Spis treści:
- Wskazanie(-a) lecznicze
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Dawkowanie dla każdego gatunku, droga(-i) i sposób podania
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Specjalne ostrzeżenia
- Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów, jeśli ma to zastosowanie
- Data zatwierdzenia lub ostatniej zmiany etykieto-ulotki
- Inne informacje
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIU BEZPOŚREDNIM – ETYKIETO- ULOTKA
{Worek PET/Al/PE}
1.
Nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego oraz wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie serii, jeśli jest inny
Podmiot odpowiedzialny
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Okoniewscy „Vetos-Farma” Sp z o.o. ul. Dzierżoniowska 21, 58-260 Bielawa, Polska
Wytwórca odpowiedzialny za zwolnienie serii:
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Okoniewscy „Vetos-Farma” Sp. z o.o. ul. Pocztowa 6, 58-260 Bielawa, Polska
2. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego
Tiamofarm, 450mg/g, proszek do podania w wodzie do picia dla świń
3. Zawartość substancji czynnej (-ych) i innych substancji
1 gram zawiera:
Substancja czynna:
Tiamuliny wodorofumaran do użytku weterynaryjnego 450 mg
4. Postać farmaceutyczna
Proszek do podania w wodzie do picia.
Biały lub prawie biały, jednorodny proszek, bez zapachu.
5. Wielkość opakowania
100g, 500g
Wskazanie(-a) lecznicze
Przeciwwskazania
Działania niepożądane
Produkt przeznaczony jest do leczenia dyzenterii wywołanej przez Brachyspira (Serpulina) hyodysenteriae, enzootycznego odoskrzelowego zapalenia płuc wywołanego przez Actinobacillus pleuropneumonie i Mycoplasma hyopneumoniae u świń.
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować w przypadku oporności bakterii, zaburzeniach funkcji wątroby.
Nie stosować u loch w pierwszym trymestrze ciąży.
Nie stosować produktów zawierających jonofory w trakcie lub przez co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem lub po zakończeniu leczenia tym produktem.
W rzadkich przypadkach (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10 000 leczonych zwierząt), najczęściej u świń trzymanych w złych warunkach zoohigienicznych, mogą wystąpić objawy świądu i rumienia okolic głowy, brzucha i krocza. W bardzo rzadkich przypadkach (mniej niż 1 na 10 000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty), może wystąpić obrzęk podbrzusza, krocza, pachwin, podgardla i okolic ryja.
Powyższe zmiany są wynikiem niskiego stanu higieny i wynikają z bezpośredniego, drażniącego skórę działania metabolitów tiamuliny zawartych w moczu. Należy wówczas przerwać podawanie produktu, zmyć skórę zwierząt wodą oraz oczyścić i ponownie wyścielić kojce. W ciężkich przypadkach należy zastosować produkty wapniowe, przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej http://www.urpl.gov.pl (Pion Produktów Leczniczych Weterynaryjnych).
9. Docelowe gatunki zwierząt
Świnia
Dawkowanie dla każdego gatunku, droga(-i) i sposób podania
Zalecenia dla prawidłowego podania
Produkt w postaci proszku, podaje się po rozpuszczeniu w wodzie do picia.
Dzienna dawka lecznicza wodorofumaranu tiamuliny wynosi 6 mg/kg mc. co odpowiada 1 g produktu na 75 kg mc.
Przy leczeniu dyzenterii produkt stosuje się przez okres 5-7 dni.
Przy leczeniu enzootycznego zapalenia płuc produkt stosuje się przez okres 7-10 dni.
Należy określić jak najdokładniej prawidłową masę ciała leczonych zwierząt tak, aby dawka stosowanego antybiotyku nie była zbyt mała.
W celu obliczenia dawki przeznaczonej do leczenia większej ilości zwierząt należy użyć poniższego wzoru
Dawka produktu (g)
/kg mc. dziennie
Średnia masa ciała
X leczonych zwierząt (kg)
Liczba
X leczonych
zwierząt = Ilość produktu (g)
/dzienne spożycie
wody (l) Całkowita ilość wody pobrana przez stado w dniu poprzedzającym leczenie (l)
Spożycie roztworu leczniczego zależy od szeregu czynników, w tym od stanu klinicznego zwierząt oraz warunków otoczenia, takich jak temperatura i wilgotność. W celu utrzymania prawidłowego dawkowania należy monitorować pobieranie wody i w razie potrzeby dostosować stężenie wodorofumaranu tiamuliny. Jeżeli nie jest możliwe uzyskanie odpowiedniego stopnia pobrania roztworu leczniczego, zwierzęta należy leczyć pozajelitowo.
Codziennie należy przygotować świeży roztwór produktu.
W celu prawidłowego podawania produktu należy postępować zgodnie z informacjami zawartymi w niniejszej etykieto-ulotce.
12. Okres(-y) karencji
Tkanki jadalne: 7 dni
13. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Nie używać tego produktu leczniczego weterynaryjnego po upływie terminu ważności podanego na etykieto-ulotce. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Specjalne ostrzeżenia
Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów, jeśli ma to zastosowanie
Data zatwierdzenia lub ostatniej zmiany etykieto-ulotki
Inne informacje
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt:
Produkt powinien być stosowany w oparciu o wyniki badań lekowrażliwości drobnoustrojów wyizolowanych od chorych zwierząt. Jeśli nie jest to możliwe, leczenie powinno być prowadzone zgodnie z miejscowymi (regionalnymi czy pochodzącymi z danego gospodarstwa) danymi epidemiologicznymi dotyczącymi lekowrażliwości bakterii patogennych.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom: Produkt może powodować podrażnienie błon śluzowych.
Należy przedsięwziąć działania zapobiegające pyleniu i wdychaniu pyłu podczas przygotowywania roztworu. Po kontakcie z produktem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Podczas przygotowywania roztworu nie pić i nie spożywać pokarmów. Osoby o znanej nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze nie powinny mieć kontaktu z produktem.
W razie dostania się produktu do oka, należy przepłukać oko dużą ilością wody odchylając powieki, a następnie skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli po eskpozycji na produkt wystąpiło działanie niepożądane, takie jak zaczerwienienie skóry, należy skontaktować się z lekarzem i pokazać mu załączoną ulotkę informacyjną. W razie przypadkowego połknięcia produktu należy skontaktować się z lekarzem i pokazać opakowanie lub ulotkę. Natomiast w przypadku pojawienia się objawów takich jak obrzęk twarzy, ust i powiek oraz duszność wymagana jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Ciąża:
Nie stosować u loch w pierwszym trymestrze ciąży.
Laktacja:
Można stosować w okresie laktacji.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji:
Nie łączyć tiamuliny z antybiotykami jonoforowymi (takimi jak monenzyna, salinomycyna, maduramycyna, narazyna, lazalocyd) z uwagi na groźne interakcje występujące na poziomie metabolizmu wątrobowego co może wywołać powstanie objawów identycznych z zatruciem jonoforami. Mogłoby
wtedy dojść do znacznego spowolnienia wzrostu, ataksji, paraliżu, a nawet śmierci zwierząt. W przypadku wystąpienia objawów interakcji niezwłocznie przerwać podawanie produktu.
Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki): Pojedyncza doustna dawka 100 mg tiamuliny wodorofumaranu/kg masy ciała powoduje przyśpieszenie oddechu i dolegliwości brzuszne u świń. Dawka 150 mg tiamuliny wodorofumaranu/kg masy ciała może oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy powodując apatię. Dawka 55 mg tiamuliny wodorofumaranu/kg masy ciała podawana przez 14 dni powoduje nadmierne ślinienie i nieznaczne podrażnienie żołądka. Tiamuliny wodorofumaran wykazuje stosunkowo szeroki indeks terapeutyczny u świń. Minimalna dawka śmiertelna dla świń nie została określona.
W razie wystąpienia objawów zatrucia natychmiast usunąć wodę zawierającą produkt i zastąpić ją czystą wodą do picia.
Główne niezgodności farmaceutyczne:
Ponieważ nie wykonano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.
Leków nie należy usuwać do kanalizacji ani wyrzucać do śmieci. O sposoby usunięcia niepotrzebnych leków zapytaj lekarza weterynarii. Pomogą one chronić środowisko.
Produkt nie powinien przedostawać się do cieków wodnych, ponieważ może być niebezpieczny dla ryb, innych zwierząt i roślin wodnych.
100g, 500g
Niektóre wielkości opakowań mogą nie być dostępne w obrocie.
W celu uzyskania informacji na temat niniejszego produktu leczniczego weterynaryjnego, należy kontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym.
18. Napis “Wyłącznie dla zwierząt” oraz warunki lub ograniczenia dotyczące dostawy i stosowania, jeśli dotyczy
Wyłącznie dla zwierząt. Wydawany z przepisu lekarza - Rp.
Do podawania pod nadzorem lekarza weterynarii.
19. Napis “Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci”
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
20. Termin ważności serii
Termin ważności {miesiąc/rok}
Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 2 lata Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania: 60 dni
21. Numer(-y) pozwolenia na dopuszczenie do obrotu
Nr pozwolenia:
22. Numer serii
Nr serii