Reklama:

Nelio(produkt weterynaryjny, kot)

Substancja czynna: Benazeprylu chlorowodorek 2.5 mg
Postać farmaceutyczna: Tabletka , 2,5 mg
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO

  2. Nelio 2,5 mg tabletki dla kotów

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY Substancja czynna:

  4. Benazeprylu chlorowodorek 2,5 mg

    Substancje pomocnicze:

    Wykaz wszystkich substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Tabletka

    Beżowa, podłużna tabletka z linią podziału. Tabletkę można podzielić na dwie części.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Docelowe gatunki zwierząt

    2. Koty

    3. Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt

    4. Koty:

      Zmniejszenie białkomoczu związanego z przewlekłymi chorobami nerek.

    5. Przeciwwskazania

    6. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.

      Nie stosować w przypadkach niedociśnienia, hipowolemii, hiponatremii lub ostrej niewydolności nerek.

      Nie stosować w przypadku niewydolności serca z upośledzoną frakcją wyrzutową z powodu zwężenia aorty lub zwężenia zastawki pnia płucnego.

      Nie stosować w czasie ciąży lub laktacji (punkt 4.7).

    7. Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

    8. Brak

    9. Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania

    10. Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt

      Skuteczność i bezpieczeństwo benazeprylu stosowanego u kotów o masie poniżej 2,5 kg nie zostały ustalone.

      W czasie badań klinicznych u kotów nie znaleziono dowodów wskazujących na toksyczne oddziaływanie produktu na nerki. Jednakże zgodnie z rutynowym postępowaniem w przypadku przewlekłych chorób nerek zaleca się monitorowanie stężenia kreatyniny, mocznika oraz liczby erytrocytów.

      Skuteczność i bezpieczeństwo produktu stosowanego u kotów o masie poniżej 2,5 kg nie zostały ustalone.

      Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom Po użyciu umyć ręce.

      Po przypadkowym połknięciu należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

      Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność by nie doszło do przypadkowego narażenia doustnego, ponieważ inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) wpływają na płód w czasie ciąży u ludzi.

    11. Działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)

    12. W początkowej fazie leczenia u kotów z przewlekłą chorobą nerek produkt może zwiększać stężenie kreatyniny w osoczu. Umiarkowany wzrost stężenia kreatyniny w osoczu po podaniu inhibitorów ACE współwystępuje z obniżeniem nadciśnienia kłębuszkowego powodowanym przez te substancje, dlatego też nie musi oznaczać konieczności przerwania leczenia, o ile nie występują inne objawy.

      Produkt może zwiększać spożycie pokarmu oraz masę ciała.

      W rzadkich przypadkach u kotów występowały wymioty, brak łaknienia, odwodnienie, letarg i biegunka.

      4.7. Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności

      Nie stosować w czasie ciąży i laktacji. Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży, laktacji oraz u kotów hodowlanych nie zostało określone.

      U kotów benazepryl podawany codziennie przez 52 tygodnie w dawce 10 mg/kg powodował zmniejszenie masy jajników/ i jajowodów. W badaniach prowadzanych na zwierzętach laboratoryjnych (szczury) stwierdzono toksyczne oddziaływanie na płód (wady rozwojowe dróg moczowych płodu) przy dawkach nietoksycznych dla matek.

        1. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

        2. U ludzi równoczesne podawanie inhibitorów ACE i niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może prowadzić do zmniejszenia skuteczności działania przeciwnadciśnieniowego lub upośledzenia funkcji nerek. Równoczesne podawanie produktu i innych środków przeciwnadciśnieniowych (np. blokerów kanału wapniowego, beta-blokerów lub diuretyków), anestetyków lub środków uspokajających, może powodować addytywne działanie hipotensyjne. Tak więc równoczesne stosowanie NLPZ lub innych leków o działaniu hipotensyjnym należy starannie rozważyć.

          Należy dokładnie monitorować funkcje nerek i oznaki niedociśnienia (letarg, osłabienie, itd.) i postępować stosownie do wyników obserwacji.

          Nie można wykluczyć wystąpienia interakcji z diuretykami oszczędzającymi potas, takimi jak spironolakton, triamteren lub amiloryd. Zaleca się monitorowanie stężenia potasu we krwi w przypadku stosowania produktu w połączeniu z diuretykami oszczędzającymi potas, istnieje bowiem ryzyko wystąpienia hiperkalemii.

        3. Dawkowanie i droga(i) podawania

        4. Produkt należy podawać doustnie raz dziennie, z posiłkiem lub bez. Czas trwania leczenia jest nieograniczony.

          Tabletki są smakowe i są chętnie zjadane przez większość kotów.

          Koty:

          Produkt należy podawać doustnie w dawce minimalnej 0,5 mg (zakres 0,5-1,0) benazeprylu chlorowodorku/kg masy ciała raz dziennie, zgodnie z poniższą tabelą:

          Waga kota (kg)

          Ilość tabletek

          2,5 – 5

          1

          >5 – 10

          2

          W przypadku podawania połówek tabletki: pozostałą część tabletki należy umieścić ponownie w blistrze i zużyć przy następnym podaniu.

        5. Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), jeśli konieczne

        6. Produkt podawany zdrowym kotom w dawce 10 mg/kg ciała raz dziennie przez 12 miesięcy powodował zmniejszenie liczby erytrocytów. Efekt ten nie był jednak obserwowany u kotów w czasie badań klinicznych po podaniu produktu w dawce zalecanej.

          W razie przypadkowego przedawkowania może dojść do odwracalnego, przejściowego niedociśnienia. Leczenie powinno polegać na dożylnym podaniu ciepłego izotonicznego roztworu soli fizjologicznej.

        7. Okres (-y) karencji

      Nie dotyczy

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

  9. Grupa farmakoterapeutyczna: Układ krążenia, inhibitor ACE, benazepryl Kod ATCvet: QC09AA07

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Benazeprylu chlorowodorek jest prolekiem hydrolizowanym in vivo do aktywnego metabolitu, benazeprylatu.

      Benazeprylat jest wysoce skutecznym i selektywnym inhibitorem ACE, hamującym przekształcanie nieaktywnej angiotensyny I w aktywną angiotensynę II, a przez to przyczyniającym się także do redukcji syntezy aldosteronu. Blokuje zatem skutki działania angiotensyny II i

      aldosteronu, włączając zwężanie naczyń zarówno tętniczych, jak żylnych, zatrzymywanie sodu i wody przez nerki oraz przebudowę tkanek (w tym patologiczny przerost mięśnia sercowego i zmiany degeneracyjne nerek).

      U kotów produkt powoduje długotrwałe hamowanie aktywności ACE w osoczu - powyżej 95 % w okresie maksymalnej skuteczności i znacznej aktywności (> 90% u kotów), utrzymującej się przez 24 godziny od podania dawki.

      U kotów z eksperymentalną niewydolnością nerek produkt normalizował podwyższone ciśnienie w kapilarach kłębuszkowych i zmniejszał ogólnoustrojowe ciśnienie krwi.

      Obniżenie nadciśnienia kłębuszkowego może opóźnić postęp choroby nerek poprzez hamowanie dalszego uszkodzenia nerek.

      Terenowe badania kliniczne kontrolowane placebo prowadzone u kotów z przewlekłą chorobą nerek (PChN, CKD) wykazały, że produkt znacznie redukował poziom białka w moczu oraz stosunek białka do kreatyniny w moczu (UPC); na efekt ten prawdopodobnie pośrednio wpływa zmniejszenie nadciśnienia kłębuszkowego oraz korzystny wpływ na kłębuszkową błonę podstawną.

      Nie wykazano wpływu produktu na długość życia kotów z CKD, ale produkt zwiększał apetyt u kotów, szczególnie w bardziej zaawansowanych przypadkach.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Po doustnym podaniu chlorowodorku benazeprylu, maksymalne stężenie benazeprylu jest szybko osiągane (Tmax 2 godziny) i szybko się zmniejsza, gdyż substancja czynna jest częściowo metabolizowania przez enzymy wątrobowe do benazeprylatu. Ogólnoustrojowa biodostępność jest niezupełna z powodu niepełnej absorpcji (<30 % u kotów) i metabolizmu pierwszego przejścia.

      U kotów maksymalne stężenie benazeprylatu (Cmax 110 ng/ml po podaniu dawki 0,65 mg/kg benazeprylu chlorowodorku) występuje w czasie maksymalnym Tmax 1,5 godziny.

      Stężenie benazeprylatu zmniejsza się dwufazowo: w początkowej fazie szybkiego zmniejszania (t1/2

      =2,4 godziny u kotów) zachodzi eliminacja wolnego leku, natomiast faza końcowa (t1/2=29 godzin u kotów) odpowiada uwalnianiu benazeprylatu związanego z ACE, głównie w tkankach.

      Benazepryl i benazeprylat w znacznym stopniu wiążą się z białkami osocza (85 - 90 %), a w tkankach substancje te występują głównie w wątrobie i nerkach.

      Powtarzane podawanie produktu prowadzi do nieznacznej bioakumulacji benazeprylatu (R=1,36 u kotów przy 0,5 mg/kg), stan stacjonarny osiągany jest w ciągu paru dni.

      Benazeprylat jest wydalany w 85% przez drogi żółciowe, a w 15% przez drogi moczowe. Upośledzenie funkcji nerek nie wpływa na klirens benazeprylatu u kotów. Z tego względu w przypadku kotów z niewydolnością nerek nie jest wymagana modyfikacja dawki produktu.

  10. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Aromat wątroby wieprzowej Drożdże

      Laktoza jednowodna Kroskarmeloza sodowa Krzemionka koloidalna bezwodna Olej rycynowy uwodorniony Celuloza mikrokrystaliczna

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nieznane

    5. Okres ważności

    6. Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 2 lata Okres ważności podzielonej tabletki: 24 godziny

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25 ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

      Części przełamanej tabletki należy umieścić w blistrze i zużyć w ciągu 24 godzin.

    9. Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego

    10. Blistry aluminium/aluminium zgrzewane na gorąco, zawierające 10 tabletek. Pudełko zawierające 1 blister z 10 tabletkami.

      Pudełko zawierające 2 blistry z 10 tabletkami. Pudełko zawierające 5 blistrów z 10 tabletkami. Pudełko zawierające 10 blistrów z 10 tabletkami. Pudełko zawierające 14 blistrów z 10 tabletkami. Pudełko zawierające 18 blistrów z 10 tabletkami.

      Niektóre wielkości opakowań mogą nie być dostępne w obrocie.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów

    12. Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

  11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO

  12. Ceva Animal Health Polska Sp. z o.o. ul. Okrzei 1A, 03-715 Warszawa

  13. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  14. 2659/17

  15. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  16. 18/05/2017

  17. DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO

ZAKAZ WYTWARZANIA, IMPORTU, POSIADANIA, SPRZEDAŻY, DOSTAWY I/LUB STOSOWANIA

Nie dotyczy

Reklama: