizacją były odnotowywane drgawki i dezorientacja.
W przypadku znacznego przedawkowania leku, pacjent powinien być chroniony przed działaniem promieni słonecznych i innych źródeł światła UV przez 1 - 2 tygodnie.
Na objawy przedawkowania może mieć wpływ również alkohol zawarty w leku.
Grupa farmakoterapeutyczna: leki poprawiające trawienie; kod ATC: jeszcze nie przydzielony
Działanie pobudzające łaknienie i wydzielanie soku żołądkowego związane jest z obecnością substancji goryczkowych i olejków eterycznych.
Substancje goryczowe i olejki eteryczne drażnią zakończenia nerwowe w kubkach smakowych języka i za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego kierują bodźce do nerwów wydzielniczych w błonie śluzowej żołądka. Następuje wówczas pobudzenie wydzielania śliny, soku żołądkowego oraz śluzu.
Produkt wykazuje również łagodne działanie rozkurczające i wiatropędne, które związane jest m.in. z obecnością nalewki z liścia mięty pieprzowej.
Brak danych dotyczących właściwości farmakokinetycznych produktu.
W przypadku nalewki gorzkiej, nalewki z liścia mięty pieprzowej oraz nalewki z korzenia kozłka badania genotoksyczności, rakotwórczości oraz toksykologiczne nie były prowadzone.
Dla wyciągu z dziurawca badania toksyczności ostrej i toksyczności po podaniu wielokrotnym nie wykazują działania toksycznego. Brak wystarczających badań wpływu dziurawca na reprodukcję.
Podanie doustne dawki 1800 mg wyciągu z dziurawca przez 15 dni zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UVA. Przyjmowanie wyciągu z dziurawca w zalecanych dawkach nie daje oznak fototoksyczności.
DANE FARMACEUTYCZNE
Wykaz substancji pomocniczych
Niezgodności farmaceutyczne
Okres ważności
Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Rodzaj i zawartość opakowania
30 g, 35 g, 50 g, 100 g w butelce ze szkła barwnego z zakrętką z pierścieniem gwarancyjnym i kroplomierzem, zakrętka i kroplomierz wykonane z polietylenu w pudełku tekturowym z ulotką,
30 g, 35 g, 50 g, 100 g w butelce ze szkła barwnego z zakrętką aluminiową z uszczelką ze spienionego polietylenu LDPE lub tektury laminowanej PET i kroplomierzem wykonanym z polietylenu w tekturowym pudełku z ulotką.
Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Nie zawiera.
Nie dotyczy.
2 lata.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze nie wyższej niż 250 C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Opakowanie zawiera:
Brak specjalnych wymagań.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
8 . NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr: 22203
DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 07.04.2015 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 11.04.2019 r.