Szczególna dbałość o czystość krocza podczas ciąży.
Higiena intymna w czasie ciąży - Objawy i przebieg
Ze względu na zwiększone ryzyko stanów zapalnych sromu i pochwy oraz wiążących się z tym zagrożeń dla prawidłowego przebiegu ciąży, higiena intymna ma w tym okresie szczególne znaczenie. Zmieniające się pod wpływem hormonów pH pochwy na zasadowe sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Brak odpowiedniej higieny może wpływać na zwiększone ryzyko pojawienia się tych infekcji, a w rezultacie stwarzać niebezpieczeństwo przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego oraz porodu przedwczesnego. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedostateczna jak i nadmierna higiena intymna nie są korzystne. Zbyt częste podmywanie, szczególnie środkami zawierającymi detergenty może spowodować zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i sromu prowadząc do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony krocza jak np. pieczenie, swędzenie, upławy, nieprawidłowa wydzielina z pochwy należy skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości i ewentualne wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Higiena intymna w czasie ciąży - Leczenie
Najlepszym rozwiązaniem jest podmywanie się dwa razy dziennie. Do higieny intymnej nie należy używać detergentów zawierających składniki drażniące, mydeł zapachowych i innych środków mogących powodować zmianę naturalnej flory bakteryjnej pochwy i krocza. Najlepiej podmywać się samą wodą bez dodatku detergentów lub też z dodatkiem naparu z ziół o działaniu odkażającym. Nie należy samodzielnie, bez zlecenia lekarza, wykonywać płukania pochwy. Powinno się również dbać o częstą zmianę bielizny i o to, by była ona z włókien naturalnych.