OB „trzycyfrowe” to popularne określenie wyniku OB przekraczającego 100 mm na godzinę.
Nadczynność tarczycy jest chorobą o zróżnicowanej etiologii i często bardzo różnorodnym obrazie klinicznym.
Mukowiscydoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny. Najczęstszą mutacją w naszym kraju jest delecja jednego aminokwasu w pozycji 508 łańcucha CFTR...
Mukowiscydoza jest chorobą występującą z częstością około 1 na 2500-3000 urodzeń. Jest uważana za najczęstszą chorobę autosomalną recesywną rasy białej. Z tego powodu w wielu krajach wdraża się...
Przyczyną mukowiscydozy jest mutacja genu CFTR, kodującego białko odpowiedzialne za transport jonów przez błony komórkowe. Gen ten jest zlokalizowany na chromosomie 7.
Pneumokok, czyli dwoinka Streptococcus pneumoniae, jest bakterią często stwierdzaną w drogach oddechowych u dzieci. U zdrowych dzieci jest uważana za część normalnej flory dróg oddechowych.
Streptococcus pneumoniae jest bakterią nazywaną potocznie pneumokokiem. Kolonizuje ona drogi oddechowe wielu dzieci. W sprzyjających okolicznościach może spowodować powstanie tzw. choroby...
Jedyną dostępną na rynku szczepionką przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia, jest Prevenar.
Szyja stanowi okolicę, w której węzły chłonne bardzo często ulegają powiększeniu. Najczęstszą przyczyna limfadenopatii (powiększenie węzłów chłonnych) w tej okolicy są przede wszystkim procesy...
Szyja ze względu na swoją budowę anatomiczną i rejon spływu chłonki ze wszystkich narządów głowy i szyi stanowi okolicę, w której węzły chłonne ulegają najczęściej powiększeniu.
Limfadenopatie w okolicy pachwinowej i podpachwinowej są najczęściej następstwem procesów zapalnych, ale zdarzają się także przyczyny nowotworowe.
Okolica pachowa jest drugim co do częstości miejscem (po okolicy szyi), w którym węzły chłonne ulegają powiększeniu.
Choroba kociego pazura jest infekcyjną chorobą wywołaną przez bardzo małą, Gram-ujemną bakterię, której nosicielem może być kot. Stąd najczęściej zakażenie pojawia się jak następstwo zadrapania lub...
Choroba Kawasaki jest ostrą chorobą zapalną potencjalnie zagrażającą życiu. Zdaniem wielu specjalistów nie jest wcale chorobą bardzo rzadką, a jedynie rzadko rozpoznawaną. Artykuł przeznaczony dla...
Popularne na forum
Acyklowir (Zovirax, Heviran) jest lekiem przeciwwirusowym skutecznym w zakażeniach wirusem opryszczki oraz wirusem ospy wietrznej i półpaśca.
Dzieci z niedoborami odporności są zagrożone licznymi powikłaniami ospy. Z tego powodu udokumentowany kontakt z osobą chorą na ospę wymaga określonego postępowania profilaktycznego.
Ospa wietrzna jest chorobą o bardzo dużej zakaźności. Wśród dzieci nieuodpornionych przeciwko ospie ryzyko zachorowania po kontakcie z wirusem sięga niemal 100%.
Ospa wietrzna jest chorobą przebiegającą zazwyczaj stosunkowo łagodnie, ale w jej przebiegu możliwe są różne powikłania, w tym powikłania zagrażające życiu.
Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, cechującą się powstawaniem licznych zmian skórnych o charakterystycznej ewolucji wykwitów.
W przebiegu astmy u dzieci mogą występować ciężkie zaostrzenia, będące niekiedy stanem zagrożenia życia. Zaostrzenia mogą występować w sposób nieoczekiwany i rozwijać się bardzo szybko.