Reklama:

Levosert Easy

Substancja czynna: Levonorgestrelum 52 mg (20 mcg/24h)
Postać farmaceutyczna: System terapeutyczny domaciczny , 52 mg (20 mcg/24h)
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Levosert Easy, 20 mikrogramów/24 h, system terapeutyczny domaciczny

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Substancją czynną jest lewonorgestrel.

    System terapeutyczny domaciczny zawiera 52 mg lewonorgestrelu. Uwalniania początkowo dawka lewonorgestrelu wynosi około 20 mikrogramów dziennie. Dawka ta stopniowo zmniejsza się do około 8,6 mikrogramów/dzień po 6 latach stosowania. Średnia szybkość uwalniania lewonorgestrelu in vivo wynosi około 14,3 mikrograma/dzień przez okres 6 lat.

    Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. System terapeutyczny domaciczny (ang. Intrauterine system – IUS).

    Produkt składa się z aplikatora i systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel (Rysunek 1b). System Levosert Easy jest częściowo załadowany w aplikatorze. IUS składa się z ramy w kształcie litery T, wykonanej z LDPE oraz zbiornika zawierającego hormon zlokalizowanego na pionowym trzonie (Rysunek 1a) Zbiornik pokryty jest nieprzezroczystą membraną, która reguluje uwalnianie lewonorgestrelu. Rama w kształcie litery T ma pętlę na końcu pionowego trzonu i dwa poziome ramiona na jego drugim końcu. Niebieskie nici służące do usuwania systemu są dołączone do pętli na końcu pionowego trzonu. Levosert Easy zawiera siarczan baru, dzięki czemu system jest widoczny podczas obrazowania rentgenowskiego.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Antykoncepcja.

      Leczenie nadmiernych krwawień miesiączkowych. Produkt leczniczy Levosert Easy może być szczególnie skuteczny jako antykoncepcja (odwracalna) u kobiet, u których występują nadmierne krwawienia miesiączkowe.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Rozpoczęcie leczenia

      U kobiet w wieku rozrodczym, produkt leczniczy Levosert Easy należy założyć do jamy macicy w ciągu siedmiu dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. System można wymienić na nowy w dowolnym dniu cyklu.

      Założenie poporodowe: W celu zredukowania ryzyka perforacji, założenie poporodowe należy przełożyć do czasu całkowitej inwolucji macicy. Nie należy zakładać systemu wcześniej niż po upływie sześciu tygodni od porodu. W przypadku wystąpienia u pacjentki nadmiernego krwawienia poporodowego i (lub) bólu, przed założeniem systemu należy wykluczyć infekcję lub inne przyczyny.

      Produkt leczniczy Levosert Easy można także założyć natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży.

      Produkt leczniczy Levosert Easy zachowuje skuteczność przez 6 lat we wskazaniu antykoncepcja oraz posiada potwierdzoną skuteczność przez 5 lat we wskazaniu dotyczącym nadmiernych krwawień miesiączkowych.

      W związku z tym produkt leczniczy Levosert Easy należy usunąć lub wymienić po 6 latach stosowania we wskazaniu antykoncepcja i po 5 latach stosowania we wskazaniu dotyczącym nadmiernych krwawień miesiączkowych lub wcześniej, we wskazaniu dotyczącym nadmiernych krwawień miesiączkowych, jeśli powróci nadmierne lub uciążliwe krwawienie miesiączkowe.

      Jeśli pacjentka chce kontynuować stosowanie tej samej metody, to po usunięciu poprzedniego systemu

      można od razu założyć nowy. W takim przypadku nie jest konieczne stosowanie dodatkowej ochrony.

      Dzieci i młodzież

      Produkt leczniczy Levosert Easy nie był badany u pacjentek w wieku poniżej 16 lat. Produktu

      leczniczego Levosert Easy nie należy stosować przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

      Zaburzenia czynności wątroby

      Produkt leczniczy Levosert Easy jest przeciwwskazany u pacjentek, u których występuje rak wątroby lub inna ciężka choroba wątroby (patrz punkt 4.3).

      Zaburzenia czynności nerek

      Produkt leczniczy Levosert Easy nie był badany u pacjentek z zaburzeniami czynności nerek.

      Instrukcje dotyczące stosowania i przechowywania

      System Levosert Easy jest dostarczany w sterylnym opakowaniu, które należy otworzyć tuż przed założeniem systemu. Rozpakowany system powinien być zakładany w warunkach aseptycznych. W przypadku uszkodzenia sterylnego opakowania, system należy wyrzucić (patrz punkt 6.6, dotyczący utylizacji).

      System Levosert Easy jest dostarczany wraz z kartą przypominającą o badaniach kontrolnych dla pacjentki zawartą w zewnętrznym opakowaniu. Kartę przypominającą dla pacjentki należy wypełnić i przekazać pacjentce po założeniu systemu.

      Jak założyć system Levosert Easy

      Stanowczo zaleca się, aby system Levosert Easy był zakładany tylko przez lekarzy i (lub) pracowników służby zdrowia z doświadczeniem w zakładaniu systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel i (lub), którzy odbyli odpowiednie szkolenia z zakładania systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel.

      W przypadku trudności przy zakładaniu i (lub) silnego bólu lub krwawienia podczas lub po założeniu systemu, patrz punkt 4.4.

      System Levosert Easy jest dostępny w sterylnym opakowaniu sterylizowanym tlenkiem etylenu. Nie należy go ponownie sterylizować. System można zastosować tylko jeden raz. Jeśli wewnętrzne opakowanie jest uszkodzone lub otwarte, nie należy stosować produktu leczniczego. Należy zakładać przed ostatnim dniem miesiąca wskazanego na etykiecie.

      System Levosert Easy (Rysunek 1a) jest dostarczany w zapieczętowanym opakowaniu z odrywanym wieczkiem i jest zakładany do jamy macicy z wykorzystaniem załączonego aplikatora (Rysunek 1b), zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zakładania systemu.

      Poniższa instrukcja dotycząca zakładania znajduje się w pudełku zawierającym terapeutyczny

      system domaciczny.

      Należy uważnie przeczytać poniższą instrukcję stosowania, ponieważ mogą występować różnice w typie systemu w porównaniu z wcześniej stosowanymi terapeutycznymi systemami domacicznymi.

      Opis

      Rysunek 1a: System wewnątrzmaciczny Levosert Easy

      Sample Image

      Ramka z tworzywa sztucznego w kształcie litery T

      Zbiornik z membraną zawierający hormon

      Niebieskie nitki służące do usuwania systemu

      Rysunek 1b: System wewnątrzmaciczny Levosert Easy z aplikatorem

      Sample Image

      System wewnątrzmaciczny Levosert Easy

      Rurka wprowadzająca

      Kołnierz

      NIEBIESKI suwak

      ZIELONY suwak

      Uchwyt

      Szczelina

      Nitki

      System wewnątrzmaciczny Levosert Easy jest częściowo załadowany w aplikatorze. Nitki przechodzą przez rurkę wprowadzającą i wychodzą przez otwór szczeliny w uchwycie.

      W uchwycie aplikatora znajduje się NIEBIESKI suwak oznaczony numerem 1 oraz ZIELONY suwak oznaczony numerem 2. Uchwyt jest oznaczony numerem 3. Suwaki są oznaczone numerami 1 i 2, a uchwyt jest oznaczony numerem 3, co ma pomóc w procesie zakładania systemu (Rysunek 2).

      Przesuwanie suwaków pozwala osiągnąć pozycję wymaganą do zakończenia procesu zakładania

      systemu.

      Rysunek 2: Suwaki aplikatora

      Sample Image

      NUMER 1

      Oznakowanie z pojedynczą linią

      • W uchwycie aplikatora znajduje się NIEBIESKI suwak oznaczony numerem 1 oraz ZIELONY suwak oznaczony numerem 2, co ma pomóc w procesie zakładania systemu.

      • Przesuwanie suwaków pozwala osiągnąć pozycję wymaganą do zakończenia procesu zakładania systemu.

      NUMER 2

      Oznakowanie z podwójną linią

      Warunki stosowania

      1. Rysunek 3: Wyjmowanie aplikatora z opakowania wewnętrznego

      2. Sample Image

      3. Należy upewnić się, że oba suwaki (oznaczone numerem 1 i 2) są całkowicie wysunięte do przodu (Rysunek 4):

      4. Chwycić uchwyt, trzymając kciuk lub palec we wgłębieniu NIEBIESKIEGO suwaka (nad liczbą 1) i nacisnąć do przodu, upewniając się, że oba suwaki są całkowicie wysunięte do przodu.

        Rysunek 4: Suwaki całkowicie wysunięte do przodu, gotowe do załadowania systemu Levosert Easy.

        Sample Image

        NUMER 1

        Oznakowanie z

        pojedynczą linią

        NUMER 2

        Oznakowanie z

        podwójną linią

        Utrzymać nacisk do przodu na NIEBIESKI

        suwak

        Załadowanie systemu Levosert Easy do aplikatora:

      5. Należy upewnić się, że ramiona systemu wewnątrzmacicznego są w pozycji horyzontalnej (wyrównane z poziomą płaszczyzną uchwytu i kołnierza); w razie potrzeby wyregulować obrót systemu wewnątrzmacicznego, używając płaskiej, sterylnej powierzchni opakowania wewnętrznego.

      6. Utrzymując nacisk do przodu na niebieski suwak, delikatnie pociągnąć nitki prosto do tyłu, aby załadować system Levosert Easy do rurki wprowadzającej. Należy upewnić się, że obie nitki są równomiernie naprężone podczas ciągnięcia oraz pociągnąć je w górę lub w dół, aby zablokować nitki w szczelinie, w dolnej części uchwytu (Rysunek 5); należy zablokować nitki w szczelinie, aby zapobiec wysunięciu się systemu wewnątrzmacicznego z górnej części rurki wprowadzającej. Gdy nitki zostaną zablokowane w szczelinie, puścić nitki.

        Rysunek 5: Zablokowanie nitek w szczelinie

        Sample Image

      7. Po załadowaniu systemu wewnątrzmacicznego, należy utrzymywać nacisk do przodu na NIEBIESKI suwak, aby utrzymać półkuliste wybrzuszenie utworzone z końców ramion systemu wewnątrzmacicznego.

      8. Po prawidłowym załadowaniu systemu wewnątrzmacicznego znajduje się on całkowicie w rurce wprowadzającej, a końce ramion tworzą półkuliste wybrzuszenie w górnej części rurki (Rysunek 6).

      9. Rysunek 6: Zbliżenie na półkuliste wybrzuszenie na końcu rurki.

        Sample Image

        • Jeśli system wewnątrzmaciczny nie jest prawidłowo załadowany, nie należy podejmować próby założenia.

        • Aby ponownie załadować system Levosert Easy:

          • Pociągnąć kciukiem suwak NIEBIESKI do tyłu, aż wgłębienie zrówna się z ZIELONYM suwakiem, aby zwolnić system wewnątrzmaciczny.

          • Ręcznie wyciągnąć nitki ze szczeliny.

          • Przesunąć NIEBIESKI suwak do przodu i powtórzyć czynność ładowania systemu.

        • Dopasować kołnierz do zmierzonej głębokości macicy na podstawie sondowania. Aby wyregulować kołnierz, umieścić płaską stronę kołnierza w wycięciu w opakowaniu wewnętrznym (Rysunek 7) lub przy sterylnej krawędzi wewnątrz opakowania. W razie potrzeby przesunąć rurkę wprowadzającą, aby przesunąć kołnierz do prawidłowego ułożenia. Upewnić się, że płaskie boki kołnierza znajdują się w tej samej płaszczyźnie poziomej co uchwyt. Jeśli na jakimkolwiek etapie zajdzie potrzeba dotknięcia kołnierza lub innej sterylnej powierzchni, należy użyć sterylnych rękawiczek.

          Rysunek 7: Dopasowanie kołnierza

          Sample Image

          Wycięcie w opakowaniu wewnętrznym

        • Jeśli konieczna jest korekta krzywizny rurki wprowadzającej w celu dostosowania do anatomicznego ułożenia macicy, można zgiąć lub wyprostować rurkę wprowadzającą, nie dotykając jej powyżej kołnierza, chyba że używa się sterylnych rękawiczek. Podczas gięcia rurki należy unikać ostrych zagięć, aby zapobiec jej załamaniu.

        • Po prawidłowym ustawieniu kołnierza należy unikać kontaktu kołnierza z przedmiotami, które mogą zmienić jego położenie (np. opakowanie wewnętrzne, wziernik, szczypce itp.).

          Zakładanie systemu Levosert Easy do jamy macicy

        • Delikatnie pociągnąć szczypce i kontynuować naciskanie do przodu na NIEBIESKI suwak podczas wprowadzania załadowanej rurki wprowadzającej przez ujście szyjki macicy. Przesuwać rurkę, aż górna krawędź kołnierza znajdzie się 1,5-2 cm od zewnętrznego ujścia szyjki macicy (Rysunek 8). Utrzymywać nacisk do przodu na NIEBIESKI suwak przez cały proces zakładania systemu.

          • W tym momencie NIE WOLNO przesuwać kołnierza w kierunku szyjki macicy.

          • NIE WOLNO używać aplikatora na siłę. W razie potrzeby rozszerzyć kanał szyjki macicy.

            Sample Image

            Rysunek 8: Przesuwanie rurki wprowadzającej, aż kołnierz znajdzie się w odległości od 1,5 do 2 cm od ujścia szyjki macicy

            Utrzymać nacisk do przodu na NIEBIESKIM

            suwaku

        • Przy pomocy kciuka lub palca delikatnie przesunąć do tyłu tylko NIEBIESKI suwak. Początkowo odczuwalny jest lekki opór przed przesunięciem NIEBIESKIEGO suwaka z pozycji wyjściowej. Należy kontynuować przesuwanie NIEBIESKIEGO suwaka do tyłu, aż ponownie odczuwalny będzie lekki opór, ponieważ NIEBIESKI i ZIELONY suwak połączą się, tworząc wspólne wgłębienie. Nie należy przesuwać NIEBIESKIEGO suwaka bardziej niż jest to konieczne do utworzenia wgłębienia. Należy utrzymywać ZIELONY suwak, tak aby oznaczenia podwójnej linii na suwaku i uchwycie pozostały wyrównane (Rysunek 9). Umożliwi to otwarcie ramion systemu wewnątrzmacicznego w dolnym odcinku macicy. Nie należy odciągać suwaków dalej, ponieważ może to spowodować przedwczesne zwolnienie systemu wewnątrzmacicznego w niewłaściwym miejscu.

          Rysunek 9: Zwalnianie i otwieranie ramion systemu wewnątrzmacicznego

          Przesunąć NIEBIESKI suwak w dół

          Wspólne wgłębienie suwaków

          ZIELONY

          suwak nie powinien zmienić swojej pozycji

          Sample ImageSample Image

        • Należy odczekać 10-15 sekund, aby umożliwić pełne otwarcie ramion systemu

          wewnątrzmacicznego.

          • Nie przesuwając suwaków, przesunąć aplikator, aż kołnierz dotknie szyjki macicy. Jeśli napotka się opór, nie kontynuować przesuwania. System Levosert Easy znajduje się teraz we właściwym położeniu (Rysunek 10).

          • Uwaga: Odpowiednie położenie systemu wewnątrz jamy macicy jest niezbędne, aby zapobiec wydaleniu systemu.

            Rysunek 10: Dosunięcie systemu Levosert Easy do dna macicy

            Sample Image

            Zwolnienie systemu Levosert Easy i zakończenie procedury zakładania systemu

        • Trzymając aplikator nieruchomo, utrzymując jego pozycję względem szyjki macicy, przesunąć w dół oba suwaki (NIEBIESKI i ZIELONY) razem, utrzymując wspólne wgłębienie suwaka w kierunku liczby 3 na uchwycie (Rysunek 11), aż usłyszy się kliknięcie i ZIELONY znacznik w dolnej części uchwytu będzie widoczny (Rysunek 12).

          Rysunek 11: Zwolnienie systemu Levosert Easy z rurki wprowadzającej

          Utrzymywać wspólne wgłębienie suwaków, jednocześnie przesuwając suwaki w dół

          Sample Image

        • Należy spojrzeć na szczelinę, aby upewnić się, że nitki zostały prawidłowo zwolnione (Rysunek 12); jeśli nie zostały zwolnione lub jeśli nie było słychać kliknięcia, należy chwycić nitki i delikatnie wyciągnąć nitki ze szczeliny.

          Rysunek 12: Widoczny zielony znacznik i nitki zwolnione ze szczeliny

          Sample Image

          Zielony znacznik

        • Należy wyjąć aplikator z jamy macicy.

        • Za pomocą tępo zakończonych ostrych nożyczek należy przeciąć nitki wewnątrzmaciczne w kierunku prostopadłym do położenia nici, pozostawiając około 3 cm na zewnątrz szyjki macicy (Rysunek 13). Uwaga: Nie ciąć nitek pod kątem, ponieważ może to pozostawić ostre końce.

        • Podczas obcinania nie należy naciągać ani ciągnąć nici, aby zapobiec przemieszczeniu się systemu wewnątrzmacicznego.

          Rysunek 13: Odcięcie nitek około 3 cm od szyjki macicy

          Sample Image

          Proces zakładania systemu wewnątrzmacicznego Levosert Easy jest zakończony.

          Ważne informacje do rozważenia podczas zakładania lub po założeniu:

        • Jeśli istnieje podejrzenie, że system wewnątrzmaciczny nie znajduje się we właściwej pozycji:

          • Należy sprawdzić ułożenie systemu za pomocą ultradźwięków lub innego odpowiedniego testu radiologicznego.

          • Jeśli podejrzewa się nieprawidłowe ułożenie, system wewnątrzmaciczny Levosert Easy należy usunąć. Nie należy ponownie zakładać tego samego systemu wewnątrzmacicznego Levosert Easy, po jego usunięciu.

        WAŻNE!

        W przypadku trudności w zakładaniu i (lub) silnego bólu lub krwawienia podczas lub po założeniu systemu, należy natychmiast przeprowadzić badanie fizykalne i ultrasonograficzne w celu wykluczenia perforacji trzonu lub szyjki macicy. W razie potrzeby system należy usunąć i założyć nowy, sterylny.

        Wszelkie przypadki perforacji macicy lub trudności z założeniem systemu należy zgłaszać za

        pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C

        PL-02 222 Warszawa

        Tel.: + 48 22 49 21 301

        Faks: + 48 22 49 21 309

        Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

        Jak usunąć system Levosert Easy

        W celu usunięcia systemu Levosert Easy z jamy macicy należy delikatnie pociągnąć kleszczykami za nitki wystające z kanału szyjki macicy. Jeśli nitki nie są widoczne, a system znajduje się w jamie macicy, można użyć wąskiego haczyka chirurgicznego lub narzędzia do odzyskiwania wewnątrzmacicznych nici. Ten sposób może wymagać rozszerzenia kanału szyjki.

        Jeżeli nie planuje się ciąży, u pacjentek w wieku rozrodczym system należy usunąć w czasie trwania krwawienia miesiączkowego, pod warunkiem że występuje cykl miesiączkowy. Jeśli system zostanie usunięty w środku cyklu, a pacjentka odbyła stosunek płciowy w ciągu tygodnia, istnieje możliwość zajścia w ciążę, chyba że natychmiast po usunięciu starego systemu zostanie założony nowy.

        Po usunięciu systemu Levosert Easy, należy sprawdzić, czy system nie został uszkodzony. W czasie szczególnie trudnych procedur usuwania systemu odnotowano pojedyncze przypadki przesunięcia się cylindra zawierającego hormon powyżej poziomych ramion i ukrycie ich razem wewnątrz cylindra. Sytuacja ta nie wymaga dalszej interwencji, o ile system pozostaje kompletny. Wybrzuszenia poziomych ramion zwykle uniemożliwią całkowite oderwanie cylindra ze szkieletu wkładki

        w kształcie litery „T”.

      10. Przeciwwskazania

        • Ciąża lub podejrzenie ciąży;

        • Istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy;

        • Infekcje dolnego odcinka dróg rodnych;

        • Poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy;

        • Infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy;

        • Zapalenie szyjki macicy; dysplazja nabłonka szyjki macicy;

        • Podejrzenie lub występowanie nowotworu złośliwego szyjki lub trzonu macicy;

        • Nowotwór wątroby lub inne ostre lub ciężkie choroby wątroby;

        • Wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie macicy, w tym włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy;

        • Niezdiagnozowane, nietypowe krwawienia z macicy;

        • Stany, które sprzyjają rozwojowi infekcji;

        • Podejrzenie lub występowanie nowotworów zależnych od hormonów, takich jak nowotwór

          piersi (patrz punkt 4.4);

        • Nowotwory złośliwe dotyczące krwi lub białaczki za wyjątkiem okresu remisji;

        • Niedawno przebyta choroba trofoblastu, gdy utrzymuje się podwyższony poziom hCG;

        • Nadwrażliwość na substancje czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną

        w punkcie 6.1.

      11. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

      12. Badanie lekarskie

        Przed założeniem systemu należy zebrać pełny wywiad lekarski, w tym rodzinny. Należy przeprowadzić badanie fizykalne z uwzględnieniem wyników wywiadu oraz przeciwwskazań

        i ostrzeżeń. Należy przeprowadzić pomiar tętna i ciśnienia krwi oraz oburęczne badanie miednicy

        w celu ustalenia położenia macicy. Pacjentkę należy ponownie zbadać po upływie sześciu tygodni od założenia sytemu, a następne badania należy przeprowadzić, jeśli będzie to klinicznie uzasadnione

        i dostosowane indywidualnie do stanu pacjentki. Przed założeniem systemu należy sprawdzić, czy

        pacjentka nie jest w ciąży i wyleczyć infekcje dróg rodnych. Pacjentkę należy poinformować, że system Levosert Easy nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (należy odnieść się do punktu znajdującego się poniżej, dotyczącego infekcji narządów miednicy).

        Kobiety należy zachęcać do udziału w badaniach przesiewowych szyjki macicy i piersi, odpowiednio do ich wieku.

        Stany, w których system Levosert Easy należy stosować z zachowaniem ostrożności

        System Levosert Easy może być stosowany z ostrożnością po specjalistycznej konsultacji lub należy rozważyć usunięcie systemu, w przypadku występowania któregokolwiek z następujących stanów lub wystąpienia ich po raz pierwszy w czasie leczenia:

        • migrena, migrena ogniskowa z asymetrycznymi ubytkami pola widzenia lub innymi objawami

          wskazującymi na przemijające niedokrwienie mózgu,

        • wyjątkowo silny ból głowy lub nietypowo częsty ból głowy,

        • żółtaczka,

        • znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi,

        • nowotwory złośliwe dotyczące krwi lub białaczki w okresie remisji,

        • długotrwałe leczenie kortykosteroidami,

        • występowanie w przeszłości objawów czynnościowych torbieli jajnika,

        • występująca obecnie lub przebyta w przeszłości, ciężka choroba tętnic, jak np. udar mózgu lub zawał serca,

        • ciężkie lub liczne czynniki ryzyka rozwoju choroby tętnic,

        • zakrzepica tętnic lub jakakolwiek obecnie występująca choroba zatorowa,

        • ostra żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

        Produkt leczniczy Levosert Easy należy stosować ostrożnie u kobiet z wrodzonymi wadami serca lub wadami zastawek serca, zwiększającymi ryzyko zapalenia wsierdzia.

        Nieregularne krwawienia mogą maskować pewne objawy związane z występowaniem polipów lub raka endometrium, dlatego w razie ich wystąpienia należy rozważyć odpowiednie działania diagnostyczne.

        Kobiety stosujące system Levosert Easy należy zachęcać do rzucenia palenia.

        Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące założenia i (lub) usunięcia systemu

        Informacje ogólne: Zakładaniu oraz usuwaniu systemu może towarzyszyć niewielki ból i krwawienie. W przypadku trudności przy zakładaniu i (lub) silnego bólu lub krwawienia podczas lub po założeniu systemu, należy natychmiast przeprowadzić badanie fizykalne i ultrasonograficzne w celu wykluczenia perforacji trzonu lub szyjki macicy (patrz także ”Perforacja”).

        Zabieg może wywołać omdlenie na skutek reakcji wazowagalnej lub napad padaczkowy u chorych na padaczkę. W przypadku wczesnych objawów reakcji wazowagalnej, może być konieczne przerwanie zakładania lub usunięcie systemu. W celu przywrócenia przepływu krwi przez mózg, jeśli to konieczne, kobieta powinna leżeć, z obniżoną głową i z nogami uniesionymi pionowo do góry. Należy utrzymywać drożność dróg oddechowych. Utrzymująca się bradykardia może być kontrolowana przez dożylne podanie atropiny. Można podać tlen, jeśli jest dostępny.

        Perforacja: Najczęściej podczas zakładania może dojść do przebicia trzonu lub szyjki macicy, przy czym fakt ten może zostać wykryty dopiero w późniejszym czasie. Może to być związane z silnym bólem lub ciągłym krwawieniem. Jeżeli podejrzewa się perforację, należy jak najszybciej usunąć system; może w tym celu być konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego.

        Częstość występowania perforacji podczas lub po założeniu produktu leczniczego Levosert Easy

        wynosiła 0,1% w badaniu klinicznym, w którym nie uczestniczyły kobiety karmiące piersią.

        W szeroko zakrojonym prospektywnym, porównawczym, nieinterwencyjnym badaniu kohortowym

        z udziałem kobiet stosujących antykoncepcję wewnątrzmaciczną (n=61448) częstość występowania perforacji wyniosła 1,3 przypadku (95% CI: 1,1–1,6) na 1000 założeń w całej kohorcie objętej badaniem, 1,4 przypadku (95% CI: 1,1–1,8) na 1000 założeń w kohorcie kobiet stosujących inny system zawierający lewonorgestrel i 1,1 przypadku (95% CI: 0,7–1,6) na 1000 założeń w kohorcie kobiet stosujących wkładkę zawierającą miedź.

        W badaniu tym wykazano, że zarówno karmienie piersią podczas zakładania jak i zakładania do 36 tygodni po urodzeniu wiązały się ze zwiększonym ryzykiem perforacji (patrz tabela 1). Wspomniane czynniki ryzyka były niezależne od rodzaju zastosowanej antykoncepcji wewnątrzmacicznej.

        Tabela 1: Częstość występowania perforacji na 1000 założeń w całej kohorcie ze stratyfikacją ze względu na karmienie piersią i czas, od porodu do założenia (wieloródki)

        Karmienie piersią

        w terminie zakładania

        Niekarmienie piersią w terminie zakładania

        Założenie ≤ 36 tygodni po

        5,6

        1,7

        porodzie

        (95% CI: 3,9-7,7; n=6047 założeń)

        (95% CI: 0,8-3,1; n=5927

        założeń)

        Założenie > 36 tygodni po

        1,6

        0,7

        porodzie

        (95% CI: 0,0-9,1; n=608 założeń)

        (95% CI: 0,5-1,1; n=41910

        założeń)

        Po wydłużeniu okresu obserwacji do 5 lat w podgrupie w niniejszym badaniu (N = 39 009 kobiet, którym założono system zawierający lewonorgestrel lub wkładkę zawierającą miedź, u 73% z tych kobiet dostępne były informacje dotyczące pełnego 5-letniego okresu obserwacji), częstość występowania perforacji wykrytej w dowolnym momencie w ciągu całego 5-letniego okresu wyniosła 2,0 (95% CI: 1,6 – 2,5) na 1000 założeń. Potwierdzono, że karmienie piersią w momencie założenia i poród w okresie 36 tygodni przed założeniem były czynnikami ryzyka również w podgrupie obserwowanej przez maksymalnie 5 lat.

        Ryzyko perforacji ściany macicy może być większe w przypadku założeń poporodowych (patrz punkt 4.2), u kobiet karmiących oraz u kobiet z trwale tyłopochyloną macicą.

        Ponowne badanie lekarskie powinno zostać przeprowadzone zgodnie z wytycznymi podanymi

        w punkcie zatytułowanym „Badanie lekarskie” powyżej, przy czym wytyczne te należy dostosować do wskazań klinicznych u kobiet z czynnikami ryzyka perforacji.

        Infekcje narządów miednicy: U kobiet stosujących wkładki zawierające miedź ryzyko zakażenia narządów miednicy jest największe w pierwszym miesiącu po założeniu, a następnie maleje.

        Znanymi czynnikami ryzyka infekcji narządów miednicy są kontakty seksualne z wieloma partnerami, częste stosunki seksualne oraz młody wiek. Infekcje narządów miednicy mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ mogą wpływać na płodność i zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów ginekologicznych lub chirurgicznych, również po założeniu systemu terapeutycznego domacicznego może dojść do rozwoju ciężkiego zakażenia lub sepsy (w tym sepsy wywołanej przez paciorkowce grupy A), choć jest to niezmiernie rzadkie zjawisko.

        U kobiet stosujących system Levosert Easy, u których występują objawy przedmiotowe i podmiotowe sugerujące infekcję narządów miednicy, zaleca się wykonanie badań bakteriologicznych i obserwację, gdy wystąpią nawet nieznaczne objawy wskazujące na infekcję oraz należy wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię. Nie ma potrzeby usuwania systemu Levosert Easy, o ile objawy ustąpią w ciągu następnych 72 godzin lub jeśli pacjentka poprosi o usunięcie systemu. System Levosert Easy należy usunąć, jeśli dochodzi do nawracających infekcji błony śluzowej macicy, narządów miednicy mniejszej lub jeśli występuje ostry stan zapalny.

        Komplikacje, które mogą prowadzić do niepowodzenia metody

        Samoistne wydalenie systemu: W badaniach klinicznych systemów terapeutycznych domacicznych Levosert Easy we wskazaniu do stosowania w antykoncepcji, częstość wypadania systemu była

        niewielka (<4% założonych systemów) i występowała w takim samym stopniu jak notowany dla innych wkładek wewnątrzmacicznych i systemów terapeutycznych domacicznych. Objawami całkowitego lub częściowego wypadnięcia systemu Levosert Easy mogą być krwawienie lub ból. Do wydalenia systemu z jamy macicy może również dojść bez wiedzy pacjentki, co prowadzi do utraty ochrony antykoncepcyjnej. Ponieważ Levosert Easy zmniejsza obfitość krwawień miesiączkowych, nasilenie tych krwawień może być objawem wypadnięcia systemu.

        Ryzyko wypadnięcia jest zwiększone

        • u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi w wywiadzie (w tym kobiet, które stosują

          system Levosert Easy w leczeniu obfitych krwawień miesiączkowych)

        • u kobiet z większym niż prawidłowy BMI (ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) w momencie zakładania systemu; ryzyko to zwiększa się stopniowo wraz ze zwiększaniem BMI.

        Należy poinformować pacjentkę o możliwych objawach wypadnięcia oraz o sposobie sprawdzenia nici systemu Levosert Easy oraz doradzić, aby skontaktowała się z lekarzem, jeśli nitki nie są wyczuwalne. Należy stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne (takie jak prezerwatywa) do czasu potwierdzenia lokalizacji systemu Levosert Easy.

        Częściowe wypadnięcie może zmniejszyć skuteczność działania systemu Levosert Easy.

        W przypadku częściowego wypadnięcia systemu Levosert Easy należy go usunąć. Nowy system można założyć od razu po usunięciu poprzedniego, pod warunkiem upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży.

        Brak nitek w ujściu szyjki macicy: Jeśli podczas badania kontrolnego nitki służące do usuwania systemu nie są widoczne w ujściu szyjki macicy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży. Nitki mogły schować się do kanału szyjki lub do jamy macicy i mogą się pojawić dopiero w czasie następnego krwawienia miesiączkowego. Jeśli nitek nie można znaleźć – mogły zerwać się, system mógł zostać wydalony, lub w rzadkich przypadkach może on znajdować się poza macicą w następstwie perforacji. W celu upewnienia się o prawidłowym umiejscowieniu systemu można wykonać badanie USG, a pacjentce należy zalecić w tym czasie stosowanie alternatywnej metody antykoncepcji. Jeśli badanie USG nie powiodło się, a jednocześnie nic nie wskazuje na samoistne wydalenie, należy przeprowadzić badanie radiologiczne jamy brzusznej w celu wykluczenia obecności systemu poza macicą.

        Nieregularności w krwawieniach

        Nieregularne krwawienia: Stosowanie systemu Levosert Easy powoduje zazwyczaj znaczną redukcję krwawienia miesiączkowego w ciągu 3 do 6 miesięcy leczenia. Obfite krwawienie miesiączkowe lub nieoczekiwane krwawienie może wskazywać na wydalenie systemu. Jeżeli utrzymuje się krwotok miesiączkowy, kobietę należy ponownie zbadać. Ocenę jamy macicy należy wykonać za pomocą badania ultrasonograficznego. Należy rozważyć również biopsję endometrium.

        Ryzyko u kobiet przed menopauzą

        Ponieważ nieregularne krwawienia i (lub) plamienia mogą wystąpić w pierwszych miesiącach leczenia u kobiet przed menopauzą, przed założeniem systemu Levosert Easy należy sprawdzić, czy nie występują stany patologiczne endometrium.

        Kiedy należy sprawdzić, czy kobiety w wieku rozrodczym nie są w ciąży: Należy wziąć pod uwagę możliwość ciąży, jeśli miesiączka nie wystąpiła w ciągu 6 tygodni od początku poprzedniego krwawienia. Należy również wykluczyć wydalenie systemu. Nie ma potrzeby powtórzenia testu ciążowego u niemiesiączkujących kobiet, o ile nie występują inne objawy. U kobiet w wieku rozrodczym, skąpe krwawienie i (lub) brak krwawienia może pojawiać się stopniowo u około 20% pacjentek, które stosują produkt leczniczy Levosert Easy.

        Porada dotycząca leczenia krwotoku miesiączkowego: Stosowanie systemu Levosert Easy powoduje

        zazwyczaj znaczną redukcję krwawienia miesiączkowego w ciągu 3 do 6 miesięcy leczenia. Jeżeli

        w tym czasie nie zostanie istotnie zmniejszona utrata krwi, należy rozważyć alternatywne sposoby leczenia.

        Inne zagrożenia związane ze stosowaniem

        Ciąża pozamaciczna: Bezwzględne ryzyko ciąży pozamacicznej u pacjentek stosujących system terapeutyczny domaciczny zawierający lewonorgestrel jest małe. Jednak, jeśli kobieta zajdzie w ciążę po umieszczeniu systemu Levosert Easy w macicy, względne ryzyko ciąży pozamacicznej jest zwiększone. Należy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej w przypadku wystąpienia bólu w podbrzuszu, szczególnie, gdy towarzyszy on zatrzymaniu krwawienia miesiączkowego lub pojawieniu się krwawień u kobiet niemiesiączkujących.

        W przeprowadzonym badaniu klinicznym, ogólna częstość występowania ciąż pozamacicznych podczas stosowania systemu Levosert Easy wynosiła około 0,12 na 100 kobieto-lat. Kobiety rozważające zastosowanie systemu Levosert Easy powinny zostać poinformowane na temat objawów podmiotowych, objawów przedmiotowych i zagrożeń związanych z ciążą pozamaciczną. U kobiet, które zaszły w ciążę podczas stosowania systemu Levosert Easy, należy brać pod uwagę możliwość ciąży pozamacicznej i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w tym kierunku.

        U kobiet z przebytą ciążą pozamaciczną, po zabiegach chirurgicznych w obrębie jajowodów lub

        z zakażeniem narządów miednicy mniejszej zwiększa się ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Nie jest znane ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej u kobiet z przebytą ciążą pozamaciczną, które stosują system Levosert Easy. Ciąża pozamaciczna może wymagać przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego i może wiązać się z utratą płodności.

        Torbiele jajników: Cykle owulacyjne z pęknięciem pęcherzyka jajnikowego występują zazwyczaj

        u kobiet w wieku rozrodczym. Czasami atrezja pęcherzyka jest opóźniona i folikulogeneza może być kontynuowana. Tych powiększonych pęcherzyków nie można rozróżnić klinicznie od torbieli jajnika. W większości przypadków pęcherzyki te nie dają żadnych objawów, czasem jednak mogą powodować ból w obrębie miednicy lub ból w czasie stosunku.

        W badaniu klinicznym z zastosowaniem systemu Levosert Easy, w którym uczestniczyło 280 kobiet

        z nadmiernymi krwawieniami miesiączkowymi, spośród których 141 stosowało system Levosert Easy, występowanie torbieli jajników (objawowych i bezobjawowych) zgłaszano u 9,9% pacjentek w ciągu 12 miesięcy od założenia systemu. W badaniu klinicznym systemu Levosert Easy, w którym uczestniczyło 1751 pacjentek, objawowe torbiele jajników występowały u około 4,5% kobiet oraz u 0,3% kobiet, które zaprzestały stosowania systemu Levosert Easy z powodu torbieli jajników.

        W większości przypadków powiększone torbiele jajników zanikają samoistnie w ciągu dwóch do

        trzech miesięcy obserwacji. Jeśli to nie nastąpi, zaleca się regularne badania kontrolne USG

        i wdrożenie postępowania diagnostyczno-leczniczego. Rzadko konieczne jest leczenie chirurgiczne.

        Zaburzenia psychiczne:

        Obniżony nastrój i depresja to dobrze znane działania niepożądane stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (patrz punkt 4.8). Depresja może mieć ciężki przebieg i jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka zachowań samobójczych i samobójstw. Jeśli u pacjentki wystąpią zmiany nastroju lub objawy depresji, również krótko po rozpoczęciu leczenia, zaleca się, aby skonsultowała się z lekarzem.

        Rak piersi

        Ryzyko u kobiet przed menopauzą

        W metaanalizie 54 badań epidemiologicznych wykazano, że u kobiet przyjmujących złożone doustne środki antykoncepcyjne, głównie stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen, nieznacznie zwiększa się względne ryzyko (ang. Relative Risk, RR = 1,24) zachorowania na raka piersi. To zwiększone ryzyko stopniowo zanika w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego. Ponieważ rak piersi występuje rzadko

        u kobiet w wieku poniżej 40 lat, zwiększenie liczby rozpoznanych przypadków tej choroby u kobiet

        stosujących obecnie lub w przeszłości złożone doustne środki antykoncepcyjne jest niewielkie wobec ryzyka raka piersi w czasie całego życia.

        Ryzyko wystąpienia raka piersi u pacjentek stosujących środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen (tabletki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen, implanty i zastrzyki), w tym system Levosert Easy, jest prawdopodobnie podobne do tego, które związane jest ze stosowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Jednakże, dla środków antykoncepcyjnych zawierających tylko progestagen, dowody dotyczą znacznie mniejszej liczby pacjentek i są mniej rozstrzygające niż w przypadku złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych.

        Informacje ogólne

        Tolerancja glukozy: Ponieważ małe dawki lewonorgestrelu mogą wpływać na tolerancję glukozy, u kobiet chorujących na cukrzycę stosujących system Levosert Easy należy kontrolować stężenie glukozy we krwi.

        Antykoncepcja postkoitalna: produkt leczniczy Levosert Easy nie jest wskazany do stosowania jako

        postkoitalny środek antykoncepcyjny.

        Rama w kształcie litery T systemu Levosert Easy zawiera siarczan baru, dzięki czemu system jest

        widoczny podczas obrazowania rentgenowskiego.

      13. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

      14. Metabolizm progestagenów może być zwiększony podczas jednoczesnego stosowania substancji znanych jako indukujące enzymy metabolizujące produkty lecznicze, szczególnie enzymy cytochromu P450, takie jak produkty lecznicze przeciwdrgawkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz przeciwzakaźne (np. gryzeofulwina, ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz). Z drugiej strony, substancje znane jako hamujące enzymy metabolizujące produkty lecznicze (np. itrakonazol, ketokonazol) mogą zwiększać stężenie lewonorgestrelu w surowicy. Nie jest znany wpływ wyżej wymienionych produktów leczniczych na skuteczność antykoncepcyjną, ale nie uważa się go za szczególnie istotny ze względu na miejscowy mechanizm działania systemu Levosert Easy.

      15. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

      16. Ciąża

        Stosowanie systemu Levosert Easy jest przeciwwskazane w czasie ciąży lub w razie podejrzenia, że pacjentka jest w ciąży (patrz punkt 4.3). Jeśli pacjentka zaszła w ciążę pomimo założonego systemu Levosert Easy (patrz punkt 5), należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży pozamacicznej (patrz punkt 4.4) i usunąć system tak szybko, jak to możliwe, ponieważ może być zwiększone ryzyko komplikacji w ciąży (poronienie, przedwczesny poród, infekcja, sepsa). Usuwanie systemu Levosert Easy lub badanie jamy macicy może również doprowadzić do samoistnego poronienia. Jeśli systemu nie można usunąć z jamy macicy lub jeśli pacjentka chce utrzymać ciążę, pacjentkę należy poinformować o ryzyku. Następnie taką ciążę należy prowadzić pod szczególną kontrolą lekarza.

        Pacjentkę należy poinformować, że wszelkie objawy sugerujące komplikacje ciąży, np. ściskający ból

        brzucha z gorączką, należy natychmiast zgłosić lekarzowi.

        Miejscowa ekspozycja na lewonorgestrel

        Ponadto nie można wykluczyć zwiększonego ryzyka wirylizacji płodów żeńskich z powodu wewnątrzmacicznego narażenia na działanie lewonorgestrelu. Odnotowano pojedyncze przypadki maskulinizacji zewnętrznych narządów płciowych płodów żeńskich w następstwie miejscowego narażenia na lewonorgestrel podczas ciąży z założonym systemem terapeutycznym domacicznym uwalniającym lewonorgestrel.

        Karmienie piersią

        Po zastosowaniu systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel,

        lewonorgestrel jest wydzielany w bardzo małych ilościach do mleka matki. Ponieważ nie stwierdzono żadnego ryzyka dla dziecka, podczas stosowania systemu Levosert Easy można kontynuować karmienie piersią. Podczas stosowania systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel u kobiet karmiących piersią, rzadko występowały krwawienia z macicy.

        Płodność

        Stosowanie systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel nie wpływa na

        płodność kobiety po jego usunięciu.

      17. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

      18. Produkt leczniczy Levosert Easy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

      19. Działania niepożądane

      20. Działania niepożądane obserwuje się najczęściej w pierwszych miesiącach po założeniu systemu

        i przemijają podczas stosowania z upływem czasu.

        Bardzo częste działania niepożądane (występujące u ponad 10% pacjentek) obejmują: krwawienia

        z pochwy i (lub) macicy, takie jak: plamienia, skąpe krwawienia lub jego brak (patrz punkt 5.1) oraz

        łagodne torbiele jajników.

        Określenie częstości występowania łagodnych torbieli jajnika zależało od zastosowanej metody diagnostycznej. W badaniach klinicznych, u 12% pacjentek stosujących system terapeutyczny domaciczny zawierający lewonorgestrel, obserwowano powiększone pęcherzyki jajnikowe, jednak większość z nich nie dawała objawów i zanikała w okresie trzech miesięcy.

        W tabeli poniżej przedstawiono działania niepożądane według klasyfikacji układów i narządów MedDRA (MedDRA SOCs). Częstość występowania jest oparta na danych z badań klinicznych.

        Klasyfikacja układów i narządów

        Działania niepożądane

        Bardzo często:

        ≥ 1/10

        Często:

        ≥ 1/100 do 1 < 10

        Niezbyt często:

        ≥ 1/1000 do 1 < 100

        Rzadko:

        ≥ 1/10000 do 1 < 1000

        Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

        Zakażenia bakteryjne pochwy Zakażenia

        grzybicze pochwy i sromu

        Zaburzenia układu immunologicznego

        Nadwrażliwość w tym wysypka, pokrzywka

        i obrzęk

        naczynioruchowy

        Zaburzenia psychiczne

        Nastroje depresyjne Nerwowość Zmniejszone libido

        Zaburzenia układu

        nerwowego

        Ból głowy Migrena Stan

        przedomdleniowy

        Omdlenia

        Zaburzenia naczyniowe

        Zawroty głowy

        Zaburzenia żołądka i jelit

        Ból brzucha i (lub) dyskomfort

        w jamie brzusznej Nudności Wzdęcia brzucha

        Wymioty

        Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

        Trądzik

        Łysienie Hirsutyzm Świąd, Wyprysk Ostuda i (lub) nadmierna pigmentacja skóry

        Wysypka Pokrzywka

        Zaburzenia mięśniowo-

        szkieletowe i tkanki łącznej

        Ból pleców

        Ciąża, połóg i okres okołoporodowy

        Ciąża

        pozamaciczna

        Zaburzenia układu

        rozrodczego i piersi

        Krwawienia

        z macicy i (lub) pochwy, w tym plamienie, skąpe miesiączki, brak miesiączki Łagodne torbiele jajników

        Ból w miednicy Bolesne miesiączkowanie Upławy Zapalenie sromu i pochwy Tkliwość piersi Ból piersi Dyspareunia Kurcze macicy

        Perforacja macicy* Choroby zapalne miednicy Zapalenie błony śluzowej trzonu macicy Zapalenie szyjki macicy

        Rozmaz normalny klasy II Papanicolaou

        Zaburzenia ogólne i stany w

        miejscu podania

        Ból podczas zakładania systemu Krwawienie podczas zakładania systemu

        Wypadnięcie systemu wewnątrzmacicz nego

        Obrzęk

        Badania diagnostyczne

        Wzrost masy

        ciała

        * Podana częstość oparta została na szeroko zakrojonym, prospektywnym, porównawczym, nieinterwencyjnym badaniu kohortowym z udziałem kobiet stosujących antykoncepcję wewnątrzmaciczną, w którym wykazano, że karmienie piersią w czasie zakładania antykoncepcji wewnątrzmacicznej oraz zakładanie antykoncepcji wewnątrzmacicznej do 36 tygodnia po porodzie są niezależnymi czynnikami ryzyka perforacji (patrz punkt 4.4).

        Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

        Po założeniu systemu terapeutycznego domacicznego opisywano przypadki sepsy (w tym sepsy

        wywołanej przez paciorkowce z grupy A) (patrz punkt 4.4).

        Ciąża, połóg i okres okołoporodowy

        Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po umieszczeniu systemu Levosert Easy w macicy, względne prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej jest zwiększone (patrz punkt 4.4 i 4.6).

        Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

        U kobiet stosujących domaciczny system terapeutyczny zawierający lewonorgestrel, zgłaszano przypadki raka piersi (częstość nieznana, patrz punkt 4.4).

        Następujące reakcje niepożądane zgłaszano jako mające związek z procedurą założenia lub usunięcia systemu Levosert Easy: ból, krwawienie oraz związana z założeniem systemu reakcja wazowagalna z zawrotami głowy i omdleniami (patrz punkt 4.4). Procedura może również wywołać drgawki u pacjentek z padaczką.

        Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

        Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

        Al. Jerozolimskie 181C

        PL-02 222 Warszawa

        Tel.: + 48 22 49 21 301

        Faks: + 48 22 49 21 309

        Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

        Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

      21. Przedawkowanie

    Nie dotyczy.

    1. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

      1. Właściwości farmakodynamiczne

      2. Grupa farmakoterapeutyczna: Wewnątrzmaciczne środki antykoncepcyjne, plastikowy system

        terapeutyczny domaciczny z progestagenem, kod ATC: G02BA03

        Lewonorgestrel jest progestagenem szeroko stosowanym w ginekologii: jako składnik progestagenowy w doustnych środkach antykoncepcyjnych, w hormonalnej terapii zastępczej bądź samodzielnie w antykoncepcji progestagenowej doustnej (minitabletki) lub implantach podskórnych. Lewonorgestrel może być także podawany bezpośrednio do jamy macicy w postaci systemu terapeutycznego domacicznego uwalniającego hormon. Metoda ta pozwala na stosowanie bardzo małej dawki dobowej, gdyż hormon uwalniany jest bezpośrednio do narządu docelowego.

        Mechanizm działania systemu terapeutycznego domacicznego zawierającego lewonorgestrel opiera się głównie na działaniu hormonalnym, co powoduje następujące zmiany:

        • zapobieganie wzrostowi endometrium,

        • zagęszczenie śluzu szyjkowego zapobiega przedostawaniu się plemników przez kanał szyjki macicy,

        • zahamowanie owulacji u niektórych kobiet.

        Fizyczna obecność systemu w macicy może również wywierać niewielki wpływ na działanie

        antykoncepcyjne.

        Skuteczność kliniczna

        Badanie dotyczące antykoncepcji

        Skuteczność antykoncepcyjną systemu Levosert Easy oceniano w dużym badaniu klinicznym. Całkowity odsetek występowania ciąży, obliczony jako wskaźnik Pearla, u kobiet w wieku od 16 do 35 lat (włącznie) wynosił 0,15 (95% CI: 0,02, 0,55) pod koniec pierwszego roku oraz 0,18 (95% CI: 0,08, 0,33) pod koniec szóstego roku. Po upływie jednego roku u 19% kobiet stosujących Levosert Easy wystąpił brak miesiączkowania, u 27% pod koniec drugiego roku stosowania, u 37% pod koniec trzeciego roku, u 37% pod koniec czwartego roku i u 40% do końca piątego roku oraz u 40% pod koniec szóstego roku użytkowania.

        Zapobieganie wzrostowi śluzówki macicy to najbardziej prawdopodobny mechanizm działania domacicznego systemu terapeutycznego zawierającego lewonorgestrel w zmniejszaniu utraty krwi w przypadku idiopatycznego nadmiernego krwawienia miesiączkowego.

        Nadmierne krwawienie miesiączkowe

        W badaniu klinicznym z udziałem kobiet z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym (≥ 80 ml w ciągu jednego cyklu miesiączkowego), stosowanie systemu Levosert Easy związane było ze znaczącym zmniejszeniem utraty krwi spowodowanej miesiączką w ciągu 3 do 6 miesięcy od

        rozpoczęcia leczenia. Objętość krwawienia miesiączkowego zmniejszyła się poniżej 80 ml/dobę do końca 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Efekt utrzymywał się przez czas trwania badania (12 miesięcy) oraz podczas fazy przedłużenia (36 miesięcy). W przypadku nadmiernych krwawień wywołanych przez włókniaki podśluzówkowe skuteczność leczenia może być mniejsza. Zmniejszone krwawienie przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi u pacjentek, u których występują nadmierne krwawienia miesiączkowe.

      3. Właściwości farmakokinetyczne

      4. W warunkach in vivo, początkowa szybkość uwalniania lewonorgestrelu z systemu Levosert Easy wynosząca 20,1 mikrogramów/dobę spada do 17,5 mikrogramów/dobę podczas pierwszego roku, oraz 8,6 mikrogramów/dobę podczas szóstego roku. Lewonorgestrel jest uwalniany bezpośrednio do jamy macicy, a jego stężenie w osoczu jest małe (252 ± 123 pg/ml siedem dni po założeniu systemu oraz 93

        ± 45 pg/ml po sześciu latach), co powoduje jedynie nieznaczne działanie ogólnoustrojowe. Farmakokinetyka lewonorgestrelu była szeroko badana i opisywana w literaturze. Okres półtrwania został oszacowany na 20 godzin, chociaż niektóre badania wykazały znacznie krótszy - 9 godzin, a inne dłuższy - 80 godzin. Inną ważną obserwacją, choć jest ona zgodna z doświadczeniami dotyczącymi innych syntetycznych steroidów, są znaczne różnice w tempie klirensu metabolicznego wśród badanych osób, nawet gdy lewonorgestrel został podany drogą dożylną. Lewonorgestrel silnie wiąże się z białkami (głównie z globuliną wiążącą hormony płciowe [SHBG]) i jest intensywnie metabolizowany do wielu nieaktywnych metabolitów.

      5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

      6. Niekliniczne badania nad bezpieczeństwem nie wykazały znaczącego ryzyka dla ludzi poza informacjami zawartymi w innych punktach Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dane te pochodzą z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa, toksyczności wielokrotnego podania, genotoksyczności, potencjału rakotwórczego i toksycznego wpływu na reprodukcję i rozwój.

    2. DANE FARMACEUTYCZNE

      1. Wykaz substancji pomocniczych

      2. Polidimetylosiloksan (PDMS) zbiornik Polidimetylosiloksan (PDMS) membrana

        Rama w kształcie litery T z LDPE z dodatkiem 20-24 % baru siarczanu Nić z PE, farbowana ftalocyjaniną miedzi, niebieską

      3. Niezgodności farmaceutyczne

      4. Nie dotyczy.

      5. Okres ważności

      6. 5 lat.

      7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

      8. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania produktu leczniczego. Przechowywać blister w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

      9. Rodzaj i zawartość opakowania

      10. Levosert Easy system terapeutyczny domaciczny pakowany jest pojedynczo w blister z PETG ze zdzieralnym wieczkiem z polietylenu-Tyvek. Sterylne opakowanie wewnętrzne pakowane jest w tekturowe pudełko.

        Wielkości opakowań:

        Opakowanie zawiera jeden system terapeutyczny domaciczny. Opakowanie zbiorcze zawiera 5 opakowań.

        Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

      11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego

      12. do stosowania

        Ponieważ technika zakładania systemu różni się od techniki zakładania wkładek wewnątrzmacicznych, należy położyć szczególny nacisk na szkolenie dotyczące prawidłowej techniki zakładania. Specjalne instrukcje dotyczące zakładania systemu znajdują się w opakowaniu.

        System Levosert Easy jest dostarczany w sterylnym opakowaniu, które należy otworzyć tuż przed założeniem systemu. Każdy system powinien być zakładany w warunkach aseptycznych. Po zastosowaniu systemu Levosert Easy należy wyrzucić aplikator.

        W przypadku uszkodzenia sterylnego opakowania system należy wyrzucić zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi odpadów medycznych. W ten sam sposób należy postąpić z usuniętym systemem Levosert Easy i aplikatorem. Zewnętrzne opakowanie tekturowe i wewnętrzne opakowanie typu blister można potraktować jako zwykłe odpady.

    3. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

    4. Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. ul. Ks. J. Poniatowskiego 5

      05-825 Grodzisk Mazowiecki

    5. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

    6. Pozwolenie nr 27110

    7. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

    8. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 01.06.2022

    9. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

    CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

    24.06.2022 r.

Reklama: