Reklama:

Detriol

Substancja czynna: Calcitriolum 0.5 mcg
Postać farmaceutyczna: Kapsułki miękkie , 0,5 mcg
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Detriol, 0,25 mikrograma, kapsułki, miękkie Detriol, 0,5 mikrograma, kapsułki, miękkie

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Detriol, 0,25 mikrograma, kapsułki, miękkie:

    Każda kapsułka zawiera 0,25 mikrograma kalcytriolu

    Detriol, 0,5 mikrograma, kapsułki, miękkie:

    Każda kapsułka zawiera 0,5 mikrograma kalcytriolu

    Substancje pomocnicze o znanym działaniu:

    Każda kapsułka miękka zawiera 99,098 mg oleju arachidowego (oleju z orzeszków ziemnych), 6 mg sorbitolu i 0,869 mg alkoholu (etanolu).

    Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Kapsułka, miękka

    Detriol, 0,25 mikrograma, kapsułki, miękkie:

    Nieprzezroczysta, różowa, owalna, miękka kapsułka żelatynowa

    Detriol, 0,5 mikrograma, kapsułki, miękkie:

    Nieprzezroczysta, czerwona, owalna, miękka kapsułka żelatynowa

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Detriol jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:

      • ciężkiej lub postępującej wtórnej nadczynności przytarczyc prowadzącej do osteodystrofii nerkowej z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą niewydolnością nerek;

      • hipokalcemii spowodowanej niedoczynnością przytarczyc (pooperacyjna, idiopatyczna i rzekoma niedoczynność przytarczyc);

      • dziedzicznej krzywicy hipofosfatemicznej (ang. hereditary hypophosphataemic rickets – HPDR).

    3. Dawkowanie i sposób podawania Dawkowanie

    4. Skuteczność leczenia zależy częściowo od odpowiedniego dobowego spożycia wapnia, które w razie potrzeby powinno być uzupełnione poprzez zmianę diety lub suplementację. Należy ściśle

      przestrzegać zaleceń dietetycznych, zwłaszcza dotyczących suplementów wapnia, oraz unikać niekontrolowanego przyjmowania dodatkowych produktów zawierających wapń.

      W celu dostosowania leczenia należy rozpocząć od najmniejszej możliwej dawki (0,25 µg) i zwiększać ją pod ścisłą kontrolą stężenia wapnia w surowicy.

      Podczas leczenia należy regularnie kontrolować stężenie wapnia w surowicy i w moczu. Jeśli stężenie wapnia w surowicy zwiększy się do 1 mg/100 mL(0,250 mmol/L) powyżej normy (9 do 11 mg/100 mL lub 2,25 - 2,75 mmol/L), leczenie kalcytriolem należy natychmiast przerwać do czasu osiągnięcia normokalcemii.

      Dorośli:

      Ciężka lub postępująca wtórna nadczynność przytarczyc prowadząca do osteodystrofii nerkowej

      Leczenie należy rozpoczynać od małych dawek, niezależnie od początkowego stężenia parathormonu (PTH) i miareczkować w zależności od odpowiedzi PTH na leczenie.

      Początkowa dawka dobowa wynosi 0,25 µg kalcytriolu.

      U pacjentów z prawidłowym lub tylko nieznacznie obniżonym stężeniem wapnia wystarczające są dawki 0,25 µg co drugi dzień.

      W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi w zakresie parametrów biochemicznych i klinicznych objawów choroby w ciągu 2-4 tygodni, dawkę dobową można zwiększyć o 0,25 µg w odstępach 2-4 tygodniowych.

      Większość pacjentów reaguje na dawkę od 0,5 µg do 1,0 µg na dobę. Maksymalna skumulowana dawka całkowita nie powinna przekraczać 12 µg na tydzień.

      Hipokalcemia spowodowana niedoczynnością przytarczyc

      Zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 μg na dobę. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi w zakresie parametrów biochemicznych i klinicznych objawów choroby, dawkę dobową można

      zwiększyć o 0,25 µg w odstępach 2-4 tygodniowych.

      Dziedziczna krzywica hipofosfatemiczna (HPDR)

      Leczenie rozpoczyna się od dawki 0,25 µg kalcytriolu na dobę, którą należy dostosować na podstawie odpowiedzi klinicznej i biochemicznej.

      Dzieci i młodzież

      Nie zaleca się stosowania produktu Detriol u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

      Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania kapsułek z kalcytriolem nie zostały wystarczająco zbadane, aby możliwe było ustalenie zaleceń dotyczących dawkowania. U dzieci w wieku poniżej 6 lat istnieje ryzyko zadławienia się ze względu na postać farmaceutyczną (kapsułki).

      Osoby w podeszłym wieku

      Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku. Należy przestrzegać ogólnych zaleceń dotyczących monitorowania stężenia wapnia w surowicy i moczu oraz stężenia kreatyniny w surowicy.

      Zaburzenia czynności wątroby

      Brak dostępnych danych.

      Sposób podawania

      Doustnie.

      Kapsułki należy połykać w całości, najlepiej po śniadaniu, popijając wodą.

      Zwiększone dawki dobowe przyjmuje się od 2 do 3 razy dziennie z posiłkami (tzn. całkowitą dawkę dobową dzieli się na 2-3 dawki podzielone).

      Czas trwania leczenia

      Czas trwania leczenia kalcytriolem zależy od stanu choroby i wyników badań laboratoryjnych.

    5. Przeciwwskazania

      • nadwrażliwość na substancję czynną lub inne substancje z tej samej grupy (witamina D lub

        metabolity), olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych), soję lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

      • wszystkie choroby związane z hiperkalcemią lub hiperkalciurią,

      • dziedziczna krzywica hipofosfatemiczna z hiperkalciurią,

      • podejrzenie hiperwitaminozy D,

      • zwapnienie przerzutowe,

      • nefrokalcynoza,

      • kamica nerkowa.

    6. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    7. Istnieje ścisła zależność pomiędzy leczeniem kalcytriolem a rozwojem hiperkalcemii.

      Hiperkalcemia może prowadzić do uogólnionego zwapnienia naczyń krwionośnych, nefrokalcynozy i zwapnień innych tkanek miękkich i dlatego stanowi przeciwwskazanie (patrz punkt 4.3).

      Gdy tylko stężenie wapnia w surowicy wzrośnie o 1 mg/100 mL (0,25 mmol/L) powyżej normy (9-11 mg/100 mL lub 2,25-2,750 mmol/L), leczenie kalcytriolem należy natychmiast przerwać do czasu osiągnięcia normokalcemii (patrz punkt 4.2).

      Podczas leczenia kalcytriolem nie należy podawać żadnych innych związków witaminy D i ich pochodnych, w tym związków lub prodkuktów spożywczych, które mogą być wzbogacone w witaminę D.

      Ponieważ kalcytriol jest najskuteczniejszym dostępnym metabolitem witaminy D, podczas leczenia kalcytriolem nie należy przepisywać żadnych innych produktów zawierających witaminę D (w tym analogów i metabolitów witaminy D), co pozwoli uniknąć rozwoju hiperwitaminozy D. W przypadku zamiany długo działającego produktu zawierającego witaminę D (np. ergokalcyferolu lub

      cholekalcyferolu) na kalcytriol, powrót stężenia ergokalcyferolu we krwi do wartości wyjściowych może potrwać kilka miesięcy, co zwiększa ryzyko hiperkalcemii (patrz punkt 4.9).

      Pacjenci unieruchomieni, np. poddani zabiegom chirurgicznym, są szczególnie narażeni na ryzyko hiperkalcemii. Zwiększone ryzyko hiperkalcemii występuje również u pacjentów z sarkoidozą,

      u pacjentów z kamicą nerkową w wywiadzie oraz u pacjentów leczonych tiazydowymi lekami moczopędnymi.

      Nagłe zwiększenie spożycia wapnia w wyniku zmiany diety (np. zwiększone spożycie produktów mlecznych) lub niekontrolowane przyjmowanie produktów zawierających wapń może wywołać hiperkalcemię. Pacjentów i ich rodziny należy poinformować, że ścisłe przestrzeganie zaleconej diety jest obowiązkowe, a także należy ich poinformować, jak rozpoznawać objawy hiperkalcemii (patrz punkty 4.8 i 4.9).

      Kalcytriol zwiększa stężenie fosforanów nieorganicznych w surowicy. Chociaż jest to pożądane u pacjentów z hipofosfatemią, należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek

      ze względu na niebezpieczeństwo powstawania zwapnień ektopowych. W takich przypadkach stężenie fosforanów w osoczu powinno być utrzymywane na prawidłowym poziomie poprzez doustne podawanie odpowiednich związków wiążących fosforany i dietę niskofosforanową. Iloczyn wapnia i fosforanów w surowicy (Ca × P) nie powinien przekraczać 70 mg2/dL2.

      Pacjenci z dziedziczną krzywicą hipofosfatemiczną, którzy są leczeni kalcytriolem, powinni kontynuować doustną terapię fosforanami. Jednakże zapotrzebowanie na fosforany może być zmniejszone, ponieważ kalcytriol stymuluje wchłanianie fosforanów z jelita do krwi.

      Niezbędne, regularne badania laboratoryjne obejmują oznaczenie stężenia wapnia, fosforanów, magnezu, fosfatazy alkalicznej w surowicy oraz zawartości wapnia i fosforanów w moczu. W fazie ustalenia leczenia kalcytriolem należy w regularnych odstępach czasu kontrolować stężenie wapnia w surowicy (patrz punkt 4.2).

      Pacjenci z prawidłową czynnością nerek, którzy przyjmują kalcytriol, powinni unikać odwodnienia. Należy utrzymywać odpowiednią podaż płynów.

      U pacjentów z prawidłową czynnością nerek przewlekła hiperkalcemia może być związana ze zwiększeniem stężenia kreatyniny w surowicy. W przypadku wystąpienia hiperkalcemii leczenie należy przerwać.

      Należy zwrócić uwagę na wczesne rozpoznawanie i leczenie zaburzeń równowagi magnezu ze względu na jego bardzo duże znaczenie w regulacji homoestazy wapniowej.

      Detriol zawiera 0,869 mg alkoholu (etanolu) w każdej kapsułce miękkiej. Ilość alkoholu w każdej kapsułce tego produktu leczniczego jest równoważna mniej niż 1 mL piwa lub 1 mL wina.

      Mała ilość alkoholu w tym produkcie leczniczym nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Detriol zawiera sorbitol.

    8. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakc

    9. Jednoczesne leczenie diuretykami tiazydowymi zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkalcemii.

      Dawkę kalcytriolu należy ustalać ostrożnie u pacjentów leczonych naparstnicą, ponieważ hiperkalcemia u takich pacjentów może spowodować wystąpienie zaburzeń rytmu serca.

      Istnieje związek funkcjonalnego antagonizmu pomiędzy analogami witaminy D, które zwiększają wchłanianie wapnia, a kortykosteroidami, które je hamują.

      Produkty lecznicze zawierające magnez (np. leki zobojętniające kwas żołądkowy) mogą powodować hipermagnezemię i dlatego należy unikać ich stosowania podczas leczenia kalcytriolem u pacjentów przewlekle dializowanych. Patrz także punkt 4.4.

      Ponieważ kalcytriol ma również wpływ na transport fosforanów w jelitach, nerkach i kościach, dawkowanie związków wiążących fosforany (np. leków zawierających wodorotlenek glinu lub węglan glinu) należy dostosować do stężenia fosforanów w surowicy.

      Pacjenci z dziedziczną krzywicą hipofosfatemiczną powinni kontynuować doustne leczenie fosforanami. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwą stymulację jelitowego wchłaniania fosforanów przez kalcytriol, ponieważ działanie to może modyfikować zapotrzebowanie na suplementy fosforanów (patrz punkt 4.4).

      Podawanie leków indukujących enzymy, takich jak fenytoina lub fenobarbital, może prowadzić do zwiększenia metabolizmu, a tym samym do zmniejszenia stężenia kalcytriolu w surowicy. Z tego powodu może być konieczne stosowanie większych dawek kalcytriolu w przypadku jednoczesnego podawania tych leków.

      Sekwestraty kwasów żółciowych, wymieniacze jonowe, środki przeczyszczające, orlistat:

      Leki powodujące zaburzenia wchłaniania tłuszczów, np. orlistat, parafina ciekła, cholestyramina lub sewelamer, mogą zmniejszać wchłanianie jelitowe kalcytriolu.

    10. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    11. Ciąża

      Nie ma odpowiednich i odpowiednio kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży.

      Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję dużych dawek witaminy D lub jej pochodnych (patrz punkt 5.3).

      Kalcytriol powinien być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

      Należy unikać przedawkowania kalcytriolu w okresie ciąży, ponieważ przedłużona hiperkalcemia może prowadzić do upośledzenia fizycznego i umysłowego, nadzastakowego zwężenia aorty i retinopatii u dziecka.

      Nic nie wskazuje na to, że witamina D lub jej pochodne w dawkach terapeutycznych mają działanie teratogenne u ludzi.

      Podczas leczenia kobiet w ciąży należy ściśle monitorować stężenie wapnia w surowicy i kontynuować to w okresie połogu (patrz punkt 4.1 „Wskazania do stosowania”).

      Karmienie piersią

      Należy założyć, że egzogenny kalcytriol przenika do mleka matki. Ze względu na możliwość

      wystąpienia hiperkalcemii u matki oraz działań niepożądanych kalcytriolu u niemowląt karmionych piersią, matki mogą karmić piersią podczas przyjmowania kalcytriolu pod warunkiem, że stężenie wapnia w surowicy matki i niemowlęcia będzie monitorowane.

      Płodność

      W badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano zaburzeń płodności.

    12. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    13. Detriol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

      Nie przeprowadzono badań w tym zakresie.

    14. Działania niepożądane

    15. Działania niepożądane wymienione poniżej odzwierciedlają doświadczenia z badań klinicznych kalcytriolu oraz doświadczenia po wprowadzeniu do obrotu.

      Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym była hiperkalcemia.

      Częstość występowania działań niepożądanych

      Częstość

      Klasyfikacja układów

      i narządów (MedDRA)*

      Bardzo często

      (≥ 1/10)

      Często

      (≥ 1/100 do < 1/10)

      Niezbyt często

      (≥ 1/1 000

      do < 1/100)

      Rzadko

      (≥ 1/10 000

      do

      < 1/1 000)

      nieznana

      (częstość nie może być określona na

      podstawie

      dostępnych

      danych)

      Zaburzenia układu

      ciężkie

      nadwrażliwość,

      immunologicznego

      reakcje

      pokrzywka

      alergiczne

      na olej

      arachidowy

      Zaburzenia

      hiperkalcemia

      zmniejszony

      polidypsja,

      metabolizmu i

      apetyt

      odwodnienie,

      odżywiania

      utrata masy

      ciała

      Zaburzenia psychiczne

      apatia, zaburzenia psychiczne

      Zaburzenia układu

      ból głowy

      osłabienie

      nerwowego

      mięśniowe,

      zaburzenia

      czucia, senność

      Zaburzenia serca

      zaburzenia rytmu serca

      Zaburzenia żoładka i jelit

      ból brzucha, nudności

      wymioty

      zaparcia, niedrożność

      jelita porażenna

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      wysypka

      rumień, świąd

      Zaburzenia mięśniowo-

      szkieletowe i tkanki łącznej

      opóźnienie wzrostu

      Zaburzenia nerek i dróg moczowych

      zakażenie dróg moczowych

      wielomocz, nokturia

      Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

      kalcynoza, gorączka, pragnienie

      Badania diagnostyczne

      zwiększone stężenie kreatyniny we krwi

      * MedDRA wersja 12.0

      Ponieważ kalcytriol wykazuje działanie witaminy D, mogą wystąpić działania niepożądane podobne do tych, które występują po przyjęciu nadmiernej dawki witaminy D, tj. zespół hiperkalcemii lub

      zatrucie wapniem (w zależności od ciężkości i czasu trwania hiperkalcemii) (patrz punkty 4.2, 4.4 i 4.9).

      Sporadyczne ostre objawy obejmują zmniejszenie apetytu, ból głowy, nudności, wymioty, ból brzucha lub ból brzucha z towarzyszącymi zaparciami.

      Ze względu na krótki biologiczny okres półtrwania kalcytriolu, badania farmakokinetyczne wykazały normalizację zwiększonego stężenia wapnia w surowicy w ciągu kilku dni od zaprzestania leczenia, czyli znacznie szybciej niż w przypadku leczenia produktamin zawierającymi witaminę D3.

      Przewlekłe działania mogą obejmować osłabienie mięśni, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia czucia, gorączkę, pragnienie, polidypsję, wielomocz, odwodnienie, apatię, opóźnienie wzrostu i zakażenia dróg moczowych.

      Przy jednoczesnej hiperkalcemii i hiperfosfatemii > 6 mg/100 mL lub > 1,9 mmol/L, może wystąpić kalcyfikacja widoczna radiologicznie.

      U osób wrażliwych mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, rumień, świąd i pokrzywka.

      Nieprawidłowości laboratoryjne

      U pacjentów z prawidłową czynnością nerek przewlekła hiperkalcemia może być związana ze zwiększeniem stężenia kreatyniny we krwi.

      Po wprowadzeniu do obrotu

      Liczba działań niepożądanych zgłaszanych w związku ze stosowaniem kalcytriolu w praktyce klinicznej we wszystkich wskazaniach w okresie 15 lat jest bardzo mała, a każde pojedyncze działanie, w tym hiperkalcemia, występuje z częstością 0,001% lub mniejszą.

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań

      niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania

      Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

      Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa

      Tel.: + 48 22 49 21 301

      Faks: + 48 22 49 21 309

      Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

      Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    16. Przedawkowanie

    17. Ponieważ kalcytriol jest pochodną witaminy D, objawy przedawkowania są takie same jak

      w przypadku przedawkowania witaminy D. Przyjmowanie dużych dawek wapnia i fosforanów razem z kalcytriolem może wywołać podobne objawy. Iloczyn wapnia i fosforanu (Ca × P) w surowicy nie powinien przekraczać 70 mg2/dL2. Wysoki poziom wapnia w dializacie może przyczynić się do rozwoju hiperkalcemii.

      Ostre objawy zatrucia witaminą D: anoreksja, ból głowy, wymioty, zaparcia.

      Przewlekłe objawy zatrucia witaminą D: dystrofia (osłabienie, utrata masy ciała), zaburzenia czucia, ewentualnie gorączka z pragnieniem, wielomocz, odwodnienie, apatia, zahamowanie wzrostu

      i zakażenia dróg moczowych. Pojawia się hiperkalcemia ze zwapnieniem przerzutowym do kory nerkowej, mięśnia sercowego, płuc i trzustki oraz zaburzenia funkcji tych narządów z nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością mięśnia sercowego, nudnościami, wymiotami, zaparciami, a czasem biegunką.

      W leczeniu przypadkowego przedawkowania należy rozważyć następujące środki:

      • podawanie płynnej parafiny w celu przyspieszenia wydalania z kałem,

      • wskazane jest powtarzanie oznaczeń stężenia wapnia w surowicy,

      • jeżeli podwyższone stężenie wapnia w surowicy utrzymuje się, można podać fosforany i kortykosteroidy oraz zastosować środki w celu uzyskania odpowiedniej diurezy.

      Zwiększona w wyższych stężeniach (> 3,2 mmol/L) może prowadzić do niewydolności nerek,

      zwłaszcza jeśli stężenie fosforanów we krwi jest prawidłowe lub podwyższone z powodu zaburzonej czynności nerek.

      W przypadku wystąpienia hiperkalcemii po długotrwałym leczeniu, należy przerwać podawanie kalcytriolu do czasu powrotu stężenia wapnia w osoczu do normy. Zastosowanie diety o niskiej zawartości wapnia przyspieszy odwrócenie tego procesu. Następnie można ponownie rozpocząć podawanie kalcytriolu w mniejszej dawce lub podawać go w tej samej dawce, ale w rzadszych niż poprzednio odstępach czasu.

      U pacjentów leczonych za pomocą przerywanej hemodializy można również stosować niskie stężenie wapnia w dializacie.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: witamina D i analogi Kod ATC: A11CC04

      Kalcytriol jest najaktywniejszym znanym metabolitem witaminy D3 stymulującym transport wapnia w jelitach.

      W biologicznych działaniach kalcytriolu pośredniczy receptor witaminy D. Receptor ten jest

      jądrowym receptorem hormonalnym obecnym w większości typów komórek i po związaniu się

      z określonym miejscem w DNA działa jako czynnik transkrypcyjny aktywowany przez ligand, który zmienia transkrypcję w genie docelowym.

      Dwa znane miejsca działania kalcytriolu w organizmie to jelita i kości.

      Wydaje się, że błonie śluzowej jelit człowieka występuje białko wiążące receptory kalcytriolu. Ponadto istnieją dowody na to, że kalcytriol działa również bezpośrednio na nerki i gruczoły przytarczyczne.

      Pacjenci z niewydolnością nerek nie są w stanie syntetyzować kalcytriolu z prekursorów witaminy D w wystarczających ilościach. Wynikająca z tego hiperkalcemia i wtórna nadczynność przytarczyc są głównymi przyczynami metabolicznej choroby kości w niewydolności nerek. Jednak pewną rolę mogą odgrywać również inne substancje toksyczne dla kości (np. glin), które gromadzą się w czasie mocznicy.

      Korzystny wpływ kalcytriolu na osteodystrofię nerkową wydaje się wynikać z wyrównania

      hipokalcemii i wtórnej nadczynności przytarczyc. Nie ma pewności, czy kalcytriol niezależnie od tego będzie wykazywał inne korzystne działanie.

      Kalcytriol (1,25(OH)2D3) jest jednym z najważniejszych aktywnych metabolitów witaminy D3. Metabolit ten jest normalnie wytwarzany w nerkach ze swojego prekursora, 25- hydroksycholekalcyferolu (25-HCC). Kalcytriol wspomaga wchłanianie wapnia w jelitach i reguluje mineralizację kości. Działanie farmakologiczne pojedynczej dawki kalcytriolu utrzymuje się przez 3 do 5 dni.

      U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, zwłaszcza przewlekle dializowanych, wytwarzanie

      endogennego kalcytriolu coraz bardziej się zmniejsza, a nawet może ulec całkowitemu zahamowaniu. Niedobór ten odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju osteodystrofii nerkowej.

      Doustne podawanie produktu leczniczego Detriol normalizuje wchłanianie wapnia wjelitach u pacjentów z osteodystrofią nerkową i przyczynia się do normalizacji lub zmniejszenia

      podwyższonego stężenia fosfatazy zasadowej w surowicy i zwiększonego stężenia parathormonu w surowicy. Zmniejsza bóle kostne i mięśniowe oraz koryguje zmiany histologiczne w przebiegu włóknistego zapalenia kości i innych zaburzeń mineralizacji.

      U pacjentów z pooperacyjną niedoczynnością przytarczyc, idiopatyczną niedoczynnością przytarczyc i rzekomą niedoczynnością przytarczyc, hipokalcemia i jej objawy kliniczne ulegają poprawie pod wpływem leczenia produktem leczniczym Detriol.

      U pacjentów z HPDR, ze zmniejszonym stężeniem kalcytriolu w osoczu, leczenie kalcytriolem zmniejsza kanalikową eliminację fosforanów i normalizuje rozwój kości w połączeniu

      z równoczesnym leczeniem fosforanami.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Wchłanianie

      Po podaniu doustnym pojedynczej dawki od 0,25 do 1,0 mikrogramów kalcytriolu, maksymalne stężenie w surowicy krwi osiągane jest w ciągu 2 do 6 godzin.

      Dystrybucja

      Podczas transportu we krwi kalcytriol i inne metabolity witaminy D wiążą się z określonymi białkami osocza.

      Metabolizm

      Kalcytriol jest hydroksylowany i utleniany w nerkach i wątrobie przez specyficzny izoenzym cytochromu P450, CYP24A1. Zidentyfikowano różne metabolity kalcytriolu, z których każdy wykazuje inną aktywność witaminy D.

      Eliminacja

      Okres półtrwania eliminacji kalcytriolu z surowicy wynosi od 3 do 6 godzin.

      Działanie farmakologiczne pojedynczej dawki kalcytriolu utrzymuje się jednak przez 3 do 5 dni. Kalcytriol jest wydalany przez pęcherzyk żółciowy i przechodzi cykl jelitowo-wątrobowy.

      Charakterystyka w określonych grupach osób lub pacjentów:

      U pacjentów z zespołem nerczycowym lub u pacjentów poddawanych hemodializie stężenie wapnia w surowicy było zmniejszone, a czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia był wydłużony.

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. Badania toksyczności na zwierzętach wykazały, że powtarzane i nadmierne spożycie kalcytriolu wywoływało działania niepożądane, które wydawały się być przede wszystkim wynikiem

      przedłużonej hiperkalcemii ze wszystkimi jej następstwami oraz teratogenezy, przy czym ta ostatnia jest uważana za konsekwencję zaburzonej gospodarki wapniowej.

      Kalcytriol nie wykazywał potencjalnego działania mutagennego w warunkach in vitro (negatywny wynik testu Amesa). Kalcytriol podawany doustnie nie wykazywał działania genotoksycznego in vivo (negatywny wynik testu mikrojądrowego u myszy).

      Nie przeprowadzono długoterminowych badań na zwierzętach w celu oceny potencjalnego działania rakotwórczego kalcytriolu.

      Poza tym nie ma żadnych innych informacji istotnych dla oceny bezpieczeństwa, poza tymi, które są zawarte w innych częściach ChPL.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Detriol, 0,25 mikrograma, kapsułka, miękka Zawartość kapsułki:

      Olej arachidowy, oczyszczony (olej z orzeszków ziemnych) Butylowany hydroksyanizol

      Butylowany hydroksytoluen Etanol, bezwodny

      Otoczka kapsułki:

      Żelatyna Glicerol 85%

      Sorbitol 70%, niekrystalizujący Żelaza tlenek czerwony (E 172) Tytanu dwutlenek (E 171)

      Detriol, 0,5 mikrograma, kapsułka, miękka Zawartość kapsułki:

      Olej arachidowy, oczyszczony (olej z orzeszków ziemnych) Butylowany hydroksyanizol

      Butylowany hydroksytoluen Etanol, bezwodny

      Otoczka kapsułki: Żelatyna

      Glicerol 85%

      Sorbitol 70%, niekrystalizujący Żelaza tlenek czerwony (E 172)

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

    6. 3 lata.

      Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 4 miesiące.

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

      Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. Butelka z brunatnego szkła typu III z zakrętką z HDPE w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 20, 30, 50, 90 lub 100 kapsułek, miękkich.

      Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania

    12. Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. SUN-FARM Sp. z o.o.

    ul. Dolna 21

    05-092 Łomianki

  12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. Pozwolenie nr 27303 – Detriol, 0,25 mikrograma, kapsułki, miękkie Pozwolenie nr 27304 – Detriol, 0,5 mikrograma, kapsułki, miękkie

  14. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  15. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26 sierpnia 2022

  16. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

09.2022

Reklama: